Connect with Us

Si të mbrohemi nga koronavirusi

Lajme

Si të mbrohemi nga koronavirusi

Publikuar

-

Arsye për panik lidhur me virusin Korona nuk ka, por çdokush duhet të sillet me përgjegjësi, në mënyrën si vepron publikisht e si të mbrojë veten nga virusi.

Virusi i ri Corona, me emrin SARS-CoV-2 është një sfidë globale që kërkon nga çdo person përgjegjshmëri: Çdo qytetar, por edhe sipërmarrjet, institucionet, organizatat mund të marrin masa, për t’u mbrojtur nga virusi dhe të përgatiten në rast të një pandemie. Në një rast të tillë masat përqëndrohen tek ulja sa të jetë e mundur e numrit të infektuarve. Familjet duhet të jenë të gatshme për të pasur të gjithë artikujt e nevojshëm. Synimi: të mënjanohen kufizime të mëdha apo trazirat në shoqëri.

Çfarë mund të bëj gjithkush konkretisht? Çfarë të mbron nga një infeksion?

– Mbani distancë nga personat e sëmurë (1 deri në 2 metra)

– Lani rregullisht e me kujdes duart. Të paktën 20 sekonda me sapun, lani mes gishtërinjve, deri në lart në kyçin e dorës e rrotull gishtit të madh.

– Mos prekni me gishtërinj fytyrën apo sytë, veçanërisht mos prekni me gishtërinj mukozën e gojës apo hundës.

– Mënjanoni tokjen e duarve dhe përqafimet.

– Mos u kollitni në duar, por mënjanë në parakrah.

– Në rast nevoje përdorni dorashka. Lajini ose ndërrojini këto përditë.

– Mënjanoni vendet me shumë njerëz dhe aktivitete si koncerte apo grumbullime të tjera. Vendosni prioritete.

– Zhvilloni refleksin e mbrojtjes: Për shembull shtypni butonat e ashensorit jo me gisht por me bërryl ose krah.

– Hidhini shpejt facoletat e përdorura.

LEXO EDHE:  I shpallur në kërkim ndërkombëtar/ Merr fund arratia për 54 vjeçarin

Virusi Korona përhapet përmes teshtimës. Shtrirjen e ka në grykë. Nga aty infeksioni përhapet më tej deri në mushkëri e mund të dalë sërish jashtë trupit përmes teshtimës, kollitjes duke u përhapur sërish në sipërfaqe të ndryshme e aty të ifnektojë persona të tjerë.

Italien Mailand Leere Regale im Supermarkt nach Coronavirus Ausbruch (Reuters/F. Lo Scalzo)Rafte bosh në supermarketet në Milano

Si të përgatitem në rast të një pandemie?

Në rast të një vale përhapjeje mund të ketë me shumë gjasa kufizime apo probleme furnizimi. Kujdesuni që të keni rezerva, që në rast nevoje të mund të ushqeheni disa javë nëse duhet të mbylleni në shtëpi.

– Mbani ilaçe me recete gati për një muaj (në raste nevoje).

– Mbani rezerva me ushqime me afat të gjatë skadimi.

– Mendoni si mund të mbroni të afërmit e miqtë. Sidomos të moshuarit e personat e sëmurë me sistem imunitar të dobët kanë nevojë për ndihmën tuaj.

– Merrni masa, të dini si të veproni kur duhet të kujdeseni për anëtarë të sëmurë të familje.

– Punëdhënësit mund të ofrojnë mundësinë e punës nga shtëpia. Punonjësit e sëmurë duhet të largohen nga punonjësit e tjerë e të dërgohen në shtëpi. Në zyra duhet të bëhet më shpesh ajrosja. Edhe tastaturat e ambienti i punës duhet dezinfektuar rregullisht. Udhëtimet për shkaqe pune duhet të planifikohen me kujdes, kush sëmuret në udhëtim duhet të lajmërojë përgjegjësit./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Vrasja makabre në Rrëshen/ Basha thirrje shtetit: Të mbrojë vajzat dhe nënat

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas vrasjes së dyfishtë të ndodhur mbrëmjen e djeshme në Rrëshen.

Basha bën thirrje se shteti dhe shoqëria duhet të ngrihet me forcë kundër fenomenit të dhunës në familje për të mbrojtur vajzat dhe nënat nga këto krime monstruoze.

Sipas kreut të PD, Shqipëria ka nevojë për shtet serioz dhe dënime të ashpra për të shmangur këto drama të dhimbshme.

“Jam shume i tronditur nga vrasja brutale e Esmeralda Filopatit, nënë e tre vajzave dhe vëllait të saj Vledisonit. I dyshuari kryesor, ish-burri i viktimës, ka qenë më parë në burg për dhunë në familje dhe e ka kërcënuar atë vazhdimisht. Shteti dhe shoqëria duhet të ngrihet me forcë kundër fenomenit të dhunës në familje për të mbrojtur vajzat dhe nënat nga këto krime monstruoze. Shqipëria ka nevojë për shtet serioz dhe dënime të ashpra për të shmangur këto drama të dhimbshme. Mendimet dhe lutjet e mia dhe të familjes time janë me familjen Filopati dhe miqtë e të afërmit e viktimave”, shkruan Bashan e një reagim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Helmohen në shkollë disa nxënës së klasës së 8-ë/ Me urgjencë drejt Tiranës

Publikuar

-

Nga

Disa nxënës të klasës së 8 në një shkollë në Bulqizë janë nisur me urgjence drejt Tiranes.

Dyshohet se nxënësit janë helmuar nga tymi i kaldajës që përdoret për ngrohjen e shkollës. Dy fëmijët kanë shfaqur shenja të këputjes së trupit dhe marrje mendsh.

Ngjarja ka ndodhur në shkollën “Godvi” në Bulqizë ndërkohë që mjekët  thonë se pritet të mbërrijnë në spital edhe nxënës të tjerë.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Bllokohet oxhaku/ Përfshihet nga flakët banesa 4 katëshe

Publikuar

-

Nga

Një ndërtesë katër katëshe është përfshirë nga flakët mëngjeisn e sotëm në Berat.
Mësohet se në banesë jetonte një çift të moshuarish të cilët nuk kanë pësuar lëndime.

Dyshohet se zjarri mund të ketë rënë si pasojë e bllokimt të oxhakut. Forcat zjarrfikëse kanë mbërritur në vendngjarje dhe po punojnë për vënien në kontroll të situatës.

Edhe pse paraprakisht mendohet se zjarri mund të ketë ardhur si pasojë e oxhakut,ekspertët në vendngjarje po punojnë për zbardhjen e shkaqeve të zjarrit që tmerroi gjithë zonën./CNA.al

LEXO TE PLOTE