Connect with Us

“U trondita kur vizitova zonën e luftës”/ Rama thirrje nga Rusia: Të bëjmë më të mirën

Politikë

“U trondita kur vizitova zonën e luftës”/ Rama thirrje nga Rusia: Të bëjmë më të mirën

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim në cilësinë e kreut të OSBE me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Rama u shpreh se Rusia është një pjesëmarrës kyç në negocimin për paqe në disa konflikte, dhe shpreson se një gjë e tillë do të arrihet edhe në konfliktin e saj me Ukrainën.
Më tej kryeministri Rama ka treguar se sa u trondit kur vizitoi zonën e luftës në Donbass, ku tha se pa njerëz pa dallim kombësie, moshe apo nevoje të luftonin për të mbijetuar.

”Më lini tju them se unë erdha në Moskë 15 vjet pas vizitës sime të parë si kryebashkiak i Tiranës dhe me këtë rast si kryetar i radhës së OSBE dhe do ta nisja duke ju komplimentuar të gjithëve në këtë qytet edhe pse e di që është puna e kryebashkiakut por ndryshimet janë mahnitëse.
Dhe po ju keni të drejtë që po jetojmë në kohë të trazuara dhe është e qartë se siguria në rajonin tonë është mjaft e brishtë. Kërcënimet ndërkombëtare po bëhen shumë komplekse dhe njerëzit po vuajnë dhe natyrisht duke pasur parasysh që njerëzit vuajnë duhet të gjejmë motivimin e mirë të të gjetur dialogun.
Më lejoni të përsëris atë që thashë, si kryetar i OSBE kur OSBE u themelua 45 vjet më parë parimet e saj të integritetit territorial, lirive, të drejtave dhe janë ende aq aktuale.
Duke pasur parasysh se njerëzit dhe siguria duhet të jenë në vend të parë mund të përpiqemi që mund të bëjmë më shumë.
Letë shprësojmë që më e mira nuk ka ardhur ende. Faleminderit për mikëpritjen. E dimë që Rusia është pjesëmarrës kyç në disa formate negocimi për konfliktet.
Vij këtu me besimin se ju dhe vendi i mrekullueshëm do të përdorni ndikimin tuaj për të ecur përpara paqes së nevojshme.
Ju them se sa u trondita kur vizitova zonën e luftës dhe sa e dhimbshme ishte të shihje njerëz që vuanin pa dallim moshe, nevoje, njerëz nga e gjithë zona që luftonin të mbijetonin. Në emër të këtyre njerëzve ju bëj thirrje të bëjmë më të mirën. ”– tha Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deputeti zbulon koalicionin Rama-Basha/ Ja kush është qëllimi kryesor

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka komentuar uljen e përfaqësuesve të opozitës jo parlamentare në tryezën për Reformën Zgjedhore.

Në një prononcim për Report Tv, Përmeti tha se ulja e opozitës në tryezë tregon një koalicion të ri mes Ramës dhe Bashës, sipas tij për të mos ndryshuar sistemin.

“Jam i bindur se ulja e opozitës jo parlamentare në tryezën për Reformën Zgjedhore, është një koalicion i ri Rama-Basha, dhe qëllimi është për të mos ndryshuar sistemin zgjedhor”-tha Andi Përmeti.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frikë nga koronavirusi?/ Basha “arratiset” bashkë me familjen, zbulohet destinacioni

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha tashmë njihet për dashurinë e tij për Hollandën, vend në të cilin udhëton shpesh, sidomos gjatë fundjavave.

Tashmë demokratët janë mësuar me një kryetar opozite “part time”, pasi Basha shkon shpesh në Hollandë, për të ajrosur shtëpinë dhe ujitur tulipanët.

Ndërkohë, CNA.al mëson se prej ditës së hënë, Lulzim Basha ka udhëtuar sërish drejt Hollandës.

Nuk dihet nëse ka ikur nga frika e koronavirusit apo për të ujitur tulipanët, por fakti është se kësaj radhe kreu i Republikës së re ka udhëtuar drejt Hollandës bashkë me familjarët e tij dhe ende nuk dihet se kur do të kthehet.

LEXO EDHE:  Rama ndalon në Tiranë/ Zbulon ankesat e qytetarëve

LEXO EDHE:  BE vazhdon sanksionet ndaj Rusisë

Nga ana tjetër, Luli mesa duket ia ka besuar Republikën e tij të re Gaz Bardhit, deri kur ai të kthehet në Tiranë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skema qeveri-inceneratorë-Top Channel/ Zbulohet pse Lulzim Basha mbylli gojën për skandalin   

Publikuar

-

Nga

Në gati dy javë, CNA.al ka treguar me fakte dhe dokumente ekskluzive sesi qeveria shqiptare, nëpërmjet taksave të qytetarëve krijon lobingje dhe lidhje ekonomike, nëpërmjet kompanive të ndryshme private, me aksionerë të televizioneve.

Është rasti flagrant, kur qeveria për një koncesion mbi 300 milion euro, siç është ai i inceneratorëve krijon një lidhje nëpërmjet një skeme direkte, me aksionerët e Top Channel.

CNA.al ka sjellë skemën e mëposhtme, duke vërtetuar ato që opozita dhe analistët, kishin thënë shpesh në publik, por ajo që ndodhi ishte çudia më e madhe.

Edhe analistët që kishin folur, edhe opozita që shpesh kishte akuzuar, heshtën kur dolën fakte dhe prova për lidhjen qeveri-inceneratorë, me kompani private që kanë të njëjtët aksionerë me Top Channel.

CNA.al tregoi sesi qeveria jep disa dhjetëra milion euro kompanisë së inceneratorëve, aksionerët më pas bëhen ortakë me bashkëshorten e drejtorit të Top Channel, Ben Blushit dhe së bashku blejnë Valtelina Kafe, që mban emrin tregtar Lori Kafe, e cila “rastësisht” ka të njëjtët aksionerë që ka edhe Top Channel.

Por, në momentin kur pritej që opozita të dilte dhe të fliste e të denonconte, ajo heshti. Lulzim Basha e mbylli gojën, nuk tha asnjë fjalë. Nga opozita i vetmi që denoncoi ishte ish-kryeministri Sali Berisha. Ndërsa analistët dhe opozita mbyllën gojën.

Por, heshtja e opozitës ishte edhe më vrastare.

Ne investiguam për të kuptuar se çfarë kishte ndodhur. Se pse Lulzim Basha nuk fliste për Top Channel, se pse ai e kishte mbyllur gojën një herë e mirë.

LEXO EDHE:  Rama ndalon në Tiranë/ Zbulon ankesat e qytetarëve

LEXO EDHE:  Përfundon takimi i zyrtarëve të PE me dyshen Rama-Meta/Çfarë u propozua

Pse për koncesionet e qeverisë, për të cilat ai kishte folur më parë, tashmë nuk fliste?

Në një vëzhgim të thjeshtë, rezultoi se Top Channel dhe kompania me aksionere Vjollca Hoxhën, apo aksionerët e Valtelina Kafesë, apo dhe të tjera biznese janë bashkëpunëtorë apo marrin shërbime nga “Landmark Communication”, kompania e kunatit të Lulzim Bashës.

Sipas të dhënave zyrtare, të siguruara nga CNA.al, tregojnë se Top Channel, ka paguar disa miliona lekë shërbime tek “Landmark Communication”.

Po ashtu rezulton se Top Channel dhe kompani të tjera, ku janë aksionerë të skemës së mësipërme të zbuluar nga CNA.al kryejnë shërbime të ndryshme dhe bashkëpunojnë me kompaninë e kunatit të Lulzim Bashës.

Duket qartë dhe tashmë skema është thuajse e zbardhur. Qeveria hesht pasi skandalin e ka pjesë të saj, konçesioni është i saj dhe akuzat janë në drejtim të saj, ajo që ndodh është se hesht edhe opozita.

Është kjo e fundit që i ka denoncuar koncesionet, që e ka denoncuar deri diku edhe korrupsionin, por nuk flet kur tregohet lidhja me mediat me fakte dhe dokumenta ekskluzive.

Dhe kjo duket qartë. Firmat e përfshira në këtë skandal apo në këtë zbardhje të një investigimi nga CNA.al, janë të gjitha bashkëpunëtorë të kunatit të Lulzim Bashës. Dhe sa herë që del kunati, Lulzim Basha mbyll gojën./ CNA.al

Dokumentet/ Të gjithë oligarkët paguajnë kunatin e Bashës

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

LEXO TE PLOTE