Connect with Us

Ndryshon Kodi Rrugor/ Masa të ashpra për shoferët

Sociale

Ndryshon Kodi Rrugor/ Masa të ashpra për shoferët

Publikuar

-

Janë zbardhur propozimet për ndryshimet në Kodin Rrugor.

Ndryshimet në Kodin Rrugor parashikon të ashpërsojë masat ndaj drejtuesve të mjeteve që shkelin rregullat e qarkullimit, duke rritur  vlerën e gjobave.

Kështu, masa administrative për drejtim të mjetit në gjendje të dehur shkon nga 5 mijë lekë në 15 mijë lekë të vjetra.

Nëse shoferi konstatohet me pije alkoolike nga ora 19:00 – 06:00 të mëngjesit, propozohet që gjoba të jetë 30% më e lartë.

Nëse je duke i dhënë makinës, dhe thjesht mban celularin në dorë, gjoba propozohet të jetë 5 mijë lekë. Nëse i jep makinës duke folur në telefon, gjoba rritet në 10 mijë lekë.

LEXO EDHE:  Operacioni anti-kanabis/ Ja detajet nga plani i masave

Më e lartë gjoba është nëse e përdor telefonin duke shkruar teksa je në timon, në një vlerë që propozohet të jetë 15 mijë lekë.

Për më tepër shihni ndryshimet që parashikohet në Kodin Rrugor në galerinë e mëposhtme.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Moti i keq “mbërthen” vendin/ ARRSH apel drejtuesve të automjeteve

Publikuar

-

Nga

Moti i keq ka përfshirë vendin që në orët e para të mëngjesit të sotëm ka shkakuar dhe probleme me qarkullimin e automjeteve.

ARRSH njofton se reshje dëbore ka patur  në veri dhe juglindje të vendit, ndëra bën apel për shoferët të jenë të kujdeshëm, të reduktojnë shpejtësinë dhe zbatojnë sinjalistikën rrugore.

“Gjatë natës dhe në orët e para të mëngjesit ka pasur reshje dëbore 🌨️ në veri dhe juglindje të vendit.
Kontraktorët kanë qenë në gatishmëri me punëtorë 👨‍🔧 dhe mjete 🚜
Në të gjitha akset qarkullimi vazhdon normalisht✅
Në rrugën e Dardhës po punohet për pastrimin dhe e shpërndarjen e kripës.
Kalimi rekomandohet me zinxhirë, ose goma dimërore në km 8-14 përgjatë orëve të para të mëngjesit.
Përdoruesit e mjeteve 🚘të tregohen të kujdesshëm për shkak të lagështisë në rrugë, të reduktojnë shpejtësinë dhe të zbatojnë sinjalistikën rrugore.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti i keq sjell probleme për tragetet, vonesa në Portin e Durrësit

Publikuar

-

Nga

Moti i keq që ka përfshirë vendin që prej mbrëmjen së djeshme ka sjellë vonesa në Portin e Durrësit.

Dy tragetet e linjës Durrës–Bari, të cilët nuk mundën të lundronin natën e kaluar drejt destinacionit për shkak të erës së fortë me shpejtësi deri në 20 m/sek, u nisën sot rreth orës 07:30 në mëngjes nga porti i Durrësit.

Era e fuqishme gjatë natës së kaluar, vonoi për rreth katër orë edhe tragetin “AF Claudia”, i cili u nis drejt Ankonës pas një incidenti brenda basenit portual.
Ndërkohë, dy tragetet e nisur nga Bari mbrëmjen e kaluar, kanë mbarritur në Portin e Durrësit orës 8:30 të mëngjesit të sotëm.

LEXO EDHE:  Paradoksi i terrorizmit/ Bie numri i sulmeve, shtohen masat e sigurisë

LEXO EDHE:  Operacioni anti-kanabis/ Ja detajet nga plani i masave

Moti i paqendrueshëm nuk ka ndikuar në përpunimin e anijeve tregtare, njofton Autoriteti Portual Durrës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti pëson ndryshime drastike/ Reshje, shtrëngata dhe ulje të temperaturave në të gjithë vendin

Publikuar

-

Nga

Moti i bukur me diell dhe temperatura pranverore, i ka lënë vendin reshjeve dhe shtrëngatave.

Sipas SHMU, orët në vijim reshjet e shiut me intesitet deri mestar do të mbeten prezente në të gjithë tërritorin.

Në lartësin mbi 300 metra në verilindje dhe 500 në pjesën tjetër të vendit reshjet e shiut do të konvertohen në reshje bore. Në orët e pasdites reshjet do të lokalizohen në zonat malore në formën e dëborës.

Era do të jetë nga kuadrati i jugu me shpejtësi mesatare deri në 10m/sek, hera-herës e vrullëshme deri në 30m/sek kryesisht përgjatë luginave dhe vijës bregdetare.

LEXO EDHE:  Festat e fundvitit/ Manastirliu publikon masat e marra

LEXO EDHE:  Strategjia antikorrupsion/ Rama me “dorë të hekurt”, apel biznesit

Temperaturat parashikohen:
vendet malore 2°C deri në 6°C
vendet e ulëta 4°C deri në 10°C
vendet bregdetare 5°C deri në 10°C

LEXO TE PLOTE