Connect with Us

Shkelën rregullat e Schengen/ Deportohen 26 shqiptarë nga Spanja

Kronika

Shkelën rregullat e Schengen/ Deportohen 26 shqiptarë nga Spanja

Publikuar

-

Deportohen nga Spanja 26 shtetas shqiptarë që kishin shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen apo që kishin kërkuar azil.

Policia Kufitare e Rinasit, gjatë intervistimit të të deportuarve ka dyshuar për njërin prej tyre për gjeneralitete të rreme.

Pas një pune intensive intervistimi dhe verifikimi të detajuar, në bashkëpunim edhe me Interpol Tiranën, Policia Kufitare e Rinasit vuri në pranga personin e dyshuar që i kishte dhënë policisë spanjolle gjeneralitete të rreme.
Vihet në pranga me qëllim ekstradimi drejt Italisë, 50-vjeçari nga Vlora.
Në Rinas, nëpërmjet një fluturimi me charter u deportuan dhe u riatdhesuan nga Spanja 26 shtetas shqiptar, të cilët kishin shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen dhe disa prej tyre kishin kërkuar dhe azil.

Gjatë përpunimit dhe intervistimit të tyre rezultoi se një nga personat kishte dhënë identitet të rremë në shtetin spanjoll, me emrin V. B. Gjatë procesit të përpunimit të këtij shtetasi, verifikimit të detajuar dhe një pune intensive u bë e mundur që të zbulohej identiteti i vërtetë i tij, i cili nuk ishte shtetasi V. B., por ishte në të vërtetë ishte shtetasi K. J., 50 vjeç, lindur dhe banues në Mifol, Vlorë.

LEXO EDHE:  Prostitutat në Spanjë me sigurime shoqërore

Ky shtetas i kishte dhënë policisë spanjolle gjeneralitete të rreme, për arsye se ishte person në kërkim ndërkombëtar, i shpallur nga Interpol Roma, i dyshuar për veprat penale “Trafikim i narkotikëve” dhe “Grup i strukturuar kriminal”.
Në përfundim të procedurave të verifikimit, Policia Kufitare e Rinasit, në bashkëpunim me Interpol Tiranën bëri arrestimin e 50-vjeçarit, me qëllim ekstradimi dhe Interpol Tirana vijon procedurat për ekstradimi e tij drejt Italisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vrasja që tronditi Mirditën/ Zbardhen detaje të reja nga krimi i dyfishtë

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e rëndë që trondit mbrëmjen e djeshme Mirditën, ku vëlla e motër u ekzekutuan me armë zjarri në oborrin e banesës.

Mësohet se Vëlla e motër janë ekzekutuar me breshëri automatiku, ndërsa autori i dyshuar i ngjarjes është Fatmir Kolecaj, 47-vjeç.

Ky i fundit është ish-bashkëshorti i viktimës, Esmeralda Filopati, me të cilën ishte divorcuar prej tre vitesh.

Esmeralda Filopati punonte shitëse tek një market në qytetin e Rrëshenit, ndërsa mbrëmë i vëllai Vledison Filopati, kishte shkuar ta merrte tek puna dhe sapo ishin kthyer në shtëpi.

LEXO EDHE:  Shkatërrohen dy rrjete ndërkombëtare droge, njëri drejtohej nga shqiptarë

LEXO EDHE:  10 amerikanë deportohen në shtëpi, frikë nga ebola

Mësohet se debatet mes çiftit kanë qënë të hershme, ndërsa shkak dyshohen fëmijët, që 47-vjeçari nuk ka mundur t’i marrë ligjërisht. Kjo për arsye të historikut që kishte pasur më parë me dënimin për dhunë në familje.

Kolecaj, ishte dënuar me 10 muaj burg për dhunë në familje, autori i krimit e kishte kërcënuar edhe njëherë më parë se do ta vriste me thikë ish-bashkëshorten e tij, e cila ishte shpëtuar nga fqinjët.

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL bllokon 6 makina luksoze në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit dhe policia kanë bllokuar makina luksoze brenda 48 orësh në qytetin e Vlorës. Në komisariatin e Vlorës pritet të bëhet verifikimi i dokumentacionit dhe personave që i kanë në pronësi, por edhe burimin e pasurisë së këtyre të fundit.

Report tv, raporton se nga burimet, është mësuar se përgjatë këtyre ditëve OFL pritet të zbresë në Vlorë me qëllim verifikimin e personave të cilët dyshohet se kanë krijuar pasuri në mënyrë të paligjshme.

Deri në këtë fazë plot 16 emra janë vlerësuar nga ana dokumentare dhe dërguar për verifikim pasuror në OFL-ja. Ndërsa pritet që ditën e enjte ose të premte, OFL-ja të publikojë zyrtarisht emra të tjerë në Vlorë, ku do i kërkohet të plotësojnë formularët për të justifikuar pasurinë e tyre.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Çfarë kobi! Tre vajza të vogla fjetën pa nanën e tyre”!/ Dom Gjergj Meta mesazh të fortë pas krimit në Mirditë

Publikuar

-

Nga

Një krim i dyfishtë ka tronditur mbrëmjen e djeshme Mirditën. Fatmir Kolecaj 47 vjeç, ekzekutoi me armë zjarri në oborrin e banesës, ish-bashkëshorten Esmeralda Filopati, 36 vjeçe, dhe vëllain e saj Vledison Filopati, 34 vjeç.

Ndërkohë, në lidhje me këtë ngjarje të rëndë ka reaguar edhe Ipeshkvi i Mirditës, Dom Gjergj Meta.

Ky i fundit, e ka nisur ditën e sotme me një mesazh të fortë, pas krimit të dyfishtë, ndërsa shkruan se “Tre vajza të vogla mbrëmë fjetën pa nanën e tyre. Dy prindërve mbrëmë ia vranë bamin e barkut. Vledisonit dhe Esmeraldës, vëlla e motër, mbrëmë iu mor fryma e fundit në oborr të shtëpisë”.

Tis gri në Rrëshen…

Një tis gri, bashkë me mjegullën e përhershme, ka rënë sot në mëngjes mbi Rrëshen. Mbrëmë do krisma ia rrëmbyen dy jetë të reja këtij qyteti. Tre vajza të vogla mbrëmë fjetën pa nanën e tyre. Dy prindërve mbrëmë ia vranë bamin e barkut. Vledisonit dhe Esmeraldës, vëlla e motër, mbrëmë iu mor fryma e fundit në oborr të shtëpisë në Sme. Qyteti ra në zi dhe heshti. Ah sa dhimbje! Çfarë kobi!

Aty-këtu nën zë dëgjohet: “Kush? Si? Qysh? Tek?” Vetëm psherëtima. Të gjithë ngrenë supet. E kupton edhe ti vetë se pyetjet e përgjigjet janë thjesht rutinë, kureshtje, por pa asnjë dobi. Sot dheu do të përpijë trupat e dy të rinjve. Hapen dyert e mortit për to e hapet një shteg i errët për tre vajzat jetime.
Nis i njëjti ritual si këtu e qindra e ndoshta mijëra vjet më parë:

– Zoti ju dhashtë kyvet!

– Kyvet paç!
Skena është e njëjtë. Te kryet e dy kufomave ndodhen gratë kryembuluar me veshje të zeza e vajtorja, kurse në oborr burrat që presin e përcjellin. Si t’ua shpjegosh vajzave të vogla tani që mbrëmjeve nuk do ta shohin më nanën e tyre që vjen nga puna e që në mëngjes i çon për te shkolla? Kushedi si do shkruhet tash e mbrapa fati i tyre. E më keq akoma si t’ua shpjegosh se personi i dyshuar për vrasjen e nënës së tyre është pikërisht…?

LEXO EDHE:  Megaoperacioni- Shkatërrohet banda kriminale/ Në pranga 20 persona

LEXO EDHE:  Shkatërrohen dy rrjete ndërkombëtare droge, njëri drejtohej nga shqiptarë

U tronditëm përsëri! Si kemi arritur deri këtu? Çfarë po ndodh me ne?A mos ndoshta pse vramë ato fjalë hynore: “Ju është thënë “mos vrit”. Unë po ju them kushdo zemërohet me vëllanë e tij do të jetë përgjegjës para gjyqit…” ?Apo kemi vrarë ato pak vlera që në dukje të vrazhda, mbanin dikur një shoqëri në kohezion: “Nuk qëllohet mbi gra e fmijë!”

“Burri nuk vritet kur është i shoqëruar me gra e fëmijë”?
Apo jemi duke vrarë edhe çdolloj ligji civil apo penal?
Apo mbi të gjitha kemi vrarë kodin njerëzor të jetës?Kaosi ka shpërfytyruar çdo kod të vjetër a të ri, kanunor apo kontinental, të shenjtë apo profan. Diçka nuk shkon në shoqërinë tonë. Jeta ka vlerë sa hunda ime. Përtej saj ajo mund të dhunohet, gjymtohet dhe vritet. Kemi rënë shumë poshtë moralisht si shoqëri. E kemi përgjegjësi të gjithë. Sot ne katolikët kemi të Mërkurën e Përhime, nisim kreshmen, kohë pendese, keqardhje për mëkatet e kthimi të zemrës kah Zoti. Mbi krye marrim hinin që ka dalë nga zjarr i druve.

Nuk kishte si të niste më gri e më trishtë kjo kreshme për ne këtu në Rrëshen. Por sot më shumë se kurrë kemi nevojë, e unë ju ftoj sot pasdite në Katedrale në orën 16.00, që t’i lutemi Zotit për Rrëshenin tonë, për familjet tona, të rinjtë e të rejat tona e për shpirtin e Esmeraldës dhe Vledisonit.
Kemi nevojë të bëhemi tok kundër të keqes e të mos e lëmë veten pre e dëshpërimit, por me besim, shpresë e dashuri të ngulim këmbë në rrugëtimin tonë për një shoqëri më të mirë, për një Rrëshen të paqtë me Zotin në zemër!

+ dom Gjergji”-thuhet në mesazhin e Dom Gjergj Metës.

LEXO TE PLOTE