Connect with Us

Frika nga koronavirusi/ Futet në karantinë presidenti i rajonit të Lombardisë

Bota

Frika nga koronavirusi/ Futet në karantinë presidenti i rajonit të Lombardisë

Publikuar

-

Presidenti i rajonit të Lombardisë në Itali, Attilio Fontana, ka shpërndarë në rrjetet sociale një video ku bën me dije se është vetizoluar që prej ditës së djeshme sipasojë e përhapjes së koronavirusit.

Ai tregon se një nga anëtarët e stafit të tij ishte zbuluar se ishte me koronavirus, dhe pas analizave pjesa tjetër e stafit nuk ka pasur probleme.

“Nuk është një sëmundje e rëndë, por është problematike për shkak se shpërndahet në mënyrë të rrufeshme”, shprehet ai./CNA.al

Notizia importante

🔴 Notizie importanti, sono in diretta dall’ufficio a Palazzo Lombardia.Una collaboratrice del mio staff è risultata positiva al #Coronavirus. Oggi abbiamo quindi eseguito il test sia io che il resto della mia squadra e, fortunatamente, al momento risultiamo negativi. Questo comporterà per noi, come per tutti i cittadini in questa situazione, un periodo di auto-quarantena di 14 giorni.

Gepostet von Attilio Fontana am Mittwoch, 26. Februar 2020

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shkon në 14 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 14 numri i viktimavë nga koronavirusi në Itali. Ndërkaq, 528 persona rezultojnë të infektuar.

Janë 305 të infektuar në Lombardi, 98 në Veneto, 97 në Emilia-Romagna, 11 në Liguria, 3 në Piemonte, Lazio, Siçili, 2 në Toscana dhe nga 1 në Puglia e Bolzano. Janë 7 të mitur me Covid-19, gjashtë në Lombardi dhe një në Veneto.

Kreu i MBrojtjes Civile deklaroi se janë kontrolluar 3 milion pasagjerë në aeroportet e Italisë.

LEXO EDHE:  Vjedhja e pazakontë/ Shqiptari saboton për pak minuta shërbimin publik

LEXO EDHE:  Vjedhja e pazakontë/ Shqiptari saboton për pak minuta shërbimin publik

Kujtojmë se rastet e para të personave të prekur nga koronavirusi janë shfaqur edhe në Danimarkë, Norvegji, Estoni si dhe Rumani.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ngjarje e rëndë/ Vritet dhe digjet në makinë ish-ushtari i UÇK

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Pejë, ku një ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është vrarë dhe më pas është djegur në makinë.

Bëhet fjalë për Qerim Kelmendit, i cili u gjet i vdekur brenda makinës në fshatin Zahaq gjatë orëve të para të mëngjesit.

Policia ka sqaruar rrethanat në të cilat është gjetur i vrarë e më pas i djegur viktima.

Viktima ishte një prej ushtarëve të parë të UÇK-së, mik i heroit Ilir Konushevci. Mësohet se Qerimi ishte vëllai i Ibrahim Kelmendit, njërit nga drejtuesit e Lëvizjes Popullore të Kosovës. Kelmendi ishte mjaft aktiv në rrjetet sociale dhe fliste shpesh për veprimtarinë e Ibrahim Rugovës.

LEXO EDHE:  Arrestohet hajduti shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  Trafikonte drogë në Itali/ Në pranga shqiptari

Kelmendi njihej po ashtu dhe si kritikues i ish-presidentit Ibrahim Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Merz shpjegon kursin e tij/ “Kjo nuk është një zhvendosje në të djathtë”

Publikuar

-

Nga

Kandidati për kryesinë e CDU-së, Friedrich Merz i ka hedhur poshtë pretendimet se ai dëshiron ta zhvendosë CDU-në në të djathtë. Askush në parti nuk e dëshiron këtë, tha ai.

“CDU duhet të gjejë përsëri kursin e vet,” thotë Friedrich Merz në lidhje me kandidaturën e tij për postin e kryetarit të CDU-së. Ndër të tjera, ai dëshiron të fitojë përsëri nga AfD ish-votuesit e CDU – për shembull me një angazhim konsekuent kundër migrimit të paligjshëm. Merz e kishte njoftuar këtë në konferencën e tij të shtypit, ku njoftoi kandidimin e tij. Kur u pyet nëse dëshiron të luftojë radikalizmin në rritje të krahut të djathtë me çështje të tilla si kontrollet kufitare dhe krimi në klane, ai u përgjigj “po” – dhe kështu pasuan pyetje të tjera.

A dëshiron Merz-i ta zhvendosë partinë më tej në të djathtë? Ai e kundërshton këtë. “Nuk ka askënd në CDU që dëshiron që partia të zhvendoset në të djathtë”, tha 64-vjeçari në televizionin gjerman ARD. Përkundrazi, ai dëshiron që CDU-ja të zhvendoset “përsëri në qendër”. Aty ndodheshin dikur votuesit besnikë, të cilët fatkeqësisht kanë “humbur”.

Ai bëhet garant që CDU-ja ta zgjerojë përsëri “spektrin” e saj, theksoi Merz. Ajo duhet të fitojë përsëri si zgjedhësit liberalë ashtu edhe ata konservatorë. Ajo gjithashtu duhej të bëhet më tërheqëse për të rinjtë. “Kjo nuk është zhvendosje në të djathtë,” theksoi Merz. CDU duhet përkundrazi të gjejë përsëri kursin e vet. Për këtë nuk duhet të matet as me AfD-në e as me Partinë E Majta nëse dëshiron të “mbijetojë si një Parti e madhe Popullore”.

“Konkurrenca e hapur është e mirë për partinë”

Merz-i njoftoi zyrtarisht kandidaturën e tij për pasardhësin e kryetares së CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer. Pak para konferencës për shtyp të Merzit në orët e vona të mëngjesit, Armin Lascheti kishte deklaruar gjithashtu kandidaturën e tij. Ai mbështetet nga Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn.

Jo, atij nuk ia morën spektaklin, tha Merzi. “Unë e llogarisja që Armin Laschet-i dhe Jens Spahn-i të përpiqen të ecin së bashku,” tha 64-vjeçari. Për të kjo është një garë e hapur dhe kjo është e mirë për CDU.

Friedrich Merz dhe Annegret Kramp-Karrenbauer

LEXO EDHE:  Video-Lumë droge drejt Italisë/ Në pranga 7 persona

LEXO EDHE:  Arrestohet hajduti shqiptar në Itali

“Jo luftë për pushtet – një vendim për drejtimin”

Ajo që po ndodh aktualisht në parti nuk është një luftë për pushtet, thotë Merz, por “një vendim për drejtimin”. Laschet dhe ai kishin pikëpamje të ndryshme për këtë. Në një kohë që Lascheti është i mendimit se “ne thelb duhet të vazhdojmë të veprojmë si më parë”, thotë Merzi: “Unë besoj se duhet të korrigjojmë kursin për çështje të ndryshme, se CDU gjithashtu ka nevojë për një fillim të ri dhe ripërtëritje.”

Lascheti ritheksoi përsëri theksoi objektivin e integrimit të rrymave të ndryshme të CDU. Ai kishte zhvilluar shumë biseda gjatë ditëve të kaluara “në mënyrë që ne të shfaqemi në ekip, në mënyrë që të gjitha drejtimet në parti të kenë vendin e tyre,” tha ai në temat e përditshme. Spahn gjithashtu e mbështet idenë e ekipit: kryesorja është që të bashkojmë CDU-në, tha ai. Laschet është njeriu ideal për këtë.

Brinkhausi kërkon besnikëri nga humbësit

Përveç Merzit dhe Laschetit, për pasardhësin e Kramp-Karrenbauerit kandidon edhe eksperti i politikës së jashtme dhe ish-ministri i Mjedisit Norbert Röttgen. CDU do ta caktojë kryetarin e saj të ri në një kongres të posaçëm të partisë, më 25 prill. Drejtuesi i Grupit Parlamentar të partive unioniste, Ralph Brinkhaus druhet për thellimin e polarizimit deri atëherë – dhe paralajmëron për acarim të situatës.”Profili i CDU-së është një gjë.”Arti i madh në një parti popullore është që ajo t’i “përfshijë të gjithë”, tha për Rrjetin Redaksional Gjermania.

Dhe menjëherë pas kësaj ai shprehu një dëshirë për periudhën pas 25 Prillit: Kushdo që humbet në zgjedhjen e kryetarit të ri, duhet ta pranojë këtë. Humbësit duhet të bien dakord të “mbështesin me besnikëri kryetarin e ri” dhe më pas edhe ta bëjnë këtë./ DW

LEXO TE PLOTE