Connect with Us

Vrasja e dyfishtë në Rrëshen/ Kontrolle me dron për lokalizimin e autorit

Kronika

Vrasja e dyfishtë në Rrëshen/ Kontrolle me dron për lokalizimin e autorit

Publikuar

-

Vijon krehja e zonës për lokalizimin, kapjen dhe arrestimin e autorit të dyshuar të vrasjes së dyfishtë të ndodhur mbrëmjen e djeshme, në Kodër Rrëshen, Fatmir Kolecajt.

Forcat RENEA, FNSH dhe strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë kanë vijuar pa ndërprerë kontrollin e territorit dhe të vendeve të dyshuara ku mund të fshihej autori i dyshuar i ngjarjes.

Gjithashtu, mësohet se kanë filluar edhe kontrollet me dron për të lokalizuar vendndodhejne eKolecajt.
Kujtojmë se për të bërë të mundur kapjen sa më parë të autorit të dyshuar të kësaj ngjarjeje, Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë vë në dispozicion 5 milion lekë për këdo që jep informacion të saktë mbi vendndodhjen e autorit.

LEXO EDHE:  Vrasje të vogla/ Serhan kthehet tek Merve, ja ç’do ndodhë sot

“Cilido që disponon informacion të vlefshëm për autorin e dyshuar, shtetasin Fatmir Kolecaj, 47 vjeç, banues në fshatin Zejmen, Lezhë, të telefonojnë në numrin 069 41 06 449 dhe në numrin pa pagesë 112 apo në Komisariatin Dixhital, duke i siguruar anonimat të plotë dhe të sigurt”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shkelën rregullat e Schengen/ Deportohen 26 shqiptarë nga Spanja

Publikuar

-

Nga

Deportohen nga Spanja 26 shtetas shqiptarë që kishin shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen apo që kishin kërkuar azil.

Policia Kufitare e Rinasit, gjatë intervistimit të të deportuarve ka dyshuar për njërin prej tyre për gjeneralitete të rreme.

Pas një pune intensive intervistimi dhe verifikimi të detajuar, në bashkëpunim edhe me Interpol Tiranën, Policia Kufitare e Rinasit vuri në pranga personin e dyshuar që i kishte dhënë policisë spanjolle gjeneralitete të rreme.
Vihet në pranga me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 50-vjeçari nga Vlora.
Në Rinas, nëpërmjet një fluturimi me charter u deportuan dhe u riatdhesuan nga Spanja 26 shtetas shqiptar, të cilët kishin shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen dhe disa prej tyre kishin kërkuar dhe azil.

Gjatë përpunimit dhe intervistimit të tyre rezultoi se një nga personat kishte dhënë identitet të rremë në shtetin spanjoll, me emrin V. B. Gjatë procesit të përpunimit të këtij shtetasi, verifikimit të detajuar dhe një pune intensive u bë e mundur që të zbulohej identiteti i vërtetë i tij, i cili nuk ishte shtetasi V. B., por ishte në të vërtetë ishte shtetasi K. J., 50 vjeç, lindur dhe banues në Mifol, Vlorë.

LEXO EDHE:  Argjetinë/Familja: Prokurori Nisman është vrarë

LEXO EDHE:   PS e Lezhës i përgjigjet Bashës/Jemi të skandalizuar, ti je vrasës

Ky shtetas i kishte dhënë policisë spanjolle gjeneralitete të rreme, për arsye se ishte person në kërkim ndërkombëtar, i shpallur nga Interpol Roma, i dyshuar për veprat penale “Trafikim i narkotikëve” dhe “Grup i strukturuar kriminal”.
Në përfundim të procedurave të verifikimit, Policia Kufitare e Rinasit, në bashkëpunim me Interpol Tiranën bëri arrestimin e 50-vjeçarit, me qëllim ekstradimi dhe Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimi e tij drejt Italisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja që tronditi Mirditën/ Zbardhen detaje të reja nga krimi i dyfishtë

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e rëndë që trondit mbrëmjen e djeshme Mirditën, ku vëlla e motër u ekzekutuan me armë zjarri në oborrin e banesës.

Mësohet se Vëlla e motër janë ekzekutuar me breshëri automatiku, ndërsa autori i dyshuar i ngjarjes është Fatmir Kolecaj, 47-vjeç.

Ky i fundit është ish-bashkëshorti i viktimës, Esmeralda Filopati, me të cilën ishte divorcuar prej tre vitesh.

Esmeralda Filopati punonte shitëse tek një market në qytetin e Rrëshenit, ndërsa mbrëmë i vëllai Vledison Filopati, kishte shkuar ta merrte tek puna dhe sapo ishin kthyer në shtëpi.

LEXO EDHE:  Ekzekutohet 45-vjeçari në mes të qytetit/ Zbardhen detajet

LEXO EDHE:   PS e Lezhës i përgjigjet Bashës/Jemi të skandalizuar, ti je vrasës

Mësohet se debatet mes çiftit kanë qënë të hershme, ndërsa shkak dyshohen fëmijët, që 47-vjeçari nuk ka mundur t’i marrë ligjërisht. Kjo për arsye të historikut që kishte pasur më parë me dënimin për dhunë në familje.

Kolecaj, ishte dënuar me 10 muaj burg për dhunë në familje, autori i krimit e kishte kërcënuar edhe njëherë më parë se do ta vriste me thikë ish-bashkëshorten e tij, e cila ishte shpëtuar nga fqinjët.

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL bllokon 6 makina luksoze në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit dhe policia kanë bllokuar makina luksoze brenda 48 orësh në qytetin e Vlorës. Në komisariatin e Vlorës pritet të bëhet verifikimi i dokumentacionit dhe personave që i kanë në pronësi, por edhe burimin e pasurisë së këtyre të fundit.

Report tv, raporton se nga burimet, është mësuar se përgjatë këtyre ditëve OFL pritet të zbresë në Vlorë me qëllim verifikimin e personave të cilët dyshohet se kanë krijuar pasuri në mënyrë të paligjshme.

Deri në këtë fazë plot 16 emra janë vlerësuar nga ana dokumentare dhe dërguar për verifikim pasuror në OFL-ja. Ndërsa pritet që ditën e enjte ose të premte, OFL-ja të publikojë zyrtarisht emra të tjerë në Vlorë, ku do i kërkohet të plotësojnë formularët për të justifikuar pasurinë e tyre.

LEXO TE PLOTE