Connect with Us

Rrugorët e kryeqytetit vijojnë kontrollet/ Masa ndaj shoferëve rebelë

Kronika

Rrugorët e kryeqytetit vijojnë kontrollet/ Masa ndaj shoferëve rebelë

Publikuar

-

Policia rrugore vijon kontrollin për parandalimin e aksidenteve rrugore, në rrugët të cilat janë evidentuar me risk, për shkak të shpejtësisë vrastare të përdoruesve të rrugës.

Policia thekson se do jetë prezente në forma dhe mënyra të ndryshme kontrolli, në të gjitha kryqëzimet dhe semaforët për të cilët janë evidentuar apo adresuar ankesat më të shumta.

“Edhe pse nuk kanë munguar mesazhet sensibilizuese, këshillat mbi sjelljen gjatë përdorimit të rrugës, masat administrative të shumta ndaj shkelësve të rregullave të qarkullimit, si dhe shqetësimet apo rreziku i shtuar që u kanoset drejtuesve të mjeteve që nuk sillen sipas normave të sjelljes në rrugë, por edhe të tjerëve, përsëri në disa nga kryqëzimet e kryeqytetit, vijojnë të jenë shqetësim dhe jo vetëm, shumë drejtues mjetesh të cilët nuk njohin dhe nuk zbatojnë sinjalizimin rrugor horizontal dhe vertikal, duke krijuar konfuzion e trafik të rënduar për ata që respektojnë rregullin, si dhe rrezik permanent për ngjarje rrugore.

Duke i konsideruar si të drejta ankesat dhe shqetësimet e adresuara Policisë së Shtetit, në lidhje me mënyrën e sjelljes sipas sinjalizimit rrugor, Policia Rrugore e kryeqytetit do jetë prezente në forma dhe mënyra të ndryshme kontrolli, në të gjitha kryqëzimet dhe semaforët për të cilët janë evidentuar apo adresuar ankesat më të shumta, me qëllim minimizimin e këtyre shkeljeve dhe disiplinimin e lëvizjes në raport me normat e sjelljes.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Drejt zhbllokimit stoku i 35 mijë dosjeve në Gjykatën e Lartë/ KLGJ dërgon tre emrat e parë në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë Gjyqësorë premton që pas dy ditëve të dërgojë në presidencë emrat e gjyqtarëve të rinj për t’u emëruar në Gjykatën e Lartë. Në garë për këto poste rezultojnë se janë Sokol Sadushi, Ilri Panda dhe Ervin Pupe.

Kështu, ndizet drita jeshile për 35 mijë dosjeve të mbetura stok në bodrumet e Gjykatës së Lartë, që për më shumë se 1 vit e gjysmë është jo funksionale dhe vetëm ka arkivuar dosje.

Sipas Report tv, të premten pritet që KLGJ të dërgojë në presidencë emrat e parë nga radhët e jo gjyqtarëve për të marrë edhe pëlqimin e presidentit para se të bëhen gjyqtarë. Po ashtu KLGJ vendosi të hapë edhe garën për 6 gjyqtarë të cilët vijnë nga radhët e gjyqtarëve për Gjykatën e Lartë.

Por ky vendim sipas anëtarëve të KLGJ-së, Brunilda Kasmi dhe Medi Bici do duhej të ishte për 14 vende pasi kështu, jo vetëm vihet në funksion Gjykata e Lartë, por përshpejtohet dhe plotësimi i Gjykatës Kushtetuese. Kjo, sepse 3 anëtarë për në Kushtetuese, i zgjedh Gjykata e Lartë. Gjykata Kushtetuese aktualisht ka vetëm 4 gjyqtarë nga 9 që duhen.

LEXO EDHE:  Video-Policia kontrolle në stane e male/Gjen drogën, por zhduket kryeplaku

LEXO EDHE:  Kishte humbur prej 4 ditësh/ Gjendet i mbytur në pus 40-vjeçari

Gjykata e Lartë përbëhet nga 19 vende, ku aktualisht ka vetëm një anëtar funksional dhe ai është Ardian Dvorani me mandat të përfunduar, tashmë kryetar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Me tre emrat e rinj nga radhët e jo gjyqtarëve pritet që të vihen në funksion dhe tre kolegjet përfshi atë Penal, Civil dhe Administrativ, të bllokuara për më shumë se sa 1 vit e gjysmë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL shënjestron Astrit Avdylin dhe anëtarin e grupit “Keçi”

Publikuar

-

Nga

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar sot Astrit Keçin dhe Astrit Avdylin (Balliun).

Astrit Avdylaj, një personazh i njohur tashmë mediatikisht është dënuar nga Gjykata e Durrësit për vrasje me paramendim. Avdylaj është kreu i bandës kriminale të ‘”Avdylajve” në Shijak si dhe i njohur për lidhjet që ka ai në Durrës.

Ky person u arrestua gjatë operacionit të koduar policor Vol- Vo 4 bashkë me disa anëtarë të tjerë të grupit të tij.

LEXO EDHE:  Video-Policia kontrolle në stane e male/Gjen drogën, por zhduket kryeplaku

LEXO EDHE:  Video-“Shpejtësi në kufijtë e çmendurisë”/ Policia rrugore ndëshkon drejtuesit: Mos fluturoni

Si anëtar i bandës ”Keçi”, ai u arrestua në 2018 bashkë me Shkëlqim Sufjen pasi kishte prej 20 vitesh në kërkim. Deri në vitin 2006 jetonte në Itali më pas fshihej në Shqipëri për t’i shpëtuar autoriteteve italiane. Më pas në 2019 për shkak se dënimin e kishte nga Gjykata e Pisas Shqipëria vendosi ekstradimin e tij drejt Italisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL “zbarkon” në Shijak/ Ultimatum për deklarimin e pasurisë dy “të fortëve”

Publikuar

-

Nga

Vijon operacioni Forca e Ligjit, në bashkëpunim me strukturat vendore të Policisë, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020, për dërgimin e kërkesave për vetëdeklarim të pasurisë, personave që janë subjekt i këtij ligji.

Në këtë kuadër, OFL u ka dërguar sot kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë, shtetasve:

A.B., banues në Shijak, dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprën penale “Vrasja me paramendim”;

A. K., banues në Shijak, dënuar nga Gjykata e Pisas, Itali, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve”;

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Video-Shpejtësi skëterrë në rrugët e Tiranës/ Ndëshkohen 13 drejtues mjetesh

LEXO EDHE:  Policia e Tiranës kontrolle të befasishme/ Procedohen 23 shtetas

Me qëllim evidentimin dhe dërgimin në SPAK, të të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special, OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse.

Për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë, OFL do të informojë publikun në vijimësi.

LEXO TE PLOTE