Connect with Us

Tubimi i Metës më 2 Mars/ Zbardhen 2 porositë e Bashës për strukturat e partisë

Politikë

Tubimi i Metës më 2 Mars/ Zbardhen 2 porositë e Bashës për strukturat e partisë

Publikuar

-

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka dhënë urdhër strukturave të partisë që të jenë në shesh krah presidentit Ilir Meta në tubimin anti-qeveritar të thirrur në datë 2 Mars.

“Si qytetarë që duam që vendi të bëjë hapa para drejt konsolidimit të demokracisë, duhet t’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura.

Prandaj unë e mbështes tubimin e thirrur nga Presidenti për Kushtetutën”, shprehet Basha.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ 30 qershori është fundi i regjimit kriminal

Dy porositë e kryedemokratit:
1. Ky mesazh të shpërndahet tek të gjitha strukturat e partisë.
2. Mbi këtë çështje do të keni gjatë ditës bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm, për masat organizative.
Ju përshëndes!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nard Ndoka konfirmon kandidaturën/ Do garoj në Shkodër, negociatat e opozitës në hapat e fundit

Publikuar

-

Nga

“Kim ka informacion për lidhjet e Ramës me krimin”/ Ndoka: Kryeministri do jetë Non Grata për BE nëse…

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, ka konfirmuar mbrëmjen e sotme se në zgjedhjet e 25 prillit do të kandidojë në

Ndoka tha se negociatat brenda opozitës së Lulzim Bashës janë drejt fundit, ndërsa theksoi se ai ka rënë dakord me kryetarin e PD-së për garimin e tij në Shkodër.

Është një moment negociatash, jemi pothuajse në hapat e fundit për të patur një marrëveshje publike të të gjithë opozitës së bashkuar. Besoj se do të jemi pjesë e listës, kemi rënë dakord në parim që unë të garoj në qarkun e Shkodrës. Edhe PDK do të ketë disa kandidatë të tjerë në listën e opozitës së bashkuar, në Lezhë, Elbasan, Tiranë, Fier, por edhe në qarqe të tjera ku ne po shohim hapësira”, tha Ndoka në një intervistë për edicionin qendror të lajmeve në “Vizion Plus”.

LEXO EDHE:  Bregu mesazh për 22 Marsin/ Basha përgjysmoi PD-në

LEXO EDHE:  Arsyet e vërteta të takimit të Majkos me Bashën

Më tej, ai tha se opozita duhet të jetë shumë e qartë me programin e saj dhe tregoi se aktualisht po punojhet për organizimin e ekipeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Beteja nuk është e lehtë”/ Mediu: Po përpiqem që të jem pjesë e një koalicioni që garanton fitoren

Publikuar

-

Nga

“Rama do bëjë çdo gjë që është për të vjedhur zgjedhjet”/ Mediu thirrje opozitës për ta ndalur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është i ftuar mbrëmjen e sotme në Syri tv ku tha se kryeministri Edi Rama do bëjë çdo gjë për të manipuluar zgjedhjet.

“Rama ka për qëllim vetëm pushtetin dhe paratë. Ai do bëjë çdo gjë që është e mundur për të vjedhur zgjedhjet”.

“Në çdo qendër votimi, opozita duhet të identifikojë votuesit e saj dhe të garantojë që do të votojnë. Opozita duhet të frenojë manipulimin me qytetarët.

Opozita duhet të ketë një ofertë të qartë dhe të absorbueshme.Unë po përpiqem që të jem pjesë e një koalicioni që garanton fitoren. PR e ka marrë gjithmonë mandatin e deputetit në Tiranë pa PD, e ka marrë në Elbasan, në Durrës. Unë nuk them se kjo përsëritet gjithmonë.

LEXO EDHE:  Luli në vilat e Papulit, një histori që nuk po ndalet

LEXO EDHE:  Bregu mesazh për 22 Marsin/ Basha përgjysmoi PD-në

Padyshim që shqiptarët janë kundër kësaj qeverie dhe kundër këtij njeriu banal, por beteja nuk është e lehtë. Shqiptarët janë kundër, opozita duhet të jetë në krahun e tyre,” tha Mediu.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Premtimet e Ramës për ekonominë/ Bushati “përplaset” me Haxhiun: U rrit pabarazia

Publikuar

-

Nga

Premtimet e Ramës për ekonominë/ Bushati "përplaset" me Haxhiun: U rrit pabarazia

Analistët Andi Bushati dhe Baton Haxhiu komentuan në emisionin “Shock” të Euronews Albania deklaratën e kryeministrit Edi Rama se është pranë premtimit të tij për hapjen e 300 mijë vendeve të punës.

Nën moderimin e gazetares Bruna Çifligu, dy analistët ndanë qëndrime të kundërta, ku Bushati tha se Rama ka dështuar, ndërsa Haxhiu tha se në tërësi gjërat kanë ecur mirë, por dy fatkeqësitë e fundit kanë përkeqësuar situatën.

Bushati tha se në tërësi qeveria e Ramës ka dështuar në të gjitha pikat kryesore të ekonomisë. Sipas tij kjo ndodhi pasi ekipi i tij qeverisës “kaq di të bëjë” dhe “kjo pa-aftësi” e ka zhytur në një pabarazi më të madhe vendin mes të pasurve dhe të varfërve. Bushati e konsideroi deklaratën për rreth 225 mijë vende pune të hapura, si deklaratë të pavërtetë. Ai tha se shifrat e përmendura janë kryesisht prej formalizimit dhe jo hapjes së vendeve të reja pune.

Haxhiu u mundua ta justifikojë se gjatë dy viteve të fundit vendi ka kaluar “dy fatkeqësi” si tërmeti dhe pandemia që sollën situata të vështira. Ai kujtoi duke iu referuar deklaratave të institucioneve ndërkombëtare të ekonomisë se Shqipëria ka pasur rritje të vazhdueshme ekonomike gjatë qeverisjes së Edi Ramës.

Haxhiu replikoi duke thënë se me formalizimin e rreth 225 mijë vendeve të punës është shënuar një arritje, se  “juridikisht vendet e punës nuk kanë qenë” dhe se në njëfarë mënyre premtimi është arritur. Ai tregoi se ishte i mendimit se gjatë qeverisjes së Ramës shtresa e mesme është rritur dhe hodhi poshtë pretendimet e Bushatit se ka pasur një theksim të pabarazisë.

LEXO EDHE:  Arsyet e vërteta të takimit të Majkos me Bashën

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ 30 qershori është fundi i regjimit kriminal

Bushati replikoi duke këmbëngulur se shtresa e mesme nuk është rritur fare dhe se aktualisht “më shumë taksohet truri se sa kapitali”. Ky pretendoi se qeveria ka tatuar me 23% të pagës profesionet e lira si inxhinierët, dhe këmbënguli se “një oligark paguan sot taksa më pak se një inxhinier, apo shkencëtar”.

Haxhiu e justifikoi mënyrën e taksimit me faktin se drejtuesit e sipërmarrjeve të mëdha kanë përgjegjësi më të mëdha, si për shembull punësimin e mijëra punonjësve dhe kjo duhet vlerësuar më shumë se sa prodhimet, apo produktet individuale.

Debat të fortë nxiti edhe çështja e borxhit publik, ku Bushati kujtoi se në kohën kur ishte në opozitë Rama, Shqipëria e kishte borxhin publik rreth 70% ndërkohë që sot ky borxh ka kaluar 80%.

LEXO TE PLOTE