Connect with Us

Tornoja ku kam punuar dhe shokët e mi tornitorë…..

Sociale

Tornoja ku kam punuar dhe shokët e mi tornitorë…..

Publikuar

-

Nga Niko Ljarja

– Tornoja është njëshi i industrisë mekanike
Kjo këtu bosh, është tornoja ku kam punuar unë….
Ne memorien e viteve kur një pjesë të jetës time kam punuar tornitor normë me tre turne…
E për arsye të games se gjerë të operacioneve që kryen tornoja quhet…..
Torno Universale…….

Kam bashkëjetuar rreth 15 vjet rresht me këtë të dashur që u lidhem kur u lirova nga ushtria……
Kemi jetuar ditën dhe natën bashkë…….
Siç me erdhën rrethanat e jetës, e zgjodha me dëshirë këtë bashkejetesë, për shumë e shumë arsye……
Por ama e vërteta është se ne u përshtaten shumë mirë me njeri tjetrin…. E kaluam mirë…
Se nuk ishte e lehtë që të bashkëjetoje me tornon…….
E sigurisht qe ne kushtet e normës duhej të sakrifikoje se ishte e vështirë….
Por ama,, nga ana tjetër përveç vështirësive që kishte, tornoja ishte shumë dinjitoze, e të jepte edhe ty, dinjitet, rrespekt e pamvarzi……
Të cilat të krijonin më shumë liri në ato kushte, të pa lirisë…. Gjëra këto që ishin shumë të nevojshme në atë periudhë të vështirë…..Fatmirsisht tornoja këto mi dhuroj…..

Se sigurisht, si puna time kështu të dhjerë kishte dhe të tjerë në atë kohë…..
Por kishte që e kishin shumë të vështirë të dashuroni e të bashkëjetonin me torrnon…..
E përpiqeshin e mundoheshin, lëviz këtej e lëviz andej deri sa gjenin ndonjë të dashur tjetër me mik…..
Po e dashura me mik ishte si puna e Dardhes, që e ka bishtin mbrapa….
.E kështu që humbisni shumë…
Se kurrë nuk e provojnë dot,, dinjitetin e djersës tende të një pune të vështirë….

Kur takoheshim me tornon natën turni I tretë , nën avujt e fernetit që kishim pirë, ndjenim kënaqësi….
Se è njifnim e e kuptonim shumë mirë njeri tjetrin, bile ja mirrnim dhe këngës….
Une këndoja e ajo me mbante rritmin….
E pastaj kur mbaronte kënga fillonim e tregonim historia nga ato që na kishin shoqëruar në atë pjesë jetë….. Se elbete të rinj ishim dhe historia kishim…..
Por ama nganjëherë na vinte dhe për të qarë……
E sigurisht po për shumë e shumë arsye dhe kjo ndodhte….Se elbete nata ishte e gjatë, e si do ta kalonim ndryshe pa bërë muhabet…….
Por ama tornoja ishte besnike e nuk ju tregonte asgjë të tjerëve… Se të tëra mi dinte.. Por I mbante për vete, e nuk e hapte gojën kurrë…..
E kështu vazhdonte punën sikur nuk dinte asgjë e nuk dëgjonte asgjë ….
E kjo punë vazhdoj gjatë ditën e natën për 15 vjet rresht….

Pa varësisht se mund të mos kishim lindur për njeri tjetrin…..
Une kurrë nuk do ta harroj dinjitetin që më dha torrnoja dhe shokët e mi tornitorë…..
Se pa atë stazh 15 vjeçar, pa tornon dhe pa shokët e tim të pa harrushem tornitorë.
Une kurrë nuk do isha ky Nikoja që jam……
Se dhe mund të isha përpjekur sa andej këtej për të rregulluar ndonjë bashkejetese tjetër…..Por isha i bindur se do humbisja shumë nga vetja…
E nuk do ta dinja kurrë çdo të thoshte të ishe tornitor e një puntor i pa varur…..
E po te marrim Marksin për referencë…. Tornitorët ishin Aristokracia e klasës puntore……
Sepse puna që bënin ishte e vështirë, por të jepte dinjitet e ishe një individ i lirë në punën që kryejë….. E nuk varesh e prej kurrkujt… E merrje aq sa bënje……

LEXO EDHE:  “Çunat këtu më mbajnë mirë, më pyesin si je rrushi”/ Zogu i Tiranës “rehatohet” në burg

Aty ku kam punuar unë në Metalike, tornitoret ishin që të gjithë xhendelmene të vërtetë……….
Ndofshta i bënte puna që ishte e vështirë…. Ndofshta I bënte personaliteti që të krijonte puna…. Këtë nuk e di…. Por di që kjo që po ju them është e vërtetë….
Ne Metalike që të gjithë torrnitorë ishin personazhe karrakteri…..
Prandaj unë nuk mund të rri pa I kujtuar këta shokë fisnike që unë kam njoftur që ditën e parë që kam filluar punë si nxënës tornitor në Metalike…….
Shokë të cilët me kane dashur shumë e i kam dashur shumë e nuk do ti harroj kurrë…..
Dy shokët e mij të parë që më kanë mësuar tornon janë. .. Nesti Mita e Vangjel Tanka (ky me vone k/inxh)….
Shokun, tim të pa harruar e aq të dashur Llambi Kondili (Jazonja) nuk jeton më…..
Shokët Niko Buqi, Vasil, Shaka, Niko Poreçi, Lili Bales….Etem Hoxha (xhindi)
Vaskë Selenica (veza) nuk jeton më…. Stefi Gjika nuk jeton më… Mynur Osmani…
Dy mjeshtrat e punimit te gizes….Thanas Moni….që kur shkoj në Greqi pinte në pushim të punës një arkë me kanaçe, birre…. Nexhip Dervishi (nuk jeton më) që në atë kohë kishte rekordet e pirjes se votës…..
Apo Ariz Qershia, që punonte e mbante gjallë një torrno Gjermane të vjetër plaçkë lufte…Qe po ta shikonte Gjermani që ajo torna punonte akoma, do ta, dekoronte Ariz Qershinë…..

Apo Koçoja i Kiçi të Kinemasë të Korçës… Çfarë djali…. E që i shpëtoj mrekullisht një aksidenti në torrno…..
Pandi Demirazi një djalë I mrekullushem…….
Apo Thimka i Tetkës, që andej nga, ora tre i natës duke punuar thërriste me zë të lartë, një thenje pa kuptim…… Por të mrekullueshme……
Eksi…. Eksi… Eksi…. Zhibiron, një ushtar fle në vagon…..
Batutë që do tja kishte, zili, dhe Zhvejkun….
Ne fund tornitori i pa përsëritshm Koço Bashiku… nuk jeton më….
Apo I pa harrushmi Nesti Çifligu…..
Pa harruar dhe të lavdishmin elektriçistin Emil Fundo (Lomunoja)
E ne fund fare fare universalin Gjergji Minga (Qorrin) që e kemi si Kokrra e mollës….
Shendosh e mirë….

Me të gjithë këta torrnitorë po dhe me shumë e shumë shokë të tjerë në atë ndërmarrje, kemi kaluar si vëllezer….. eeee sa historia e sa qyfyre në atë kohë të vështire…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Fotot- Shpime në fytyrë e trup/ Pamje të frikshme brenda një sekti në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Për vite me radhë, komunizmi iu mohoi shqiptarëve të drejtën e besimit dhe për këtë qindra kisha dhe xhamia u shkatërruan.

Por pas rënies së komunizmit, përveç feve tradicionale, në Shqipëri u përhapën edhe shumë sekte.

Fotografi Michel Setboun solli disa vite më parë edhe disa foto të rralla nga një sekt mysliman në Shkodër, të cilët kryejnë ritet e tyre. Fotot e publikuara tregojnë se përveç faljes, ata kryejnë edhe disa veprime të tjera të frikshme, si shpimet në fytyrë apo trup, në formë vetëndëshkimi.

LEXO EDHE:  8-vjeçari rrit flokët për t’ua dhuruar fëmijëve me kancer, shokët e fyenin

LEXO EDHE:  Kërcënojnë me thikë shokun/ 17-vjeçari shpëton lekët e shkollës

Duke e parë në aktualitetin ku po jetojmë dhe pas ngjarjes së rëndë të Kombinatit, ku nënë e bijë vdiqën si pasojë e vetëflijimit pasi besonin tek ringjallja, po risjellim edhe njëherë këto foto nga veprimtaria e një sekti.

Fotot janë bërë vetëm pak pasi kishte rënë komunizmi.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fluturimet nga Rinasi/ Konfirmohen 15 destinacionet për nesër

Publikuar

-

Nga

Konfirmohen 15 fluturimet nga Rinasi për ditën e nesërme, 11.07.2020.

Tirana International Airport njofton se fluturimet e konfirmuara për ditën e shtune janë:⠀⠀
Wizz Air – Tiranë – Dortmund dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Eindhoven dhe kthim

Alitalia – Tiranë – Romë dhe kthim

Blue Panorama – Tiranë – Ankona dhe kthim

Wizz Air – Tiranë – Verona dhe kthim

LOT – Tiranë – Varshavë dhe kthim

Blue Panorama – Tiranë – Torino dhe kthim

Blue Panorama – Tiranë – Bergamo dhe kthim

Ëizz Air – Tiranë – Piza dhe kthim

Air Albania – Tiranë – Milano dhe kthim

LEXO EDHE:  Kush i vrau dje, 100% shokët e Sokol Olldashit?

LEXO EDHE:  Shokët e pandashëm

Wizz Air – Tiranë – Budapest dhe kthim

Wizz Air – Tiranë – Luton (Londer) dhe kthim

Air Serbia – Tiranë – Beograd dhe kthim
SkyUp – Tiranë – Kiev dhe kthim

Air Albania – Tiranë – Bolonja dhe kthim
“Ju lutemi pasagjerëve të kontaktojnë kompanitë ajrore përpara çdo udhëtimi dhe shtetet pritëse për rregullat e karantinës dhe të respektojnë protokollet e higjenës. Maskat janë të detyrueshme. Lejohen të udhëtojnë vetëm rezidentët në Bashkimin Europian dhe nënshtetasit EU. Ju faleminderit për bashkëpunimin”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Task-Forca në terren/ Paralajmërimi i Manastirliut: 700 mijë lekë gjobë e mbyllje aktiviteti për ata që shkelin rregullat

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastriliu, ka deklaruar se Task-Forca antiCOVID ka intensifikuar kontrollet dhe monitorimet në terren, me zero tolerancë ndaj çdo subjekti që thyen rregullat, me qëllim zbatimin e protokolleve dhe frenimin e përhapjes së COVID19.

“Task-Forca antiCOVID është duke punuar në të gjithë Shqipërinë, sidomos përgjatë zonave turistike, duke filluar nga Shkodra në Sarandë. Nuk ka tolerancë për askënd që shkel ligjin. Kemi miratur përsëri disa shtesa dhe ndryshime në aktin normativ, ku kemi vendosur masa administrative të shtuara për të gjitha ato subjekte, të cilët administrojnë stacione të plazhit apo subjekte akomoduese, masën me gjobë 700 mijë lekë dhe është vendosur masa e pezullimit në rast të përsëritjes së shkeljeve”, tha Manastriliu.

Ministrja e Shëndetësisë kërkoi vigjilencën e të gjithë strukturave të Task-Forcës për respektimin e masave, për mbajtjen e maskave në transportin publik apo aktivitete të tjera me risk të lartë dhe kontrollet në aktivitetet që janë ende të ndaluara, si, klubet e natës apo grumbullimet masive.

“Policia e shtetit, inspektoriatet dhe e gjithë Task-Forca duhet të ketë një vëmendje të shtuar tek klubet që ushtrojnë veprimtarinë në orët e darkës, të cilat janë të ndaluara. Dhe po e përsëris për të gjitha subjektet, për ato bare restorante që ofrojnë shërbime në orare të zgjatura, duhet që të mos ketë tolerancë në rast të mos respektimit të rregullave të distancimit fizik, mbajtjen e maskave në shërbim, higjienën, etj. Transporti publik po ashtu ka filluar. E di që keni bërë një punë të mirë deri tani. Besoj do të kemi edhe një strukturë të dedikuar të bashkisë, policisë bashkiake për të garantuar që qytetarët të vendosin maskat, pra ata të cilët aksesojnë transportin publik dhe sigurisht ata që shërbejnë në të gjitha këto aktivitete”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Shokët e pandashëm

LEXO EDHE:  Arrestohen rivalët e Aldo Bares, një prej tyre vrasësi i vëllait të tij

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor, në bashkëpunim me grupet e tjera të Task- Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, kanë realizuar në total 106.117 kontrolle dhe monitorimet në terren gjatë kësaj peridhe dhe po ashtu janë vendosur mbi 390 masa administrative për subjektet e gjetura në shkelje të protokolleve të sigurisë, miratuar nga Ministria e Shëndetësisë.

Vetëm në 24 orët e fundit janë kryer mbi 1500 inspektime dhe monitorime në të gjitha qarqet e vendit. Nga inspektimet janë marrë 3 vendime për pezullim të aktivitetit të subjekteve dhe 1 masë administrative me gjobë, në subjekt bar-kafe, i gjetur në shkelje, duke mos marrë masat mbrojtëse, mos respektuar distancimin social dhe duke moszbatuar protokollet e miratuara./CNA.al

LEXO TE PLOTE