Connect with Us

Çudirat e drejtësisë së re të Sokol Sadushit

Vetingu

Çudirat e drejtësisë së re të Sokol Sadushit

Publikuar

-

Sokol Sadushi është një nga ekspertët e nivelit të lartë që janë paguar rreth 7.000 euro në muaj gjatë muajve të Reformës.

Sot Sokol Safushi po del përpara KLGJ-së, si kandidat për anëtar i Gjykatës së Lartë.

Nuk po i hymë fjalive pa sens që deklaroi përpara KLGJ-së, që tregojnë se nuk di çfare flet sa kohë beson se po shkon në atë gjykatë që të hartojë strategji dhe jo për të dhënë drejtësi.

Nuk po ndalemi as tek fakti se si paturpsisht nje serë si ky, po lëviz nga një karrike në tjetren dhe intervistave që po japin mes shokesh.

Sot po ndalemi vetëm në një pikë që flet shumë për moralin e kandidatit.

Sokol Sadushi sot është kandidat për Gjykatën e Lartë, ndërkohë që gruaja e zotit Sadushi është gjyqtare në Gjykaten e Apelit.

Domethënë ky do gjykojë çështjet për të cilat do ankohen palët që kanë pasë gjyqtare gruan e Sadushit!

LEXO EDHE:  Fakte/ Shqipëria vitin e ardhshëm pa Gjykata

A është rasti që gruaja e Sokol Sadushit të hyjë me prioritet në proçes Vetingu? Apo bashkëshortët Sadushi  kanë zgjedhur lojë tjetër?

Siç e ka shkruar ligjin Sokol Sadushi, gruaja e Sokol Sadushit i nenshtrohet Vettingut, kurse burri i gruas, nuk kalon në Vetting se nuk hyn nga gjyqësori.

Në këtë rast opsionet janë tre:

Opsioni i parë që gruaja e Sadushit e kalon Vettingun dhe rrinë të dy në sistem. Sipas këtij opsioni, Sokol Sadushi do shqyrtojë edhe çështje të shqyrtuara më parë nga e shoqja.

Opsioni i dytë, gruaja e Sokol Sadushit jep dorëheqjen përpara Vetingut dhe familja Sadushi i shpëton vetingut përfundimisht;

Opsioni i tretë, gruaja e Sokol Sadushit nuk e kalon Vettingun dhe ajo largohet nga sistemi, kurse sokol Sadushi vazhdon i qetë.

Opsioni që nëse gruaja nuk kalon Vetingun, ikën vetë edhe burri i gruas, nuk ekziston.

Ai është opsion morali dhe morali nuk ka shumë zë në rastin më sipër./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Ngec në “rrjetë”/ KPA shkarkon anëtarin e KLP-së

Publikuar

-

Nga

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani.

Mësohet se shkarkimi i prokurorit Besnik Cani është bërë për mosdeklarim të saktë të pasurisë.

Kujtojmë këtu se Komisioneri Publik kërkoi shkarkimin e prokurorit Besnik Cani, i cili është anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, pasi u konfirmua në detyrë nga KPK-ja.

“Për KP nga shqyrtimi i dosjes u provua se subjekti gjendet në kushte të pamjaftueshme për dy shuma të blerjes se banesës. – subjekti ka deklarim të pasaktë, mungesë të burimeve të ligjshme. Në lidhje me pasurinë, truall 600 m2 në Paskuqan, nuk provohet burimi i ligjshëm i saj. Lidhur me pasuritë autoveturë dhe garazh, subjekti ka deklarim të pasaktë ndër vite dhe mungesë të hurimeve të ligjshme për blerjen e këtyre pasurive. Në ato vite ka një bilanc negativ prej gai 500 mijë lekë. Nër periudhën 2010-15 subjekti ka një bilanc negativ 2 milion lekë mes të ardhurave të ligjshme dhe shpenzimeve. Për aftësitë profesionale, konfirmimi në detyrë është vendosur në vlerësim të gabuar të provave. Subjekti ndodhet në kushtet ku me veprimet dhe mosveprimet e tij, marrëdhënies së tij me një kompani tregtare, si dhe përfiimi i statusit të të pastrehut kur kryente detyrën e titullarit të Prokurorisë Fier, Komisioneri Publik rithekson se këto kushte bien ndesh me detyrën e magjistratit. Për kriterin e pasurisë, subjekti rezulton me mungesë të burimeve financiare. Pëfundimisht kërkojmë: Shkarkimin nga detyra të Besnik Canit,”– thuhet në deklaratën zyrtare të KP-së.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

U përball me Vettingun/ KPK jep vendimin për gjykatësen Irena Gjoka

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur rikonfirmimin në detyrë të gjykatëses Irena Gjyka, anëtare e Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Irena Gjoka e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1993. Për më shumë se një dekadë, Gjoka ka punuar si gjyqtare në Gjykatën e Fierit, ndërkohë që në vitin 2014 është emëruar në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë.

Prej dhjetorit 2019, ajo është pjesë e Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Tiranë, ku për të siguruar një emërim të përhershëm i nevojitet të kalojë me sukses procesin e vetingut.

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Komisioneri Publik krah ndërkombëtarëve/ Kërkon shkarkimin e drejtueses së Prokurorisë së Durrësit

Publikuar

-

Nga

Komisoneri Publik ankimon vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për drejtuesen e Prokurorisë së Durrësit Anita Jella, e cila kandidon për SPAK.

Komisioneri Publik ka cilësuar si të drejtë kërkesën e ndërkombëtarëve (ONM-së), që kërkoi shkarkimin e Jellës.

Edhe pse kaloi me sukses fazën e parë të vettingut më 10 dhjetor 2019, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit ka ankimuar vendimin e KPK për të, duke kërkuar rivlerësim të saj në të 3 kriteret.

Komisioneri Publik deklaron se ndan gjykim të kundër me KPK, pasi vlerëson se subjekti i rivlerësimit nuk arrin nivel të besueshëm për konfirmimin në detyrë.

Anita Jella ka përfunduar studimet në Fakultetin e Drejtësisë në vitin 1999 dhe Shkollën e Magjistraturës në vitin 2002. Ajo e ka filluar karrierën si prokurore në Elbasan në vitet 2001-2003 dhe më pas ka punuar si drejtuese e Prokurorisë së Librazhdit deri në vitin 2007.

LEXO EDHE:  Gjykata e Lartë lë në burg të dënuarin për ryshfet ndaj gjyqtares

LEXO EDHE:  Nuk e kaloi Vettingun/ Reagon avokati i gjyqtarit Trezhnjeva

Pas rikthimit për një vit në Prokurorinë e Elbasanit, Jella u emërua prokurore në Prokurorinë e Durrësit, ku e ushtron funksionin prej 10 vitesh. Më 9 maj 2018, Anita Jella u caktua përkohësisht drejtuese e Prokurorisë së Durrësit./ CNA.al

ONM kërkon shkarkimin e drejtueses së Prokurorisë së Durrësit

LEXO TE PLOTE