Connect with Us

Hiqet pjesërisht taksa ndaj mallrave të Serbisë/ Paralajmëron Albin Kurti

Kosova & Rajoni

Hiqet pjesërisht taksa ndaj mallrave të Serbisë/ Paralajmëron Albin Kurti

Publikuar

-

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar sot se do të heqë taksën 100% që Kosova ka vendosur ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnje-Hecergovinës.

Lajmin e ka bërë të ditur nëpërmjet një delarate për shtyp, ku tha se tarifa do të hiqet pjesërisht.

“Nga 15 mars të hiqet tarifa për lëndën e parë që importohet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina”, është shprehur Kurti.

Kreu i qeverisë së Kosovës tha se kjo është një shenjë gatishmërie për marrëveshjen ekonomike tregtare me Serbinë, të cilën e ftoi të zotohet që ta ndërpresë fushatën për çnjohjen e pavarësisë.

Kurti deklaroi se nëse Serbia vazhdon fushatën miqësore, nga data 1 prill tarifa do të hiqet tërësisht tarifa për një periudhë 90 ditëshe.

LEXO EDHE:  Nga Ilir Levonja/ Erion lëre Albinin, shqiptarët duan vaksinën!

“Nëse pala serbe dëshmon përkushtim të mirëfilltë në këtë fushatë miqësore, atëherë duke filluar nga data 1 prill 2020, do ta heqë tërësisht tarifën për një periudhë 90 ditëshe. BE-ja ta zhvillojë lartë këtë veprimin tonë, duke filluar liberalizimin e vizave. Në rast se Serbia nuk e përfill vullnetin e Qeverisë së Kosovës për eliminim e barrierave ekonomike, atëherë Qeveria e Kosovës me fillim nga data 1 prill do të nisë me implementimin e reciprocitetit, njëherë në fushën e tregtisë e më pas në fushën ekonomike e politike”, nënvizoi ai, ndërsa paralajmëroi se nëse pala serbe nuk reflekton, atëherë do të rikthejë përsëri tarifën nga data 15 qeshor ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut regjistron mutacione të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut regjistron mutacione të koronavirusit

Maqedonia e Veriut ka regjistruar disa mutacione të koronavirusit të ri, por që nuk janë të ngjashëm me variantin e ri të virusit që është paraqitur në Britani të Madhe. Kjo është bërë e ditur nga Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, duke theksuar se format e reja të detektuara nga laboratorët e Akademisë së Shkencave nuk paraqesin rrezik shtetë për qytetarët dhe institucionet shëndetësore.

“Që nga stina e verës (2020), tek ne janë zbuluar gjashtë apo shtatë mutacione gjenetike në Laboratorin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë së Veriut. Nuk janë të ngjashëm me variantin e ri të koronavirusit të ri në Britani të Madhe”, theksoi Filipce.

Ministri i Shëndetësisë ka njoftuar se vaksinat e para anti COVID-19 pritet të arrijnë në Maqedoninë e Veriut pas dy javësh ndërsa u shpreh i bindur se pas muajit shkurt do të ketë normalizim sa i përket furnizimit me vaksina.

“Vaksinat tani më janë rezervuar për vendin tonë dhe bazuar në dinamikën e shpërndarjes presim që dozat e para të arrijnë në shkurt. Sipas planit të kompanisë Pfizer, me rritjen e kapaciteteve të tyre prodhuese dhe të kompanive tjera që janë pjesë të programit “COVAX” unë besoj se pas muajit shkurt do të kemi një proces të shpërndarjes gjithkund dhe me një dinamikë të vazhdueshme”, ka deklaruar Filipçe.

Ai gjithashtu ka njoftuar lehtësimin e masave shtrënguese pas 21 janarit. Objektet e gastronomisë dhe lokalet tjera do të punojnë deri në orën 21:00, në vend të orës 18:00.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Ngjela zbulon prapaskenat: Trump do të hakmerret nëse ndodh kjo gjë!

LEXO EDHE:  Nga Spartak Ngjela/ Pse është kaq e shqetësuar politika shqiptare për Serbinë?

Maqedonia e Veriut, që nga muaji mars 2020, ka diagnostifikuar me COVID-19 gjithsej 87.590 persona, prej të cilëve 2.657 kanë vdekur, ndërsa 68.695 janë shëruar kurse raste aktive janë 16.238 persona.

Që nga paraqitja e rastit të parë, në Maqedoninë e Veriut janë testuar mbi 423 mijë persona./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova lehtëson masat antiCovid/ Pritet heqja e orës policore

Publikuar

-

Nga

Qeveria në detyrë e Kosovës, pritet që së shpejti të miratojë masat e reja anti-Covid.

Sipas mediave kosovare, pritet që të hiqet ora policore në të gjitha komunat e vendit. Express mëson po ashtu se nuk do të lejohen grumbullimet e qytetarëve dhe tubimet publike me më shumë se 30 persona.

Ndërkohë, drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar pas rënies së numrit të rasteve pozitive dhe kalimit të shumicës së komunave nga zona e kuqe në zonën e verdhë apo të gjelbër, ka ardhur momenti për lehtësim të masave.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Ngjela zbulon prapaskenat: Trump do të hakmerret nëse ndodh kjo gjë!

LEXO EDHE:  Policia e Kosovës ndalon një autobus serb / Dyshohet se kishte eksploziv

“Pasi shumica e komunave të cilat kanë qenë të kategorizuara në zonën e kuqe kanë kaluar në zona të verdha apo të gjelbërta dhe duke marrë parasysh që këto masa kanë dhënë rezultate pozitive, pasi numri i rasteve pozitive është në rënie e sipër, po ashtu pasi masat nuk janë rishqyrtuar për një kohë të caktuar, mendojmë se ka ardhur momenti që të ftohet takimi ndërinstitucional për rishqyrtim të masave ”, ka deklaruar Ibrahimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zyrtare/ Albin Kurti dhe Vjosa Osmani garojnë bashkë në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Zyrtare/ Albin Kurti dhe Vjosa Osmani garojnë bashkë në zgjedhje

Zyrtarizohet koalicioni midis Vetëvendosjes dhe listës së udhëhequr nga Vjosa Osmani.

Kreu i LVV-së, Albin Kurti dhe  presidentija në detyrë, Vjosa Osmani kanë nënshkruar sot marrëveshjen e bashjëpunimit. Afati për aplikim të subjekteve politike për tu certifikuar për pjesëmarrje në zgjedhjet e 14 shkurtit është deri të shtunën më 16 janar, në ora 18:00

“Marrëveshja e arritur sot përfaqëson vullnetin e qytetarëve të Kosovës. Bashkimin tonë që shkon përtej.. Ne do të garojmë së bashku në listat që do të flasin me zërin tuaj, do të frymojë siç frymoni ju dhe do të guxojë ti bëjë ballë çdo sfide ashtu si ju”, ka thënë Osmani.

LEXO TE PLOTE