Connect with Us

Gara për kreun e BKH/ Përzgjidhen katër nga tetë kandidatët

Politikë

Gara për kreun e BKH/ Përzgjidhen katër nga tetë kandidatët

Publikuar

-

Përzgjidhen katër nga tetë kandidatët për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit.
Mësohet se katër kandidatët e përzgjedhur janë Ervin Hoxhaj, Aida Veziaj, Artur Beu, Idajet Faskaj.

Kandidatët e përzgjedhur pritet t’i nënshtrohen fazës përfundimtare të verifikimit.

Komisioni i Përzgjedhjes për Drejtorin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, në datat 26 dhe 27 shkurt 2020, zhvilloi intervistat e strukturuara me 8 kandidatët e përzgjedhur deri në ketë fazë, në praninë e Komisionit të Pavarur të Rishikimit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Asnjë masë mbrojtëse në qendrat shëndetësore”/ Spahia: Stafi nuk është trajnuar për Coronavirusin

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi i Grupit të Punës, ngritur pranë Partisë Demokratike, ish-deputeti dhe mjeku Bardh Spahia, monitoroi dy qendra shëndetësore në Tiranë, për të parë nga afër masat e marrë për të parandaluar apo përballuar emergjencën në rast të prekjes së vendit tonë nga Corona Virus.

Gjatë këtij inspektimi, sipas Spahisë , në të dy qendrat e monitoruara se nuk është marrë asnjë masë mbrojtëse, ndërsa stafi shëndetësor nuk është trajnuar apo informuar mbi Corona Virus dhe se deklaratat e qeverisë janë propagandë boshe.

“Pas vizitës tonë në ambientet e brendshme dhe komunikimit me mjekët dhe personelin shëndetësor të kësaj qendre, konstatojmë se deklaratat e kryeministrit dhe të qeveritarëve, jo vetëm që nuk janë të vërteta, por ka mangësi të theksuara në pajisjen e këtyre qendrave me mjetet e duhura për të përballuar këtë situatë tepër shqetësuese. Nga konstatimet tona u vu re se ka mangësi të theksuara në pajisjen me maska mbrojtëse, për të mos folur për mos pasjen e veshjeve të duhura për përballimin e një rasti të dyshuar me corona virus”, deklaroi Spahia pas inspektimit në këto qendra.

Gjithashtu ai theksoi se stafi shendetësor është i patrajnuar në rast shfaqje të virusit në vendin tonë, ndërsa, sipas tij, rezulton se ambientet e shërbimit shëndteësor nuk janë dezinfektuar apo sanitarizuar.

LEXO EDHE:  Meta shpalli dje listën/ KED nis pikëzimin e kandidatëve për Kushtetuesen

LEXO EDHE:  Skenarët për Qeverinë teknike/Ja kandidatët e mundshëm për postin e Kryeministrit?

“Ka mungesë të informacionit dhe trajnimeve, instruktimit të personelit shëndetësor për mënyrën e përballimit të dhe të veprimeve në rast konstatimi të një pacienti të prekur nga corona virusi. Mungesa të cilat pastaj detyrimisht shtrihen përtej personelit mjekësor dhe tek qytetarët shqiptarë. Një tjetër aspekt shqetësues të cilin do të doja ta theksoja sot, ishte edhe mungesa jo vetëm e informacionit, por edhe e dezinfektimit dhe sanitarizimit të ambienteve të këtyre qendrave shëndetësore në të cilat kalon një fluks i madh qytetarësh shqiptarë, shpeshherë me simptoma të ngjashme me ato të corona virusit”, – tha më tej përfaqësuesi i grupit të punës ngritur pranë PD.

Spahia i bëri thirrje institucioneve qeveritare që të lënë propagandën dhe të marrin masa serioze për situatën për përballimin siç duhet duke iu referuar dhe mbështetur fuqishëm tek profesionistët e fushës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjonaj i përgjigjet publikisht Metës/ Show presidencial, kauzë fiktive në funksion të betejave të tij politike

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj i është përgjigjur akuzave të presidentit Ilir Meta gjatë ditëve të fundit për falsifikim të protokollit të shtetit në funksion të veprimtarisë kriminale, që sipas tij, KED ka bërë me listat për kandidatet për anëtarët e Gjykatës Kushtetutes.

Gjonaj i ka quajtur akuzat e Metës, si spektakël të presidencës.

“Kam gjykuar që i duhej lënë presdientit koha për të ezuaruar seritë e spektaklit të tij.
Nuk e bëj këtë sqarim për t’iu përgjigjur presidentit dhe as për t’iu përgjigjur fjalëvë të padenja që ka lëshuar në drejtimin tim. Unë u rezervoj të gjithë keqardhjen time për hallin e madh që i motivon për luftën kundër reformës në drejtësi”, tha Gjonaj në një deklaratë për shtyp.

LEXO EDHE:  Skenarët për Qeverinë teknike/Ja kandidatët e mundshëm për postin e Kryeministrit?

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Basha: Asnjë kandidatë i yni nuk duhet të ketë rekorde kriminale

Ajo thekson se “Meta ka krijuar një kaos fiktiv në funksion të betejave politike që s’janë në përputhje me përgjegjesitë e tij kushtetuese”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk është fitore për artistët”/ Avokati i njohur zbulon planin e Ramës dhe Veliajt për shembjen e Teatrit

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj shkruan se rënia e variantit “Fusha” per Teatrin Kombëtar, nuk eshte fitore për artistët, por sipas tij vetëm një strategji e re edhe më e rrezikshme akoma
si për shembjen e Teatrit dhe per grabitjen prones publike!

“Paralajmerim nga Avokati Altin Goxhaj mbi planin per prishjen e Teatrit Kombetar brenda 2020 dhe riaktivizimit ne 2021 te Fushave dhe Maleve te Oligarkise per grabitjen e trojeve publike dhe pastrimin e qindra miliona eurove te parave te droges!

Une dyshoj te e ashtuquajtura “Fitorja e Teatrit” qe u reklamua dje me shume entuziazem nga aktivistet dhe opozitaret!

Pika e dobet e Rames dhe Veliajt ne planin e tyre te pare per prishjen e Teatrit Kombetar dhe grabitjen e pronave publike me kompanine Fusha ishte pikerisht Kompania Fusha! Ajo i diskreditonte si nje bande mafioze qe kishte kaluar vijen e kuqe edhe ne syte e nderkombetareve (se per keta tanet nuk do te dije kush Lart)!”-shkruan Goxhaj, në një postim në rrjetet sociale.

Më tej, ai ndërsa citon kryebashkiakun Veliaj, Goxhaj thekson se Teatri do të shembet brenda vitit 2020.

“Tani nuk ka as Fushe, as Mal e as Koder: “Shteti per interes publik me parate e shtetit do te ndertoje nje Teater te ri modern qe kete vit dhe per pasoje brenda vitit 2020 do ta prishe Teatrin e vjeter” deklaroi Veliaj po dje!”-shkruan Goxhaj.

Pra, sipas tij me Strategjine e re bie akuza per korrupsion dhe mbetet vetem akuza per memorie historike!

LEXO EDHE:  Kandidatët për KLGJ/ Gjykata e Lartë shpall listën përfundimtare

LEXO EDHE:  "Infermierë për Shqipërinë"/ Shpallen datat e testimit

“Por kjo nuk eshte teme korrupsioni, shkelje ligji, krimi, shperdorimi, vjedhje apo grabitjeje por thjesht ceshtje kendveshtrimi dhe perceptimi sipas Rilindjes (i fusin dhe nje raport qe e trajton si teme estetike kete debat!

Pra tani Rama dhe Veliaj kane dore 100% te lire te bejne cfare te duan me Teatrin se nuk eshte pengese diskreditimi i aktit korruptiv qe shkon deri te pastrimi i parave te droges!
Tani “eshte ceshtje debati estetik midis grupeve te opinioneve te ndryshme” ku Qeveria qe kontrollon cdo qelize te pushtetit (me ndihmen e Bashes qe i dhuroi mandatin edhe Veliajt ne 30 Qershor 2019) ka legjitimitetin e patrazuar ligjvenes dhe ligjzbatues me gjykates dhe prokurore ne krahun e vete qe ti veje dinamitin Teatrin!”-thekson Altin Goxhaj.

Gjithashtu, ai shkruan se ta prishin ne 2020 (nese e prishin) do te bjere edhe rezistenca brenda dhe jashte!

Pastaj, sipas Goxhajt “ne 2021 riaktivizojne pa asnje rezistence Fushen, Kodren, Malin dhe gjithe bandat e fushave dhe maleve dhe bitisin ate qe nisen: grabitjen e prones publike dhe pastrimin qindra miliona eurove te ardhura nga kokaina e Kolumbise, Heroina e Afganistanit dhe Kanabisit Made in Albania!!!”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE