Connect with Us

Dalin rezultatet e testeve për 17 të dyshuarit me koronavirus në Shqipëri

Sociale

Dalin rezultatet e testeve për 17 të dyshuarit me koronavirus në Shqipëri

Publikuar

-

Kanë rezultuar negative analizat për 17 personat e dyshuar për koronavirus në Shqipëri.

Në një deklaratë për mediat, drejtuesja e Shërbimit të Inteligjencës Epidemiologjike, pjesë e Task-Forcës, Eugena Tomini iu bëri thirrje qytetarëve që kanë hyrë në vendin tonë, por që nuk kanë shenja të këtij virusi, të vetëkarantinohen për një periudhë të caktuar, ndërsa ata që shfaqin simptoma dyshuese, të telefonojnë pranë numrit 127.

“17 raste të testuara rezultuan negative. Ministria e Shëndetësisë rekomandon që personat që vijnë nga zonat e prekura dhe kanë pasur kontakte me persona të prekur të vetëkarantinohen. Ata që kanë pasur shenja të temperaturës apo kollës të telefonojnë në numrin 127.

LEXO EDHE:  Çereku i shqiptarëve të rritur, të virgjër/Burrat pa përvojë janë në këto qytete

Udhëtarët vlerësohen përmes temperaturës. Personat që janë futur në karantinë në pjesën veriore në Itali nuk dalin nga karantina. Ata që kanë temperaturë duhet të vetëkarantinohen në shtëpi dhe të marrin rekomandime. Është shumë e rëndësishme që bashkëpunimi të jetë vendimtar. Bëj thirrje që gjithë udhëtarët të respektojnë masat”, deklaroi Eugena Tomini.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Infektohen me Covid shefi i policisë dhe ai i regjimit të jashtëm në burgun e Bradasheshit

Publikuar

-

Nga

Shefi i policisë në burgun e Brandasheshit dhe shefi i regjimit të jashtëm janë infektuar me COVID-19 ditën e sotme.

Ata janë izoluar në shtëpi dhe gjendja e tyre shëndetësore nuk paraqitet problematike.Ndërkohë bëhet me dije se janë karantinuar edhe 10 punonjës të burgut, të cilët kanë pasur kontakt me dy personat me Covid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Italia miraton dekretin e ri për mbylljen e kufijve/ Çfarë vendoset për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirsit bëri që shumë shtete të mbyllin kufijtë për të parandaluar përhapjen e virusit.
Këshilli i Ministrave të qeverisë Conte në Itali ka miratuar dekretin e ri për sa i përket masave mbylljes së kufijve.

Në këtë dekret është parashikuar të shtyhen limitet e lëvizjes nga dhe për në Itali i disa vendeve që nuk i përkasin Bashkimit Europian, ku përfshihet edhe Shqipëria. Ky dekret është përcaktuar që të zgjasë deri në 7 shtator 2020, ndërsa në listë janë edhe 15 vende të tjera veç Shqipërisë, mes tyre Kosova dhe Maqedonia e Veriut.LEXO EDHE:  Tabaku: Europa nuk i ka mbyllur dyert e Shqipërisë por të korrupsionit

Në Itali do të lejohen të hyjnë vetëm personat që janë shtetas italianë apo që kanë pasaporta italiane apo leje qëndrimi të gjatë.
Armenia, Bahrein, Bangladesh, Brazili, Bosnja Hercegovina,Kili, Kuvajti, Moldavia, Omani, Panama, Peruja, Republika Domenikane, janë shtete e tjera në të njëjtën listë me Shqipërinë, qytetarët të cilëve nuk mund të hyjnë në territorin italian./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Nuk kurohet virusi me këshillat e Piperos”/ Tomorri: Si po dështojnë spitalet shqiptare me Covid

Publikuar

-

Nga

“Nuk kurohet virusi me keshillat e Piperos”/ Tomorri: Si po dështojnë spitalet shqiptare me Covid

Gazetari Klodian Tomorri përmes një postimi në rrjetet sociale ka treguar se si  o dështojnë spitalet shqiptare me virusin.

Sipas Tomorrit, fakti që politikanët dhe biznesmenët, të cilet preken nga virusi, shkojnë të kurohen jashtë shtetit është dëshmi e qartë se sistemi ynë shëndetësor nuk e kuron dot sëmundjen.Më tej gazetari thekson se virusi nuk mund të kurohet me këshillat e Piperos, por nëj grup mjekësh duhet të shkojnë prranë një spitali në Vienë, Milano apo Mynih, të mësojnë protokollet atje, të shohin si e kurojne spitalet e Europes virusin.

“Si po deshtojne spitalet shqiptare me virusin
Fakti qe politikanet dhe biznesmenet, te cilet preken nga virusi, shkojne te kurohen jashte shtetit eshte deshmi e qarte se sistemi yne shendetesor nuk e kuron dot semundjen.
Ata qe e kane provuar thone se arsyet jane te shumta. Ka mungese pajisjesh, ka mungese personeli, por mbi te gjitha ka edhe mungese njohurish. Te treja jane treguesi me i mire se si eshte menaxhuar sistemi shendetesor publik. Ose me sakte se si eshte degraduar sistemi shendetesor publik.
Por tragjik eshte fakti se e njejta gje ndodh edhe ne spitalet private te vendit. Edhe ato jane te paafta per ta kuruar virusin. Ka histori plot ne Shqiperi, qe njerezit jane nisur nga spitalet private me urgjence jashte se ketu kane qene duke vdekur. Deshtim tregu ne keto permasa zor se gjen kund.
Ajo qe nuk kuptoj eshte se pse qeveria nuk dergon nje grup te vogel mjekesh disa dite prane nje spitali ne Viene, Milano apo Mynih. Te mesojne protokollet atje, te shohin si e kurojne spitalet e Europes virusin dhe pastaj te kthehen te trajnojne edhe mjeket e tjere ketu. Kjo nuk kerkon as para, as kohe dhe as sakrifice. Nuk kurohet virusi me keshillat e Piperos.
Se dyti, moren 130 miliarde leke ose 1.1 miliarde euro borxh vetem per kete vit. Kane cuar vetem 18 milione euro per shendetesine. As 1.6 per qind. Vendi perballet me krize shendetesore. Qeveria rrit borxhin ne nivele te pashenuara me pare me sebepin e krizes shendetesore. Por shendetesia merr vetem 1.7 per qind te huamarrjes.
Ah po. Kemi koncesionet. Nderkohe atyre qe nuk kane mundesi te shkojne jashte, qeveria u ka lene Zotin”, shkruan Tomorri./CNA.al

LEXO TE PLOTE