Connect with Us

Manastirliu qetëson qytetarët/ Kemi kapacitetet për çdo situatë të përballjes me koronavirusin

Sociale

Manastirliu qetëson qytetarët/ Kemi kapacitetet për çdo situatë të përballjes me koronavirusin

Publikuar

-

“Kemi gati strukturat për përballimin e koronavirusit të ri, për karantinimin e personave të dyshuar, strukturat spitalore për trajtimin e rasteve potenciale si dhe strukturat ku do të zhvendosen shërbimet aktuale, nëse do të jetë e nevojshme. Kemi parashikuar skenarët për çdo situatë, që nga rasti i parë potencial e deri në maksimumin e parashikimit”.

Deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, gjatë raportimit në Komitetin e Sigurisë Kombëtare, të drejtuar nga Kryeministri Edi Rama.
Duke deklaruar se strukturat në të gjitha nivelet kanë marrë masat paraprake bazuar në rekomandimet e OBSH, Manastirliu siguroi për gatishmërinë e të gjitha strukturave shëndetësore.

“Në skenarët që ekspertët tanë kanë parashikuar, që me konfirmimin e rastit të parë, ne vëmë në dispozicion strukturat që fillojnë me spitalin Infektiv në QSUT, me një kapacitet 80 shtretërish dhe me një forcë të punonjësve të shëndetësisë, 109 punonjës, të cilët do të jenë të fokusuar për të trajtuar sipas protokolleve më të mira rastet e mundshme. Kemi përcaktuar bokset, dhomat e izolimit, është investuar në të gjitha linjat e oksigjenit në strukturën e Infektivit, për të bërë të mundur transformimin e këtij spitali, nëse do të kalonim në skenaret e tjerë, që do të ishin nga 0 në 100 si dhe 100 deri në 150 raste të prekura. Sigurisht, duke siguruar këtu të gjitha kapacitet dhe nevoja për ato raste të rënda, pasi dihet që 5% e rasteve që konfirmohen me koronavirus janë raste të cilat do të kenë nevojë për suport respirator”, tha Manastirliu.

Manastirliu theksoi se për çdo skenar, janë parashikuar kapacitetet e nevojshme, janë trajnuar stafet, është siguruar stoku i mjaftueshëm i medikamenteve, kite reagentë. Aktualisht spitalet janë të pajisura me stokun e nevojshëm të materialeve mbrojtëse personale dhe po furnizohen në vazhdim më stokun e dytë, për të cilin Ministria e Shëndetësisë ka rialokuar një fond prej 1 milion dollarë.
Ministrja e Shëndetësisë deklaroi se janë marrë masat edhe për karantinimin e personave të shëndoshë-të dyshuar, në strukturat e pushimit të Ministrisë së Mbrojtjes, ndërsa deklaroi se janë përcaktuar gjithashtu edhe spitalet e tjera, ku do të trajtohen pacientët për sëmundjet që trajtohen në ato spitale, të cilat do të shndërrohen në spitale për trajtimin e COVID-19, nëse do të jetë e nevojshme.

LEXO EDHE:  Infektohet nga koronavirusi një tjetër mjek i njohur

Deri në këto momente, në Shqipëri nuk ka asnjë rast të konfirmuar me COVID-19, ndërsa vijojnë testimet për rastet e dyshuara në laboratorin e virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, i vetmi laborator i çertifikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për kryerjen e diagnozës së koronavirusit te ri në vendin tonë. Deri tani janë testuar 17 raste të dyshuara që kanë rezultuar negativ. Sipas Ministres Manastirliu, të gjitha struktura shëndetësore janë në gadishmëri për përballjen me këtë virus të ri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vijojnë lëkundjet/ Tjetër tërmet në vend

Publikuar

-

Nga

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vendin tonë.

Pas tërmetit katër ballë që u regjistrua pak më herët, është ndier sërish një tjetër lëkundje. Sipas EMSC tërmeti ka qenë 2.9 ballë, 13 kilometra nga Kavaja, 29 km nga Tirana.Kujtojmë se rreth orës 17:34 një tjetër tërmet me magnitudë 3.5 ballë u regjistrua me epiqendër 8 kilometra larg Lushnjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Aliaj

Publikuar

-

Nga

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Aliaj

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri ka rikthyer panikun tek qytetarët pasi ekziston frika se mos përsëritet skenari i shtatorit dhe i nëntorit të shkuar.

Lidhur me këtë fenomen, ka folur profesori i sizmologjisë, Shyqyri Aliaj në një prononcim për Dritare.net.

Profesor Aliaj, është shprehur se këto janë tërmete të zakonshme dhe qytetarët nuk duhet të kenë frikë, pasi nuk janë tërmete paralajmëruese.“Ky është një aktivitet tektonik i zakonshëm i pllakave perëndimore të cilat përfshijnë edhe zonën e Cërrikut dhe të Lushnjes. Këto janë pllaka të cilat shtyjnë njëra-tjetrën të cilat krijojnë tension, dhe krijojnë edhe këto tërmet. Ndërsa në zonën e Korçës, kemi dy pllaka të hapura të cilat reshjet e shiut ndikojnë tek tërmetet.

LEXO EDHE:  Infektohet nga koronavirusi një tjetër mjek i njohur

LEXO EDHE:  Nga Ylli Rakipi/ Pse ne të shkretët, duhet të jemi të gjithë sot me Edi Ramën!

Përsa i përket reshjeve të shiut, njerëzit nuk duhet të kenë frikë në ultësirën tonë perëndimore, siç është e përhapur ideja se po ra shumë shi, mund të jenë shkaktarë tërmetesh, kjo ndodhë aty ku janë pllakat e hapura si në Korçë. Është një aktivitet i zakonshëm tektonik, njerëzit nuk duhen të tremben, nuk janë tërmete paralajmëruese si ishte ai i shtatorit, që solli tërmetin e nëntorit”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Regjistrohet tjetër tërmet/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra

Një tjetër tërmet është regjistruar pak minuta më parë në vendin tonë.

Mësohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 4 ballë i shkallës Rihter me epiqendër në Lushnje.

Konkretisht lëkundjet kanë qenë 6 kilometra larg Lushnjes dhe 32 kilometra larg Elbasanit.

Faqja sizmiologjike “Earthquake” raporton se tërmeti ishte me thellësi 2 kilometra.Ende nuk raportohet për dëme materiale, ndërkohë lëkundjet kanë shkaktuar panik.

LEXO EDHE:  Nga Ylli Rakipi/ Pse ne të shkretët, duhet të jemi të gjithë sot me Edi Ramën!

LEXO EDHE:  Kruja sërish “vatër e rrezikshme”/ Regjistrohen tetë raste të reja të prekur nga Covid-19

Kujtojmë se rreth orës 17:34 një tjetër tërmet me magnitudë 3.5 ballë u regjistrua me epiqendër 8 kilometra larg Lushnjes./ CNA.al

Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti, ja epiqendra

LEXO TE PLOTE