Connect with Us

OFL nuk ndalet/ Kush janë tre të fortët e radhës në “shënjestër”

Kronika

OFL nuk ndalet/ Kush janë tre të fortët e radhës në “shënjestër”

Publikuar

-

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar sot formularin e vetëdeklarimit të pasurisë, tre të “fortëve” të radhës.

Në kuadër të Aktit Normativ nr. 1, datë 31.01.2020, OFL u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve:

– J. K., banues në Shijak, i dënuar për veprën penale “Vrasja me paramendim”;

– A. F., banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe Armëmbajtja pa leje”;

– D. K., banues në Shijak, i dënuar në Itali për veprat penale “Shkatërrim prone me pasoja të rënda”, “Krime me armë kundër personit”, “Trafikim i lëndëve narkotike” dhe “Pjesëmarrja në organizatë kriminale, me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike dhe shfrytëzimin e prostitucionit”;

LEXO EDHE:  "Ngriu" aksionet e gruas së Alfred Pezës/ Zbulohen të ardhurat e gjyqtares së Krimeve të Rënda

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së, të cilat do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL bën me dije se të gjithë personat që iu është dërguar kërkesa me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, i kanë plotësuar formularët dhe i kanë dorëzuar pranë OFL-së, e cila ka vijuar me procedurat, sipas përcaktimit në Aktin Normativ nr. 1, të datës 31 janar 2020.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Lojra fati dhe dhunë në familje/ Arrestohen katër persona në Korçë

Publikuar

-

Nga

Policia arreston në flagrancë 4 shtetas, një prej të cilëve për veprat penale “Organizimi i lotarive të palejuara”, “Vënia në dispozicion e lokaleve për lojëra të palejuara”, si dhe tre të tjerë për veprat “Dhuna në familje” dhe “Plagosja e lehtë me dashje, kryer në bashkëpunim”.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:

L. L., 51 vjeç, banues në Korçë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në lokalin e tij në lagjen nr. 10, iu gjet e sekuestrua në cilësinë e proves materiale një telefon i markës “Samsung”, me të cilin ky shtetas dyshohet se ushtronte aktivitetin e paligjshëm të basteve sportive.

Si edhe A. H., 44 vjeçe; A. H., 22 vjeç; F. H., 17 vjeç, të tre banues në Korçë, pasi në lagjen nr. 4, në banesë këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, dyshohet se kanë ushtruar dhunë duke goditur me mjet të fortë familjarin e tyre, shtetasin Sh., L., 53 vjeç, banues në Korçë (vëllai i 44-vjeçares) ndaj të cilit u plotësua kërkesë-padia për lëshimin e urdhrit të mbrojtjes së menjëhershme.

LEXO EDHE:  Apartamente dhe dhjetra biznese/ Ish-deputeti demokrat me pasuri prej sheiku

LEXO EDHE:  Privilegjet e një Kryeprokurori/ Dritan Peka “zhvat” të pastrehët

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“E qëllova në kokë me hekur”/ Zbardhet dëshmia tronditëse e 63 vjeçarit që vrau bashkëshorten dje në Durrës

Publikuar

-

Nga

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që tronditi dje qytetin e Durrësit.

Rruzhdi Tosuni 63 vjeç, vrau me levë hekuri gruan e tij Hajdije Tosuni 59 vjeçe.

Ndërkohë është zbardhur edhe deklara e 63 vjeçarit,  i cili është shprehur se shkak për konfliktin që çoi në vdekjen  e gruas ka qenë një zënkë për çështjen e dyqanit, të metrazheve ku ata ishin pronarë.

Dyqani nuk kishte ecur mirë kohët e fundit dhe autori i ka thënë të shoqes që ta shesin por ka hasur në kundërshtinë e saj.

Nga një konflikt i çastit autori ka marrë hekurin me të cilin mbyllnin qepenin e dyqanit dhe e ka goditur gruan në kokë duke e lënë të vdekur në vend.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet grupi kriminal/ Rreth 60 persona të arrestuar

LEXO EDHE:  Prapaskenat e Vettingut në politikë/ Zbulohet loja e Bashës dhe Ramës

“Shkak për konfliktin është bërë një zënkë që patëm për çështjen e dyqanit. Punët aty s’po ecnin mirë dhe i thashë ta shesim. Aty nisi gjithçka.  Ajo nuk donte. Llaf pas llafi situata u agravua. Në gjaknxehtësi e sipër e qëllova me hekurin që mbyllim qepenin (shufër hekuri me ganxhë), e godia në kokë”, ka thënë Ruzhdi Tosuni.

Dje u shfaqën disa pamje klithëse nga skena e krimit ku vajza e viktimës bërtet me të madhe pranë biznesit të prindërve të saj, ku kërkonte të shite nënë e saj të vdekur për herë të fundit.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Flakët shkrumbojnë dy banesa/ Shpëtojnë mrekullisht familjarët

Publikuar

-

Nga

Dy apartamente të një pallati janë shkrumbuar nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm në Tropojë.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin Cërrnicë, por fatmirësisht nuk ka pasur të lënduar.

Nga informacionet paraprake, mësohet se shkak për rënien e zjarrit është bërë një shkëndijë elektrike.

Dëmet materiale janë të konsiderueshme, por familjarët kanë arritur të shpëtojnë për mrekulli.

LEXO EDHE:  Krimet e Rënda i bëjnë gati prangat/ Zbulohet pasuria e gjyqtarit të skedinave

LEXO EDHE:  Privilegjet e një Kryeprokurori/ Dritan Peka “zhvat” të pastrehët

Ndërhyrja në kohë e forcave zjarrfikëse ka bërë të mundur që flakët të mos përhapen edhe në banesat e tjera.

LEXO TE PLOTE