Connect with Us

“Duhet të japë llogari para drejtësisë”/ Bardhi “këshillon” Gjonajn: Bën mirë të gjesh avokat

Politikë

“Duhet të japë llogari para drejtësisë”/ Bardhi “këshillon” Gjonajn: Bën mirë të gjesh avokat

Publikuar

-

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi ka reaguar pas deklaratës së ministres së drejtësisë, Etilda Gjonaj, e cila tha se akuzat e Metës janë “show presidencial”.

Sipas Bardhit: Gjonaj bën mirë të gjejë një avokat pasi ajo ka shkelur Kushtetutën, ka shpërdoruar detyrën dhe ka marrë pjesë në një akt mafioz për asgjesimin e Gjykatës Kushtetuese.

Bardhi theksoi, gjithashtu, se provat e paraqitura nga Presidenti për grabitjen e një anëtari të Gjykatës Kushtetuese, nga ana e qeverisë, edhe përmes veprimeve të paligjshme të Ministres së Drejtësisë, janë të qarta dhe të pakundërshtueshme.

“Në vend që të mashtrojë qytetarët, Etilda Gjonaj bën mirë të gjejë një avokat. Sikur Edi Rama vetë të drejtojë personalisht mbledhjet e SPAK-ut, ajo është e pambrojtshme. Ministrja e Drejtësisë ka shkelur Kushtetutën, ka shpërdoruar detyrën dhe ka marrë pjesë në një akt mafioz për asgjesimin e Gjykatës Kushtetuese. Provat e paraqitura nga Presidenti për grabitjen e një anëtari të Gjykatës Kushtetuese nga ana e qeverisë, edhe përmes veprimeve të paligjshme të Ministres së Drejtësisë, janë të qarta dhe të pakundërshtueshme. Etilda Gjonaj duhet të japë llogari para drejtësisë! Është një test i rëndësishëm për SPAK-un, i cili do të tregojë, nëse reforma në drejtësi ka dështuar me gjithçka apo jo”, shkruan Bardhi në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Edrilona

    27 Shkurt, 2020 at 7:39 pm

    Beni pak durim Gazment se do ju tregohet vendi dhe Kushtetuta juve dhe langove te tjer.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Protesta e 2 marsit/ Ngjela: Meta do marrë paralajmërim juridik nga NATO dhe Uashingtoni

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela thotë se ajo që Meta paralajmëron se do të kryejë në datën 2 mars të këtij viti, është krim kundër rendit kushtetues.

Sipas Ngjelës, Meta do të marrë paralajmërim juridik nga NATO dhe nga Uashingtoni për aktin e bllokimit mafioz të shtetit shqiptar

“Çekuilibrimi mendor i një presidenti që dekreton në rrugë një akt agresiv kundër shtetit që drejton, arrestohet në çast. Kjo që po ndodh në Shqipëri është një rast vulgar. Por, gjithsesi, kërkon ndëshkim të menjëhershëm, jo se ky president krijon rrezik për cënimin e rendit juridik, por sepse zhvlerëson karakterin serioz dhe të paprekshëm të shtetit dhe të rendit juridik në një vend që është anëtar i Aleancës së Atlantikut të Veriut. Meta aktualisht është në procedurë shkarkimi. Ky proces, e ka sjellë atë në një pështjellim mendor frike. Kjo është arsyeja që Meta kërkon të kalojë, nga Presidenti i Shtetit të Shqipërisë, në presidentin e anarkisë shqiptare”, shkruan Ngjela.

Sipas tij, ky është çekuilibrim mendor; por, i një presidenti, që, nën këtë trysni, vjen dhe kryen një krim kundër rendit juridik.

LEXO EDHE:  “Më mirë kërko avokat”/ Bylykbashi i përgjigjet ministres Gjonaj: Mos u mërzisni se…

LEXO EDHE:  Vizita e ministres Gjonaj në qelinë e Aldo Bares/ Reagon PD: Kë po shantazhon Rama?!

Avokati ngre pyetjen “a do ta ndërmarrë SPAK-u këtë akt, si kompetent që është, për procedimin penal kundër Presidentit të Republikës?”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vizita në Rusi dhe nisma për shkarkimin e Metës/ Nano kritikon Ramën

Publikuar

-

Nga

Mustafa Nano

Analisti Mustafa Nano deklaroi mbrëmjen e sotme se qeveria do të ndërtojë teatrin e ri me donacionet e mbledhura për rindërtimin e banesave të shembura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Nano përmendi deklaratat që kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj kanë bërë për teatrin, teksa kujtoi se ata kanë thënë se për ndërtimin duhej një PPP.

“Kam përshtypjen se qeveria ka menduar të përdorë një pjesë të vogël të parave që do të merren si donacione. Ndihma ishte e madhe, ndërsa vlera e ndërtimit të teatrit të ri është një nënfish i vogël i saj, ndoshta shkon te 50 milionë euro. Atyre u ka shkuar mendja të përdorin një pjesë të fondit”, u shpreh ai.

Analisti theksoi se e sheh me optimizëm këtë gjë, pasi pretendon se projekti jashtë duarve të privatit nënkupton një teatër pa kulla.

“E prita me gëzim sepse e di që na duhet një teatër i ri, por jo një kompleks kullash. I kam ndjekur opinionet dhe ideja se teatri i vjetër ka vlera kulturore dhe arkitektonike nuk më kanë bindur shumë. Ajo ndërtesë nuk ka ato vlera që ia atribuojnë. Nuk ndiej dhimbje nëse prishet për të ndërtuar një teatër modern”, nënvizoi ai.

Mustafa Nano foli në studion e Tema Tv edhe për vizitën e kryeministrit Rama në Rusi.

LEXO EDHE:  Vizita e ministres Gjonaj në qelinë e Aldo Bares/ Reagon PD: Kë po shantazhon Rama?!

LEXO EDHE:  Furtunë nga Task Forca Antikorrupsion / Shkarkohen 15 zyrtarë

“Unë mendoj se kjo është gjuha që duhej të përdorte atje. Unë e di që Rusia nuk bën pjesë te miqtë e Shqipërisë. Rusia ka ndihmuar popullsitë sllave. Shqipërinë e ka pasur si një etni për të cilën ka menduar se nuk duhet të ekzistojë. Rusia nuk bën pjesë te miqtë tanë, por gjuha jonë duhet të jetë elegante”, tha ai, teksa theksoi se kjo mënyrë komunikimi e kreut të qeverisë është shumë e ndryshme në Shqipëri.

“Sapo fola për elegancë. Një mënyrë e tillë të foluri bie ndesh me të. Debati publik në Shqipëri e lëndojnë eksponentët e rëndësishëm të politikës, sidomos Rama. Është një lloj gjuhe vulgare, në Tiranë e Prishtinë. Përdoret shumë patriotizmi. Është e vërtetë thënia që patriotizmi është streha e fundit e maskarenjve”, tha ai.

Ndërkohë për nismat e shkakimit të presidentëve të Shqipërisë dhe Kosovës nga dy qeveritë, Nano deklaroi se janë të gabuara.

“Është e njëjtë situata. Në të dy rastet veprohet gabim. Këtu gabon maxhoranca dhe Rama që duan ta shkarkojnë presidentin. Është diçka pa precedent. Ai është i blinduar në mandatin e tij. Ai hiqet vetëm kur çmendet ose i provohet tradhtia ndaj atdheut. Në këtë kuptim, mendoj se është e gabuar sepse krijohet precedent. Nuk mendoj se situata e sotme e ka legjitimuar këtë ngut”, u shpreh analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tubimi i 2 marsit/ Ish-deputeti i PD tregon tre vendimet që mund të marrë Meta

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti demokrat, Fatbardh Kadilli e ka konsideruar si legjitime dhe të drejtë thirrjen e presidentit Ilir Meta për zhvillimin e një tubimit në 2 mars.

Kadilli e konsideroi këtë datë si simbolike ndërsa theksoi se shqiptarët presin më shumë aktin që do të marrë Presidenti.

“Të marrë ato vendime që janë në kompetencat e tij si ngritjen e çështjes së referendumit, hartimit të 2-3 ligjeve të tjera, apo shpërndarja e parlamentit, unë nuk imponoj kompetencat e tij, por aktet e tij që duhet të jenë të qarta dhe të prera.
Duhet të ndajmë pjesëmarrjen nga akti. Akti i tij do të tregojë shumë më tepër nga sa presin qytetarët.”- tha Kadilli në studion e Fax News.

LEXO TE PLOTE