Connect with Us

“Kemi përgjegjësi se e votuam ne”/ Balla për Metën: Të kthehet te partia e vet ose të krijojë tjetër

Politikë

“Kemi përgjegjësi se e votuam ne”/ Balla për Metën: Të kthehet te partia e vet ose të krijojë tjetër

Publikuar

-

Sekretari i Përgjithshëm i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla pretendon se gjithçka ka bërë mazhoranca për emërimet në Gjykatën Kushtetuese është në përputhje me Kushtetutën.

Sipas tij kjo është e qartë si drita e diellit, ndërsa ia hedh të gjithë fajin presidentit Ilir Meta për situatën aktuale. Ballla pretendon se Meta po përpiqet të pengojë Reformën në Drejtësis pa argumenta.

“Ai mbetet një aktor brenda opozitës. E ka bërë këtë erdhe gjatë vitit të kaluar kur kërkoi të pengonte shqiptarët në të drejtën e tyre për të zgjedhur. Në aspektin e së drejtës së Metës për t’u sjellë si opozitar s’kam gjë. Në aspektin e presidentit të republikës ka disa kosto. Edhe ne si mazhorancë që e kemi votuar kemi përgjegjësinë tonë. Ilir Meta e ka humbur prej kohës funksionalitetin”, u shpreh ai në studion e Euro News.

Balla deklaroi me bindje se Meta nuk e justifikon më besimin për të qenë President i Republikës.

LEXO EDHE:  “Puç institucional”/ Skënder Gjinushi thumbon Metën: Ka marrë avokat Fugën

“Një president në republikë që bën këto veprime, ka këtë retorikë politike, unë mendoj që nuk mund të qëndrojë më president në republikë, por del në fushën, në lëmin e partive politike. Se kthehet te partia e vet, se krijon parti tjetër, se bashkohet me Partinë Demokratike, është çështje që i takon zotit Meta, por në këndvështrimin e shtetarit, presidenti i republikës, me këtë retorikë politike, nuk mund të jetë më president i republikës”, nënvizoi numri 2 i socialistëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më ka humbur interesi për Monikën”/ Meta: Do tregoj mesazhin që i dërgova kur më gënjeu

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar sot se i ka humbur interesi për LSI-në dhe kryetaren e saj Monika Kryemadhi.

Taksa është pyetur se më kë mendon që LSI do hyjë në koalicion, Meta tha se ka zero interes.
Ai tha se i ka humbur interesi për Kryemadhin, që kur la mandatet duke e gënjyer.

“Zero interes, interesi im është vetëm Kushtetuta!  Për Monikën më ka humb interesi që kur  la mandatet duke më gënjyer mua. Do ua tregoj shqiptarëve mesazhet që i kam dërguar Monikës dhe Vasilit siç tregova edhe atë të Edi Ramë”, tha Meta në studion e emisionit “Opinion”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Neritan Ceka mohon Ramën/ “Nuk është Kryeministri im”

Publikuar

-

Nga

Ish kryetari i Aleancës Demokratike, ish deputeti, ambasadori dhe historiani Neritan Ceka i ftuar në emisionin “360gradë” ka shpërthyer në akuza ndaj Edi Ramës, duke e mohuar dhe si kryeministër.

 “Ky është një popull që nuk lexon programe, që u tha ky më jepni timonin, kur nuk di të ngasë makinën dhe këta ia dhanë. Pjesa më e madhe e tyre janë votues të PS-së, pa program, pa ide. E tha edhe ai, u kujtua që të na thotë ne që ky është Kryeministri i gjithë shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Largimi i forcave romune me ceremoni nga Shqipëria/ Balla: Falenderime për kontributin e çmuar

LEXO EDHE:  Zbulohet arsyeja/Pse Rama preu vetëm “kokën” e Vasilit nga LSI

 

Mos e thuaj këtë për mua, se ai nuk është kryeministri im, harroje./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta i vendosur të mos lëshojë karrigen/ Zbulon emrin e “zëvendësuesit” që ka gati mazhoranca

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta deklaroi se nuk do ta japë dorëheqjen pavarësisht përpjekjeve të mazhorancës për ta shkarkuar.

Meta tha në emisionin “Opinion” se nuk do lejojë t’ia zërë vendin Baton Haxhiu, duke ngritur kështu aludimet se mazhoranca mund të propozojë emrin e këtij të fundit pas shkarkimit të tij.

“Unë të jap dorëheqjen që të zgjidhen ca tipa? Të iki unë dhe të bëhet Batoni President i Shqipërisë? Unë e dua shumë Batonin por jo”, deklaroi Kreu i Shtetit.

LEXO EDHE:  Meta pret kreun e Bashkisë së Vjenës/Do thellojmë bashkëpunimin

LEXO EDHE:  Largimi i forcave romune me ceremoni nga Shqipëria/ Balla: Falenderime për kontributin e çmuar

Ndërkohë, përmendim këtu se Baton Haxhiu njihet si një ndër analistët kosovarë që mbështet më së shumti mazhorancën qeverisëse në Shqipëri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE