Connect with Us

Rama krah ministrit rus/ Sa më shpejt të njihet Kosova aq më mirë do të jetë për të gjithë

Politikë

Rama krah ministrit rus/ Sa më shpejt të njihet Kosova aq më mirë do të jetë për të gjithë

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka folur nga Moska edhe për ccështjen e Kosovës për të cilën tha se “sa më shpejt Serbia të njohë Kosovë, aq më mirë do të jetë për të gjithë ne, dhe për vetë Serbinë”.

Megjithatë kreu i qeverisë theksoi se nuk do të kenë asnjë ndikim në këtë pikë.

“Misioni i OSBE duhet të ketë akses të papenguar për të plotësuar misionin e vet. Rusia është pjesëmarrës kyç në zonat e konflikt. Unë besoj që Rusia mund të përdorë ndikimin e saj për të na çuar më pranë paqes, shpresoj fort që do ta bëjë këtë. Ne jemi anëtarë krenar të NATO-s, aleat krenar i SHBA dhe BE, qëndrojmë plotësisht në përputhje me miqtë tanë të mëdhenj kur bëhet fjalë për sanksionet. Por dua të them se është shumë e qartë për ne, si kryesi e ne do të përpiqemi deri në fund të mos jemi të përfshirë drejtpërdrejt me çështjen e Kosovës, se në këtë pikë nuk do të kemi asnjë ndikim. Pozita e qeverisë është e qartë, sa më shpejt Serbia të njohë Kosovë, aq më mirë do të jetë për të gjithë ne, dhe për vetë Serbinë”, tha Rama.

LEXO EDHE:  Ja dokumenti/ Kryeministri nuk e ka parë fare Buxhetin e 2018-ës

Nga ana tjetër Rama gjatë konferencës së përbashkët me Lavrov ka deklaruar se është jetike për Moskën që të ruajë mbështetjen e saj konstruktive, ndërsa ka folur dhe për çështjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Plas skandali me AMA-n/ Shkarkohet kryetarja e Komisionit të Medias

Publikuar

-

Nga

Burime zyrtare për CNA.al bëjnë të ditur se është shkarkuar kryetarja e Komisonit Parlamentar të Medias, Fatjona Dhimitri, e zgjedhur në këtë detyrë disa muaj më parë, pas largimit nga parlamenti të deputetëve të Lulzim Bashës.

Zonja Dhimitri është shkarkuar, mesa duket për të vetmin “krim” të saj, sepse ka kërkuar informacion në zbatim të ligjit për të respektuar të gjitha proçedurat në garën për kreun e AMA-s, ku kandidojnë njerëz që nuk i plotësojnë kriteret. Kandidojnë bij ish-sigurimsash, nipërit e sekreratëve të Partisë Socialiste, dhe “99-shat” e Mjaftit dhe Rilindjes, të cilët janë në garë në shkelje flagrante të ligjit.

LEXO EDHE:  “Është nëna e krimit!”/ Berisha “ia numëron një për një” Ramës

LEXO EDHE:  Operacioni në Mitrovicë/ Reagon KFOR: Po monitorojmë situatën

Por, mesa duket ushtarët e Endri Fugës kanë vendosur t’i shkojnë deri në fund çmendurisë së tyre dhe duke abuzuar kërkojnë që me dhunë të vendosin në krye të institucioneve publike “kamikazë”, të ushtrisë së tyre.

Ndërkohë, pritet një dalje në një konferencë shtypi e zonjës Dhimitri pak orë më pas për të sqaruar detajet. Por, i gjithë qëllimi i shkarkimit të saj tashmë është i qartë, kapja e një tjetër institucioni siç është AMA./ CNA.al

Skandali-Kandidati në shkelje të ligjit/ Zbulohet CV-ja e “99-shit” që kërkon të drejtojë AMA-n

“Kapja” e AMA-s/ Zbulohen CV-të e kandidatëve për kryetar të AMA-s

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta “vërsul” Blushin/ Të gjithë për shtetin kundër puçit të pushtetit

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta duket se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga tubimi i 2 marsit, por vijon t’iu drejtojë mesazhe të forta qytetarëve.

Ndërkohë, sot mesazhin e ka drejtuar nëpërmjet zëdhënësit të Presidencës, Tedi Blushi.

Ky i fundit, në një postim në rrjetet sociale, bën thirrj për t’iu bashkuar tubimit të 2 marsit, të paralajmëruar nga Meta.

Blushi thekson se të gjithë duhet të ngrihen për shtetin, kundër puçit te pushtetit.

“Të gjithë tellallëve të puçit kushtetues, që nxisin diversione të rëndomta për Manifestimin Mbarëkombëtar të 2 marsit do t’ju përgjigjesha vetëm me këtë arsye madhore për pjesëmarrje masive, që jep një personalitet i madh i kombit tonë dhe me integritet të jashtëzakonshëm, Kim Mehmeti:

LEXO EDHE:  Operacioni në Mitrovicë/ Reagon KFOR: Po monitorojmë situatën

LEXO EDHE:  Ja dokumenti/ Kryeministri nuk e ka parë fare Buxhetin e 2018-ës

“Shqipëria e ka pru punën deri aty sa shtetin duhet ta mbrosh nga pushteti, gjë që u ndodh vendeve të marra peng nga strukturat kriminale. Dhe ato shtete janë pronë e regjimit e jo e popullit. Shqipëria prej moti është bërë pronë e ‘Rilindjes’ së Piktorit, ndërkaq shqiptarët në të janë si pengje të rrezikuar, që mëkot presin shpëtim nga vendet e Perëndimit”.

Ndaj të gjithë për shtetin kundër puçit të pushtetit!”-shkruan Tedi Blushi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“U trondita kur vizitova zonën e luftës”/ Rama thirrje nga Rusia: Të bëjmë më të mirën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim në cilësinë e kreut të OSBE me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Rama u shpreh se Rusia është një pjesëmarrës kyç në negocimin për paqe në disa konflikte, dhe shpreson se një gjë e tillë do të arrihet edhe në konfliktin e saj me Ukrainën.
Më tej kryeministri Rama ka treguar se sa u trondit kur vizitoi zonën e luftës në Donbass, ku tha se pa njerëz pa dallim kombësie, moshe apo nevoje të luftonin për të mbijetuar.

”Më lini tju them se unë erdha në Moskë 15 vjet pas vizitës sime të parë si kryebashkiak i Tiranës dhe me këtë rast si kryetar i radhës së OSBE dhe do ta nisja duke ju komplimentuar të gjithëve në këtë qytet edhe pse e di që është puna e kryebashkiakut por ndryshimet janë mahnitëse.
Dhe po ju keni të drejtë që po jetojmë në kohë të trazuara dhe është e qartë se siguria në rajonin tonë është mjaft e brishtë. Kërcënimet ndërkombëtare po bëhen shumë komplekse dhe njerëzit po vuajnë dhe natyrisht duke pasur parasysh që njerëzit vuajnë duhet të gjejmë motivimin e mirë të të gjetur dialogun.
Më lejoni të përsëris atë që thashë, si kryetar i OSBE kur OSBE u themelua 45 vjet më parë parimet e saj të integritetit territorial, lirive, të drejtave dhe janë ende aq aktuale.
Duke pasur parasysh se njerëzit dhe siguria duhet të jenë në vend të parë mund të përpiqemi që mund të bëjmë më shumë.
Letë shprësojmë që më e mira nuk ka ardhur ende. Faleminderit për mikëpritjen. E dimë që Rusia është pjesëmarrës kyç në disa formate negocimi për konfliktet.
Vij këtu me besimin se ju dhe vendi i mrekullueshëm do të përdorni ndikimin tuaj për të ecur përpara paqes së nevojshme.
Ju them se sa u trondita kur vizitova zonën e luftës dhe sa e dhimbshme ishte të shihje njerëz që vuanin pa dallim moshe, nevoje, njerëz nga e gjithë zona që luftonin të mbijetonin. Në emër të këtyre njerëzve ju bëj thirrje të bëjmë më të mirën. ”– tha Rama.

LEXO TE PLOTE