Connect with Us

Flakët shkrumbojnë dy banesa/ Shpëtojnë mrekullisht familjarët

Kronika

Flakët shkrumbojnë dy banesa/ Shpëtojnë mrekullisht familjarët

Publikuar

-

Dy apartamente të një pallati janë shkrumbuar nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm në Tropojë.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin Cërrnicë, por fatmirësisht nuk ka pasur të lënduar.

Nga informacionet paraprake, mësohet se shkak për rënien e zjarrit është bërë një shkëndijë elektrike.

Dëmet materiale janë të konsiderueshme, por familjarët kanë arritur të shpëtojnë për mrekulli.

LEXO EDHE:  Vrau fqinjin me armë zjarri/ Zbardhet shkaku i konfliktit

Ndërhyrja në kohë e forcave zjarrfikëse ka bërë të mundur që flakët të mos përhapen edhe në banesat e tjera.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Dy muaj në “karantinë”/ Shqiptari që jeton në Kinë flet mbi situatën e koronavirusit 

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi vazhdon të marrë jetë njerëzish. Kina raportoi sot 433 raste të reja dhe 29 viktima duke e çuar 78,497 numrin e të infektuarve dhe 2,744 numrin e të vdekurve në rang vendi.

Shqiptari, Rodriguez Mazreku, një mësues anglishteje i cili jeton në Kinë ka thënë se që prej Vitit të Ri Kinez ka qëndruar brenda në shtëpi.

Në një lidhje nga Kina me “ABC e Mëngjesit”, ai tha se “Kjo situatë filloi që në momentin që u dhanë pushimet për Vitin e Ri Kinez. Në këtë rast kur u përhap epidemia dhe njerëzit ishin të frikësuar qeveria kineze mbylli të gjitha lëvizjet.

Kina ka edhe popullsinë më të madhe. Qingdao dhe Shanghai janë thuajse 1 orë e 30 minuta larg.  Pas lajmit për përhapjen e epidemisë u bllokuan lëvizjet, njerëzit nuk shkonin në punë. Një qytet i madh por që tashmë nuk ka asnjë lëvizje për shkak të panikut. Rreth 70 % e njerëzve që punojnë në Shanghai vijnë nga vendet e tjera. Shangahi është qendra ekonomike. Urdhri i qeverisë ishte për minimizim të udhëtimeve, qytetarët në mënyrë katëgorike nuk lëviznin nga shtëpia”, u shpreh ai.

Më tej ai theksoi se shumica e mësuesve arrijnë ta bëjnë mësimin online. Sa i përket daljeve nuk lejohet, ka një kontroll të rreptë.

LEXO EDHE:  Inspektimi i banesave/ Flet eksperti i huaj: “Në Shqipëri katet e para ndërtohen ndryshe”

LEXO EDHE:  Mori vesh se po vinte Policia/ Gruaja i vë flakën kanabisit

“Shumica e mësuesve arrijnë ta bëjnë mësimin online. Sa i përket daljeve nuk lejohet, ka një kontroll të rreptë

Nëse dikush nuk ka para qeveria i siguron ushqimin. 12 milion banorë të Ëuhan furnizohen me ushqim.”-tha ai.

I pyetur sesi ia dalin me furnizimet, Rodriguez Mazreku u shpreh se “Kina ka një forcë punëtore shumë të madhe, dhe njerëzit i gjenden njëri-tjetrit, punojnë për vendin e tyre. Kanë instancat mjekësore dhe politike që janë 100% efektive dhe kanë besim të madh. Gjysma e personave tashmë janë kuruar. Situata mund të vazhdojë kështu edhe për disa kohë. Deri në momentin që asnjë i ri nuk do të jetë më i infektuar, atëherë mund të ndryshojë situata. Punojnë vetëm zyrat e policisë.”

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kontrolli i policisë “fundos” 26-vjeçarin/ Ja çfarë iu gjet në banesë

Publikuar

-

Nga

Një 26-vjeçar ka rënë në prangat e Policisë së Durrësit, pasi akuzohet për armëmbajtje pa leje.

Mësohet se në pranga ka rënë shtetasi G. M., 26 vjeç, banues në Durrës.

Sipas uniformave blu, pas kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Policisë në banesën e tij, iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një armë zjarri tip “TT”, disa fishekë, si dhe 2 kapele me mbishkrimin policia.

LEXO EDHE:  Gjirokastër/ Shpërthen në flakë një automjet

LEXO EDHE:  Tiranë/ Zjarr në një pallat, zjarrëfikësit në vendngjarje

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprat penale “Armëmbajtja pa leje”, për të cilën parashikohet dënimi me burgim deri në 7 vjet, “Mbajtja pa të drejtë e uniformës” dhe “Prodhimi i mjeteve për falsifikm të dokumenteve”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Goditet një tjetër rast i trafikut të lëndëve narkotike/ Prangosen tre shtetas, sekuestrohet drogë dhe dy automjete 

Publikuar

-

Nga

Policia E Elbasanit, ka goditur një tjetër rast të prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike.

Mësohet se në kuadër të këtij operacioni janë vënë në pranga tre shtetas, si dhe janë sekuestruar rreth 13 kg lëndë narkotike kanabis dhe automjetet me të cilat udhëtonin.

Uniformat blu bëjnë të ditur se në pranga kanë rënë shtetasit: V. P., 31 vjeç, N. B., 44 vjeç dhe Xh. K., 29 vjeç, lindur në Gramsh.

Sipas policsë, arrestimi i tyre u bë pasi në aksin rrugor Gramsh-Kodovjat, shërbimet e Policisë gjatë kontrollit të ushtruar në automjetitn tip “Opel” kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale një sasi lënde narkotike cannabis sativa.

Në vijim të operacionit, specialistët për Hetimin e Narkotikëve kanë bërë të mundur gjetjen edhe të sasisë tjetër të lëndës narkotike, të fshehur nga këta persona në aksin rrugor Gramsh-Kodovjat, ku në total u gjetën dhe u sekuestruan rreth 13 kg lëndë narkotike kanabis dhe dy automjete.

LEXO EDHE:  Zjarr i madh në Gjirokastër/ Rrezikohen banesat

LEXO EDHE:  Sa do të paguhet për sigurimin e detyrueshëm të ndërtesave

Policia vijon punën për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë që janë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

LEXO TE PLOTE