Connect with Us

Horoskopi i ditës, 27 shkurt 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 27 shkurt 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Çiftet nuk do kenë me vështirësi si me pare. Ata do e gjejnë me ne fund gjuhën e përbashkët dhe nuk do debatojnë për gjera te kota. Ne mbrëmje mund te përgatisin edhe surpriza për njeri-tjetrin. Beqaret do jene me gati se kurrë për te filluar aventura. Mundësitë gjate kësaj dite do jene te shumta dhe te mrekullueshme. Me financat bëni sa me shume kujdes qe te mundeni sepse po filluan problemet, nuk do kenë te ndalur.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do jeni shume sensuale gjate kësaj dite dhe do e bëni partnerin t’iu qëndrojë pranë ne çdo moment. Te gjithë do iu shohin me zili. Beqaret mund te takojnë dike interesant ne ambientin e punës dhe do mendojnë te hedhin hapa nëse i bind plotësisht. Ne planin financiar fati do iu shoqërojë gjithë kohës. Nuk do keni vështirësi si me pare dhe do ndiheni me te qete.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Lumturia do vazhdoje edhe gjate kësaj dite për ju te dashuruarit. Do ndiheni me fat qe keni partnerin ne krah dhe ua mbush çdo moment me emocion. Beqaret do bëjnë mire te mos nxitohen për asgjë dhe te presin momentin e duhur për te hedhur hapa. Ne planin financiar do i keni idetë shume te qarta dhe do dini si ta menaxhoni situatën. Nuk do gjendeni aspak ne vështirësi.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Marrëdhënia juaj ne çift do jete shume e mire nga me pare. Partneri do iu mbaje aq mire saqë nuk do keni asgjë për çfarë te ankoheni. Beqaret do jene ne humor te shkëlqyer e te gatshëm për te bere gjithçka qe ta ndryshojnë jetën e tyre. Edhe planetët do i kenë ne krah. Financat do fillojnë te përmirësohen dalëngadalë dhe nuk do ketë aspak vend për merakosje.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Nëse jeta juaj ne çift është e qete, por e mërzitshme prej disa kohesh, sot duhet te bëni diçka ndryshe. Flisni me partnerin dhe nisuni diku për te ndryshuar rutinën. Beqaret do gjenden para një dileme te vështirë dhe nuk do dine çfarë zgjedhjeje te bëjnë. Ne planin financiar mundohuni mos bëni gabime. Kryeni shpenzimet e nevojshme dhe hiqni edhe disa para mënjanë.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Yjet do e ngrohin ambientin ne çift gjate kësaj dite. Venusi madje do iu beje edhe me sensuale dhe dialogu do mbizotërojë gjithë kohës. Beqaret do jene me sharmante dhe do joshin këdo qe do iu dale para. Gjerat për ta do ecin edhe me mire se me pare. Buxheti gjithashtu do jete i shkëlqyer dhe nuk do gjendeni asnjëherë ne vështirësi. Për asnjë gjë nuk do keni ankesa.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Sot do jeni shumë më të hapur ju të dashuruarit dhe do dini si t’i menaxhoni edhe disa konflikte të vogla që do ju lindin me partnerin. Beqarët do jenë më realistë dhe nuk do bëjnë asnjë gabim. Shumica nuk do e ndryshoje statusin, por nuk do kalojnë as një ditë të mërzitshme. Të ardhurat do kenë disa përmirësime të vogla dhe do ndiheni shumë më të qetë kur të shpenzoni.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot do jeni shume praktikë dhe nuk do fiksoheni pas ndonjë fjale të gabuar që do ju thotë partneri. Do e kuptoni se gjithçka ai e bën nga mërzia që ka për punën. Beqarët nuk duhet të presin sot që jeta t’iu ndryshojë pasi mundësitë për takime thuajse do mungojnë plotësisht. Nëse shpenzimet nuk i kontrolloni gjendja e financave mund të rendohet menjëherë.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Yjet do ua bëjnë jetën shume te vështirë sot ju te dashuruarve. Do keni gjate gjithë kohës debate dhe mosmarrëveshje te forta me partnerin. Ju beqaret do ëndërroni gjera te pamundura dhe për fat te keq dëshirat nuk do ju plotësohen. Financat duhet t’i menaxhoni me më shume përkujdes dhe maturi ne mënyrë qe te dilni nga situata delikate ku keni rene.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite aspak harmonike kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do merreni vesh për asgjë me partnerin dhe nga inati mund te thoni edhe fjale te renda. Beqaret do bien ne sharmin e dikujt qe do i beje t’i harrojnë te gjitha problemet qe kane pasur. Ne planin financiar nuk pritet as problemi me i vogël. Do jeni shume te logjikshëm me shpenzimet dhe nuk do hidhni hapa pa qene te bindur.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Urani do pozicionohet keq tek jeta juaj ne çift gjate kësaj dite dhe mund te sjelle debate te vazhdueshme. Do jeni gjithë kohës me nerva dhe gati për t’u kapur edhe me gjera elementare. Beqaret do jene cinike dhe nuk kane për te afruar dot asnjë person. Sektori i financave do përmirësohet akoma me shume dhe te paktën për këtë pjese nuk do keni perse te shqetësoheni.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Te gjithë planetët do jene te favorshëm gjate kësaj dite për jetën tuaj ne çift, por Plutoni do jete ai qe do sjelle me shume te mira. Nëse jetoni bashke dita do jete me sensuale dhe e lumtur. Beqaret do ndihen te pashprese, pa e ditur se një surprize e madhe i pret ne mbrëmje. Ne sektorin e financave gjerat do shkojnë mire. Ju duhet vetëm te ulni pak shpenzimet dhe nuk do keni probleme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Mezi pres rastin e parë me koronavirus në Shqipëri”/ Habit drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor Areti Beruka, e ftuar në Report Tv, u shpreh se si mjeke mezi po e pret rastin e parë të prekur me koronavirus në Shqipëri.

Sipas saj, të gjithë qytetarët duhet të kuptojnë se koronavirusi ka një përqindje vdekshmërie shumë të ulët dhe se mund të menaxhohet shumë thjeshtë nga profesionistët e fushës, duke bërë thirrje që të mos ketë panik.

“Por ta them personale, jo profesionale mezi e pres rastin e parë në fakt. E para do të kuptojnë njerëzit që koronavirusi ka një gradë vijueshmërie shumë të ulët sesa ky që kemi gia. Përqindja e vdekshmërisë së saj është 2% . Mosha e fëmijëve 16 vjeç e kanë shumë të ulët dhe me shenja shumë herë më të lehta. Paniku që qytetarët kishin me SARS-in, apo me gripin e derrit, nuk është absolutisht më i rrezikshëm koronavirusi.

Unë iu them me bindje që në ‘96 kur unë kam qenë specializante ne kemi pasur rastin e ‘kolerës’, e menaxhuam dhe nuk patëm asnjë rast të rëndë apo me vdekshmëri.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 18 korrik 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 2 maj 2018

Mjekësia nuk bëhet me fall filxhani por me statistika, me të dhëna dhe me menaxhim. Na jepni shansin dhe mundësinë të menaxhojmë ashtu siç po e menaxhojmë dhe fakti i skepticizmit është ky që po përpiqemi që të sqarojmë njerëzit për të kuptuar atë që duhet të besojnë. Pastaj është zgjedhja e tyre nëse duan të klikojnë lajmet false.”/CNA.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Tornoja ku kam punuar dhe shokët e mi tornitorë…..

Publikuar

-

Nga

Nga Niko Ljarja

– Tornoja është njëshi i industrisë mekanike
Kjo këtu bosh, është tornoja ku kam punuar unë….
Ne memorien e viteve kur një pjesë të jetës time kam punuar tornitor normë me tre turne…
E për arsye të games se gjerë të operacioneve që kryen tornoja quhet…..
Torno Universale…….

Kam bashkëjetuar rreth 15 vjet rresht me këtë të dashur që u lidhem kur u lirova nga ushtria……
Kemi jetuar ditën dhe natën bashkë…….
Siç me erdhën rrethanat e jetës, e zgjodha me dëshirë këtë bashkejetesë, për shumë e shumë arsye……
Por ama e vërteta është se ne u përshtaten shumë mirë me njeri tjetrin…. E kaluam mirë…
Se nuk ishte e lehtë që të bashkëjetoje me tornon…….
E sigurisht qe ne kushtet e normës duhej të sakrifikoje se ishte e vështirë….
Por ama,, nga ana tjetër përveç vështirësive që kishte, tornoja ishte shumë dinjitoze, e të jepte edhe ty, dinjitet, rrespekt e pamvarzi……
Të cilat të krijonin më shumë liri në ato kushte, të pa lirisë…. Gjëra këto që ishin shumë të nevojshme në atë periudhë të vështirë…..Fatmirsisht tornoja këto mi dhuroj…..

Se sigurisht, si puna time kështu të dhjerë kishte dhe të tjerë në atë kohë…..
Por kishte që e kishin shumë të vështirë të dashuroni e të bashkëjetonin me torrnon…..
E përpiqeshin e mundoheshin, lëviz këtej e lëviz andej deri sa gjenin ndonjë të dashur tjetër me mik…..
Po e dashura me mik ishte si puna e Dardhes, që e ka bishtin mbrapa….
.E kështu që humbisni shumë…
Se kurrë nuk e provojnë dot,, dinjitetin e djersës tende të një pune të vështirë….

Kur takoheshim me tornon natën turni I tretë , nën avujt e fernetit që kishim pirë, ndjenim kënaqësi….
Se è njifnim e e kuptonim shumë mirë njeri tjetrin, bile ja mirrnim dhe këngës….
Une këndoja e ajo me mbante rritmin….
E pastaj kur mbaronte kënga fillonim e tregonim historia nga ato që na kishin shoqëruar në atë pjesë jetë….. Se elbete të rinj ishim dhe historia kishim…..
Por ama nganjëherë na vinte dhe për të qarë……
E sigurisht po për shumë e shumë arsye dhe kjo ndodhte….Se elbete nata ishte e gjatë, e si do ta kalonim ndryshe pa bërë muhabet…….
Por ama tornoja ishte besnike e nuk ju tregonte asgjë të tjerëve… Se të tëra mi dinte.. Por I mbante për vete, e nuk e hapte gojën kurrë…..
E kështu vazhdonte punën sikur nuk dinte asgjë e nuk dëgjonte asgjë ….
E kjo punë vazhdoj gjatë ditën e natën për 15 vjet rresht….

Pa varësisht se mund të mos kishim lindur për njeri tjetrin…..
Une kurrë nuk do ta harroj dinjitetin që më dha torrnoja dhe shokët e mi tornitorë…..
Se pa atë stazh 15 vjeçar, pa tornon dhe pa shokët e tim të pa harrushem tornitorë.
Une kurrë nuk do isha ky Nikoja që jam……
Se dhe mund të isha përpjekur sa andej këtej për të rregulluar ndonjë bashkejetese tjetër…..Por isha i bindur se do humbisja shumë nga vetja…
E nuk do ta dinja kurrë çdo të thoshte të ishe tornitor e një puntor i pa varur…..
E po te marrim Marksin për referencë…. Tornitorët ishin Aristokracia e klasës puntore……
Sepse puna që bënin ishte e vështirë, por të jepte dinjitet e ishe një individ i lirë në punën që kryejë….. E nuk varesh e prej kurrkujt… E merrje aq sa bënje……

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 17 tetor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 15 janar 2019

Aty ku kam punuar unë në Metalike, tornitoret ishin që të gjithë xhendelmene të vërtetë……….
Ndofshta i bënte puna që ishte e vështirë…. Ndofshta I bënte personaliteti që të krijonte puna…. Këtë nuk e di…. Por di që kjo që po ju them është e vërtetë….
Ne Metalike që të gjithë torrnitorë ishin personazhe karrakteri…..
Prandaj unë nuk mund të rri pa I kujtuar këta shokë fisnike që unë kam njoftur që ditën e parë që kam filluar punë si nxënës tornitor në Metalike…….
Shokë të cilët me kane dashur shumë e i kam dashur shumë e nuk do ti harroj kurrë…..
Dy shokët e mij të parë që më kanë mësuar tornon janë. .. Nesti Mita e Vangjel Tanka (ky me vone k/inxh)….
Shokun, tim të pa harruar e aq të dashur Llambi Kondili (Jazonja) nuk jeton më…..
Shokët Niko Buqi, Vasil, Shaka, Niko Poreçi, Lili Bales….Etem Hoxha (xhindi)
Vaskë Selenica (veza) nuk jeton më…. Stefi Gjika nuk jeton më… Mynur Osmani…
Dy mjeshtrat e punimit te gizes….Thanas Moni….që kur shkoj në Greqi pinte në pushim të punës një arkë me kanaçe, birre…. Nexhip Dervishi (nuk jeton më) që në atë kohë kishte rekordet e pirjes se votës…..
Apo Ariz Qershia, që punonte e mbante gjallë një torrno Gjermane të vjetër plaçkë lufte…Qe po ta shikonte Gjermani që ajo torna punonte akoma, do ta, dekoronte Ariz Qershinë…..

Apo Koçoja i Kiçi të Kinemasë të Korçës… Çfarë djali…. E që i shpëtoj mrekullisht një aksidenti në torrno…..
Pandi Demirazi një djalë I mrekullushem…….
Apo Thimka i Tetkës, që andej nga, ora tre i natës duke punuar thërriste me zë të lartë, një thenje pa kuptim…… Por të mrekullueshme……
Eksi…. Eksi… Eksi…. Zhibiron, një ushtar fle në vagon…..
Batutë që do tja kishte, zili, dhe Zhvejkun….
Ne fund tornitori i pa përsëritshm Koço Bashiku… nuk jeton më….
Apo I pa harrushmi Nesti Çifligu…..
Pa harruar dhe të lavdishmin elektriçistin Emil Fundo (Lomunoja)
E ne fund fare fare universalin Gjergji Minga (Qorrin) që e kemi si Kokrra e mollës….
Shendosh e mirë….

Me të gjithë këta torrnitorë po dhe me shumë e shumë shokë të tjerë në atë ndërmarrje, kemi kaluar si vëllezer….. eeee sa historia e sa qyfyre në atë kohë të vështire…

LEXO TE PLOTE

Sociale

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoni

Publikuar

-

Nga

Në Klinikën “Nënë Tereza” në Shkup është konstatuar rasti i parë me koronavirus.

Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për një grua e cila ishte kthyer sëfundmi nga Italia.

Ai është paraqitur vullnetarisht në spital, me simptoma të gripit, bashkë me dy tjerë. Pasi janë kontrolluar, dy të tjerët kanë rezultuar negativ.

“Bëhet fjalë për grua, e cila ka qëndruar në Itali tek të afërmit e saj për një muaj. Dy javë të tëra ka qenë e sëmurë dhe është trajtuar në Itali, megjithatë nuk i janë bërë analiza të virusit Corona.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 5 korrik 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 shkurt 2018

Do të bëhen analiza të gjithë udhëtarëve të cilët kanë qenë bashkudhëtarë me të, për të parë nëse edhe tek ta është prezent virusi vdekjeprurës. Gruaja do të qëndrojnë në izolim 14 ditor në Klinikën për sëmundje Infektive, në repartin e posaçëm për izolim”, është shprehur Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një konfertencë të jashtëzakonshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE