Connect with Us

Sazan Guri tregon zgjidhjen kundër koronavirusit

Sociale

Sazan Guri tregon zgjidhjen kundër koronavirusit

Publikuar

-

Ndërkohë që koronavirusi po mban në ankth botën, të gjitha institucionet japin këshilla sesi të mbrohemi nga virusi vdekjeprurës.

Por, mes personave që kanë dhënë këshilla, sesi të mbrohemi dhe të kemi një imunitet të fortë është edhe ambientalisti Sazan Guri.

Në një postim në rrjetet sociale, Sazan Guri jep tetë këshilla, që sipas tij mbajnë një imunitet të fortë.

“Si mbahet nje imunitet i larte?
1. Vegjetarian 100%
2. Ç’toksifikim i veshkave dhe i sistemit tretes te brendshem tonit,
3. Arratisje te pakten nje jave, pastaj cdo te shtune e te diele ne male, me arra e bajame, me pisha e ahe, (Zall Gjocaj psh, Lure, Valbone, Thell, Diber, Tomorr), ku ka jod e brom prej tyre, ku forcohen gjendrat endokrine, hyn O2 dhe O3 ne trup e mendje.
4. Ecje, jo vrap ne natyre, ne park, ne dajt e kudo, 5km grate e 10km/dite burrat.
5. Vitamina B kompleks, Omeg-3, Magnez, Mangan, Calcium, sepse natyra e toka nuk i prodhon me, se i ha me pare pesticidi i flamosur…
6. Uje sa me i paster dhe e kendon, me sakt e bekon, para se ta pish, edhe kur e ke nga cezma, ndoshta jo shume te paster.
7. Fruta te thata (rrush, arra, lajthi, bajame, fiq, stika, boronica) se kane metale te renda dhe mikroelemente, qe natyra dhe toka i prodhon me pakice per shkakun e mesiperm.
8. E fundit, cajrat medicinal te maleve, per faktin se frutat kane vitaminat e tokes, aq sa, ne 500cm lartesi, po cajrat dhe bime medicinale ne 50cm kacub prane tokes meme, qe dtth, e kane me prane token, ndaj, mos i kurse, por 2-3 gota ne dite.
9. Kujdes! mos harroni te merreni me mua????!!!!”-shkruan Sazan Guri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Pse kemi panik ndaj koronavisurit?/ Psikiatrja mesazh qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Psikiatrja Arjana Rreli ka folur sot për panikun e shkaktuar nga koronavirusi, ndërsa theksoi se qytetarët duhet të ruajnë qetësinë dhe të tregohen të kujdesshëm.

E ftuar në “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, Arjana Rreli tha se paniku dhe stresi i shkaktuar nga frika e përhapjes së virusit kinez, ndikojnë negativisht në shëndetin e personit.

 “Tashmë në Kinë po vërtetohet e kundërta, virusi me ngrohjen e temperaturave po shkon në eleiminim.

Një person bëhet më i brishtë ndaj sulmeve për shkak të imunitetit të dobët. Nëpërmjet stresit në po kontriubojmë për të kundërtën.

Është një grip që mesa duket kësaj rradhë i kanë vënë një emër, por është një grip që ka një përhapje më të shpejtë.

LEXO EDHE:  Manastirliu jep mesazhin e fortë/ Nuk ka vend për panik, referohuni vetëm informacioneve zyrtare

LEXO EDHE:  Manastirliu jep mesazhin e fortë/ Nuk ka vend për panik, referohuni vetëm informacioneve zyrtare

Njeriu ndaj gjërave që vijnë papritur është gjithmonë në alarm. Ankthi transmetohet në të gjitha nivelet e popullatës.

Ky është një virus i cili në  95% të rasteve nuk krijon asnjë lloj problematike dhe në 5 % të rasteve ka një grup popullate që është vunerabël, ne duhet ti shërbejmë kësaj popullate që sot është më shumë në nevoje dhe jo të merremi me ngjyrime”, u shpreh psikiatrja.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndryshon moti/ Bëhuni gati për “surpriza”, ja sa arrijnë temperaturat

Publikuar

-

Nga

Duke nisur nga pasditja e sotme, në vendin tonë të vijë përkeqësimi gradual i kushteve atmosferike.

Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit të dendura në zonën e veriperëndimit dhe jugut.

Sipas SHMU, deri në orët e mesditës në zonën e veriperëndimit dhe jugut do të ketë reshje shiu të herëpashershme me itensitet të ulët dhe mesatar në formën shtrëngatash. Prej orëve të pasdites reshjet e shiut shtrihen në të gjithë territorin me itensitet të ulët e mesatar e lokalisht në veri e jug deri të lartë në formë shtrëngatash shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Temperaturat parashikohen në vlerat minimale nga 3ºC deri në 10ºC ndërsa ato në vlerat e mesditës me një rënie prej 4-5 gradë nga sot 13ºC deri në 19ºC.

LEXO EDHE:  Ja kur do t’i hiqet imuniteti Saimir Tahirit

LEXO EDHE:  Xi Jinping, po e humb kontrollin e “kontrollokracisë” që ka ngritur në Kinë

Era do të fryjë relativisht itensive nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare 1-10m/s, ndërsa në det të hapur e zonat luginore shpejtësi e cila arrinë deri në 20-25m/s.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 26 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Klima ne jetën tuaj ne çift do jete me e ngrohte se dje dhe ju do ndiheni me te çlirët për te folur hapur me partnerin. Do sqaroni edhe disa hatërmbetje te vjetra qe po iu mundonin prej kohesh. Beqaret nuk duhet te nxitohen për te filluar lidhje, por ama duhet te shoqërohen me personin qe do i ftoje. Nëse me shpenzimet tregoheni te pakujdesshëm, shume shpejt gjendja do përkeqësohet.

DEMI 21. prill – 21. maj

Te nxitur nga Jupiteri, sot do e forconi edhe me shume marrëdhënien tuaj ne çift dhe do bëni plane me afatgjata për te ardhmen. Për beqaret, jeta sentimentale do jete prioritet. Ata do bëjnë te pamundurën qe te fillojnë një lidhje me atë qe dashurojnë. Çështjet financiare nuk do jene aspak problematike kështu qe mundet te bëni edhe disa investime me tepër se zakonisht.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ka mundësi te jeni shume xheloze sot dhe do mundoheni ta kontrolloni gjate gjithë kohës partnerin tuaj. Kjo do e acaroje atë dhe do keni debate te forta. Beqaret do kenë me shume mundësi për takime interesante, por nuk do nxitohen për asgjë. Financat do dini t’i menaxhoni me kujdes, por do jeni te detyruar te bëni edhe një investim te madh e te domosdoshëm.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Mjedisi yjor do jete i përshtatshëm për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me partnerin do jete e jashtëzakonshme. Si emocionet qe keni përjetuar sot rralle se keni ndjere ndonjëherë me pare. Beqaret do jene sharmante dhe te gjithë do duan t’i joshin. Financat do mbrohen ne çdo moment nga planetët dhe gjendja do mbetet e qëndrueshme.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift do jete shume e ekuilibruar gjate kësaj dite. Do diskutoni qetësisht për çdo gjë me partnerin tuaj dhe ne asnjë moment nuk do mërziteni me njeri-tjetrin. Beqaret nuk do gjejnë dot princin e kaltër, megjithatë kane për te kaluar një dite te bukur e te ngrohte. Me shpenzimet tregoni kujdes te madh pasoi nga mënyra sesi do i menaxhoni ato do varet gjithë e ardhmja.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Gjate kësaj dite do keni momente te gjata reflektimi ju çiftet sepse doni te zgjidhni edhe disa debate te vogla qe keni pasur se fundmi. Mbrëmja do jete me e qete për ju. Beqaret mund te bien ne dashuri me një koleg pune, por nuk do kenë aspak guxim t’ia shprehin ndjenjat. Me financat mundet te keni edhe probleme te vogla, por asgjë për t’u alarmuar.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Lumturia juaj sot do varet plotësisht nga humori qe do keni. Nëse do jeni me nerva pjesa me e madhe e kohës do jete e zymte dhe nuk do merreni vesh me njeri-tjetrin. Nëse do jeni me humor te mirë do arrini te krijoni një klime te ngrohte. Beqaret nuk do jene me shume fat ne dashuri. Ne planin financiar do arrini t’i zgjidhni problemet me serioze dhe do ndiheni me te qete.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Mundohuni te mos jeni te nxituar gjate kësaj dite sepse do bëni gabime te pafalshme dhe me pasoja për te ardhmen. Beqaret do e dine shume mire çfarë hapash te hidhni dhe me ne fund do arrijnë te fillojnë lidhjen e shume ëndërruar. Ne planin financiar do arrini ta menaxhoni si duhet situatën. Familjaret gjithashtu mund t’iu japin disa para si dhurate.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dite shume e mire do jete kjo e sotmja për ata qe ëndërrojnë momente qetësie ne çift. Venusi do ju beje me te organizuar dhe shume me te qete nga me pare. Ju beqaret do ndihmoheni gjithashtu nga i njëjti planet dhe do arrini ta gjeni personin tuaj te ëndrrave. Me shpenzimet Neptuni do ju beje te palogjikshëm. Do bëni gabime te njëpasnjëshme dhe nuk do ndiheni mire.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume sensuale do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do i përkushtoheni me shume partnerit dhe do përjetoni me tepër kënaqësi pranë tij. Beqaret nuk do tregohen aspak te duruar dhe duke nxituar mund te pengohen keq. Sektori i financave do jete vërtet i begate dhe goxha me i mire nga me pare. Do ndiheni shume me te qete kur te shpenzoni sepse do e dini se nuk do ngeleni pa para me pas.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Gjatë kësaj dite do e thelloni edhe më shumë marrëdhënien me partnerin. Do e shprehni pafund dashurinë dhe do bëni edhe premtime. Beqaret do kërkojnë persona specialë e pa të meta çka nuk do mund të arrihet sot. Dita do jetë e zakonshme. Financat do kenë disa përmirësime të vogla që në fakt do ju ndihmojnë të zgjidhni disa probleme të mbetura pezull.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ka rrezik që sot të kini debate të vazhdueshme ma partnerin tuaj dhe shpesh do ndiheni me të vërtetë keq. Do jenë personat e tretë ata që do ndikojnë pafund dhe do nxisin mosmarrëveshjet më të mëdha. Për beqarët mund të ndodhin takime vërtet interesante, të cilat duhet të shfrytëzohen sa më shumë. Buxhetin do dini si ta organizoni gjithë kohës dhe nuk do keni probleme.

LEXO TE PLOTE