Connect with Us

“Thërret protestë ai që e ka shkelur Kushtetutën”/ Rudina Hajdari ja thotë copë Metës

Politikë

“Thërret protestë ai që e ka shkelur Kushtetutën”/ Rudina Hajdari ja thotë copë Metës

Publikuar

-

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në Report Tv, teksa ka komentuar tubimin e thirrur nga presidenti Meta me 2 mars, u shpreh se Kushtetuta e vendit nuk mund të mbrohet nga persona që e kanë shkelur vetë Kushtetutën.

Mendoj se kushtetuta është tepër e shenjtë, dhe nuk ka më të shenjtë se kushtetuta, është më e shtrenjta që ne kemi, si nga personi që e thërret atë protestë, e ka shkelur atë kushtetutë më parë, si nga ai person që e mbështet, edhe ai ndoshta mund ta ketë shkelur atë kushtetutë, edhe atë që kanë përballë dhe e akuzojnë, e ka shkelur atë kushtetutë. Personat që e kanë bërë këtë kushtetutë leckë, janë ata që e kanë shkelur.

Shqiptarët nuk i besojnë më. Kushtetuta përdoret për të nxjerrë njerëzit në tubim dhe në fund nuk arrihet asgjë. Ata që thërrasin këtë protestë janë vetë ata që e kanë sjellë vendin në këtë derexhe. Kemi një kushtetutë që është cënuar, është e trishtë, por janë këta persona që e kanë sjellë situatën këtu ku jemi. Atë kushtetutë e kanë bërë leckë, kur ka ardhur koha ta mbrojnë kushtetutën kanë thënë që për hir të demokracisë duhet shkelur kushtetuta.

LEXO EDHE:  Të gjithë skenarët politikë që kërcënojnë vendin/ Referendumi, aleancat, qeveri teknike dhe zgjedhjet e parakohshme

Unë nuk merrem me konsiparacione, nuk merrem me teori, nuk hyj fare në këto teza. Njerëzit i kanë parë, i njohin mirë kush janë. Dakord jam të mbrojmë kushtetutën, por kam frikë se kjo protestë që mbështetet nga ata persona që e kanë shkelur protestën, është e vështirë të them që njerëzit do të dalin në shesh”, tha Hajdari./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    26 Shkurt, 2020 at 7:58 pm

    Edhe ty te njohin njerezit o cope mishi me dy sy.nqs e kane shkelur me pare,do beje mire ta thoje se ku,nuk do te thote qe te vazhohet akoma keshtu,me shkelje dhe pa ngritur zerin

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndryshimet kushtetuese/ “Kërcënon” Bundestagu gjerman: Do bllokojmë negociatat po i miratuat

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet kushtetuese/ “Kërcënon” Bundestagu gjerman: Do bllokojmë negociatat po i miratuat

Sot Komisioni i Ligjeve miratoi ndryshimet kushtetuese për hapjen pjesërisht të listave dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore.

Për këtë ka ardhur edhe reagimi i zv.kryetarit të Grupit të CDU-CSU në Bungestag, Johann David Ëadephul, i cili kërkon që Reforma Zgjedhore të miratohet në Parlament pa ndryshime.

“Me marrëveshjen e 5 qershorit dhe marrëveshjet e tjera të bazuara mbi të, qeveria dhe opozita kanë hartuar një Reformë të mirë Zgjedhore. Kjo Reformë Zgjedhore tani duhet të miratohet nga Parlamenti pa ndryshime, ashtu siç përcaktohet në marrëveshjen e 14 janarit 2020. Atëherë do të përmbushej kërkesa e bërë nga BE dhe Bundestagu gjerman për të kryer një reformë zgjedhore në një proces gjithëpërfshirës midis qeverisë dhe opozitës, përfshirë opozitën ekstra-parlamentare.

Por tani po dëgjojmë për vendime në Parlament, për të ndryshuar marrëveshjet e 5 qershorit dhe kushtetutën, duke ndaluar formimin e koalicioneve zgjedhore nga partitë përpara zgjedhjeve.
Të dyja këto ndryshime, nëse do të miratohen nga Parlamenti, do të ishin një shkelje serioze e marrëveshjeve të 5 qershorit dhe 14 janarit. Ndryshimi kushtetues për më tepër do të minonte tërë reformën zgjedhore dhe kështu do ta asgjësonte atë”, shprehet ai.

Ëadephul pretendon se ndryshimet do ta bënin të pavlefshme Reformën Zgjedhore të arritur me marrëveshjen e 5 qershorit.

“Kjo do ta vendoste parlamentin shqiptar dhe shumicën qeverisëse, përfshirë Kryeministrin, kundër vendimit të të gjithë krerëve të shteteve dhe qeverive të Bashkimit Europian, të marrë në mars të këtij viti, dhe do të vinte në veçanti në pikëpyetje perspektivën e Shqipërisë në Bashimin Europian”, thekson ai.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i Ivanoviçit/ Reagon Tirana zyrtare

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i Ivanoviçit/ Reagon Tirana zyrtare

Politikani gjerman paralajmëron se nëse nuk miratohet marrëveshja pa ndryshime, gjerman nuk do të aprovojë konferencën e parë ndërqeveritare dhe hapjen e negociatave të anëtarësimit.

“Për më tepër, një qasje e tillë do të ishte një shkelje e jashtëzakonshme e besimit ndaj BE-së, OSBE-së dhe aktorëve të tjerë ndërkombëtarë që kanë dhënë një kontribut të rëndësishëm për arritjen e një Reformë të mirë Zgjedhore. Bundestagu gjerman nuk do të aprovojë konferencën e parë ndërqeveritare dhe hapjen e negociatave të anëtarësimit, për aq kohë sa nuk miratohet marrëveshja e 5 qershorit nga Parlamenti pa asnjë ndryshim dhe pa ndryshime kushtetuese që minojnë këtë marrëveshje. Prandaj u bëj thirrje kolegëve në Parlamentin shqiptar:

Bëni një hap të madh drejt forcimit të demokracisë në vendin tuaj dhe miratoni reformën zgjedhore siç përcaktohet në marrëveshjen e 5 qershorit. Dhe hiqni dorë nga ndryshimet e planifikuara kushtetuese që do ta shkatërronin Reformën Zgjedhore. Vetëm atëherë ju do të keni akoma mbështetjen e fortë të Bundestagut gjerman. Prandaj: mos vini në pikëpyetje perspektivën e BE-së për vendin tuaj! Populli shqiptar nuk e meriton këtë!”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Marrëveshja nuk është prishur”/ Ngjela: Rama dhe Basha i tremben listave të hapura

Publikuar

-

Nga

“Marrëveshja nuk është prishur”/ Ngjela: Rama dhe Basha i tremben listave të hapura

Avokati Spartak Ngjela ka folur pak më parë për situatën politike në vend, ku po diskutohet çështja e listave të hapura.

Ngjela tha se as kryeministri Edi Rama dhe as kryetari i Republikës së Re Lulzim Basha, nuk i duan listat e hapura, pasi theksoi se asnjëri prej tyre nuk është zgjedhur me votë.

“As Rama dhe as Basha nuk është zgjedhur me votë. Edhe Rama i trembur është me lista të hapura, edhe Basha i trembur është”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

LEXO EDHE:  Meta uron Sulltan Nevruzin/ Festimet të kthehen në lutje për shëndetin e shqiptarëve

LEXO EDHE:  Qeveria me ndërmend e Lulit/ Si i fitonte Basha ndryshe 16 milionë euro?!

Avokati deklaroi se marrëveshja për listat e hapura nuk është prishur akoma, ndërsa pretendon se politikanët tanë nuk kanë hequr dorë nga manipulimi.

“Marrëveshja nuk është prishur se listat e hapura apo të mbyllura nuk kanë lidhje me reformën. Të hapura janë për popullin, të mbyllura për manipulim. Këta nuk hoqën dorë nga manipulimi”, nënvizoi Ngjela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Pas pune, mblidhni sa më shumë vota për PS”/ Zëdhënësi i Metës i përgjigjet Lleshajt me videon e Ramës

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Sigurisë ka rrëzuar sot dekretin e presidentit Ilir Meta për shtyrjen e procesit të Vettingut në Polici.

Pak më parë, Lleshaj dha disa argumenta përse duhet rrëzuar dekreti i Presidentit, që riktheu ndryshimet në ligjin për Vetingun në Polici, Gardë e SHÇBA.
Në përgjigje ministrit ka reaguar edhe presidenca, përmes zëdhënësit të Kreut të shtetit, Tedi Blushi.

Blushi ka postuar një video në rrjetet sociale nga fushata e PS në vitin 2017. Atë kohë kryeministri Edi Rama u bëri thirrje policisë që pas punës të heqin uniformat dhe të mbledhin sa më shumë vota për PS.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i Ivanoviçit/ Reagon Tirana zyrtare

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i Ivanoviçit/ Reagon Tirana zyrtare

“I bëj thirrje gjithë punonjësve të policisë së Shtetit në momentin që lënë uniformën pas punës të përkushtohen për të marrë sa më shumë vota për PS,” tha Rama atë kohë.

Blushi është shprehur se nuk mund të mbahet peng Vettingu për fushatën e ardhshme të partisë.
“Një kujtesë për z.Lleshaj! Policia e Shtetit nuk mund të mbahet peng i vetting-ut selektiv për t’i bërë fushatën partisë,” shkruan Blushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE