Connect with Us

Presidenti Meta dekoron këshilltarin politik të CDU-CSU

Politikë

Presidenti Meta dekoron këshilltarin politik të CDU-CSU

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta çmoi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” Kryekëshilltarin për Politikën e Jashtme të grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun gjerman, Hans Joachim Falenski.

Duke iu drejtuar të pranishmëve në ceremoninë solemne mes të cilëve ishte edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, politikanë, diplomatë e përfaqësues të shoqërisë civile, Presidenti i Republikës nënvizoi kënaqësinë për dekorimin e një miku të veçantë dhe të vërtetë të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

“Jam shumë i lumtur që organizojmë sot këtë ceremoni dekorimi për një mik të veçantë dhe të vërtetë të Shqipërisë, Hans Joachim Falenksi.

Falenski ka më shumë se 9 vjet që ndjek nga afër procesin e integrimit europian të Shqipërisë, dhe është një nga njohësit më të mirë si të Shqipërisë, ashtu edhe të procesit të integrimit europian.

Ai na ka ndihmuar përgjatë gjithë këtyre viteve të kuptojmë qartë se integrimi europian nuk kalon përmes lobimit, por përmes standardeve europiane të qeverisjes, të shtetit ligjor, të funksionimit të institucioneve, të respektimit të të drejtave themelore të njeriut, etj.

E them me plot bindje se zoti Falenski është ndër miqtë më të vërtetë të Shqipërisë, sepse përgjatë gjithë kësaj kohe ka mbrojtur standardin europian, dhe asnjë standard tjetër.

Nuk është e rastësishme që qëndrimi i Bundestagut gjerman ka qenë dhe mbetet qëndrimi më realist për Shqipërinë.

Askush nuk ka mundur të kontestojë këtë qëndrim si të njëanshëm, të paarsyeshëm, apo diskriminues ndaj Shqipërisë. Kjo ka ndodhur thjesht dhe vetëm për faktin se qëndrimi i Bundestagut është pasqyra ku ne shohim gjendjen reale në të cilën ndodhemi dhe sfidat madhore me të cilat duhet të përballemi.

Unë dua të vlerësoj qëndrimin parimor, të sinqertë, me integritet dhe të drejtpërdrejtë të Bundestagut për mbështetjen e plotë ndaj procesit të integrimit europian të Shqipërisë, ashtu sikundër 9 prioritetet e vendosura për rezultate konkrete, të besueshme dhe të qëndrueshme në rrugën e reformave që janë kyç për demokracinë, sundimin e ligjit dhe që u shërbejnë qytetarëve të vendit tim.

Ky qëndrim është produkt edhe i punës së zotit Falenski pranë grupit më të madh politik CDU/CSU, duke siguruar mbështetjen gjermane për integrimin europian të Shqipërisë bazuar mbi njohjen më të mirë dhe të ndershme të situatës nga deputetët e Bundestagut.

LEXO EDHE:  Debati për GJK, topi në fushën e Metës/ Gjoni: Pritet përplasje të fortë mes Parlamentit dhe Presidencës

Është për të ardhur keq që këshillat e Bundestagut që i paraprinë mbledhjes së Këshillit Europian të tetorit nuk gjetën reflektimin e duhur.

Por tashmë është revoltuese që muajt pasues, në vend që të shërbenin për një reflektim të përgjegjshëm dhe nxitjen e një klime bashkëpunuese, u përdorën për të vijuar provokimet dhe rrugën e anti-kushtetuetshmërisë dhe paligjshmërisë në vend.

Ftoj të gjithë miqtë e vërtetë të Shqipërisë ta shohin të vërtetën në sy, dhe ta ndihmojnë popullin shqiptar që ta ndërtojë të ardhmen e vetë europiane në vendin e tij.

Unë kam besim se Gjermania, jo vetëm si vend lider i Bashkimit Europian, por edhe si partnerja jonë strategjike do të na gjendet pranë me vërtetësi në këtë kauzë që ka mbështetjen më të madhe kombëtare.

Gjej rastin për të falënderuar Gjermaninë për ndihmën e ofruar gjatë Konferencës së donatorëve në mbështetje të qytetarëve shqiptarë të prekur nga tërmeti i nëntorit.

Po ashtu kam besim se zoti Falenski dhe miqtë tanë në Bundestag do të vijojnë të mbështesin rrugën europiane të Shqipërisë, deri në anëtarësimin e plotë e të merituar.

Me këtë besim dhe ‘Me mirënjohje për kontributin e çmuar në forcimin e marrëdhënieve strategjike mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, thellimin e bashkëpunimit ndërparlamentar, dhe në veçanti për arritjen e standardeve europiane të demokracisë dhe shtetit ligjor gjatë procesit të integrimit europian të Shqipërisë’, kam kënaqësinë që t’i akordoj zotit Falenski, titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”! Skënderbeu përcaktoi të ardhmen europiane të Shqipërisë disa shekuj më parë dhe ne nuk mund ta humbasim sot. Ne kemi nevojë për ju dhe për miq të vërtetë europianë!” – u shpreh Presidenti i Republikës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Televizioni i Ilir Metës: LSI është rrudhur

Publikuar

-

Nga

Televizioni i Ilir Metës: LSI është rrudhur

Sot në mbrëmje në televizionin e Ylli Ndroqit apo Xhemail Pasmaçiut, pasuria e të cilit është sekuestruar pas akuzave për trafik ndërkombëtar të drogës, janë publikuar disa sondazhe për zgjedhjet e 25 prillit.

Duke vlerësuar sondazhin, megjithëse Ylli Ndroqi njihet si një mbështetës i Ilir Metës dhe mik i afërt i presidentit, televizioni i tij tregon se LSI ka humbur mbështetjen e qytetarëve.

Partia e presidentit, sipas sondazhit të publikuar në televizionin pranë presidentit, është rrudhur. Pra, dhe vetë Ora News e Xhemail Pasmaçiut nuk ka mundur të japë të njëjtat shifra si në vitin 2017.

Sipas të dhënave nga tabelat, PS ka pësuar rënie nga 48.3% në 42.0% dhe 46.0%, LSI gjithashtu ka rënie nga 14.3% në 9.0% dhe 13.0%, ndërsa PD është rritur nga 28.9% në 13.0%.

LEXO EDHE:  Debati për GJK, topi në fushën e Metës/ Gjoni: Pritet përplasje të fortë mes Parlamentit dhe Presidencës

LEXO EDHE:  Debati për GJK, topi në fushën e Metës/ Gjoni: Pritet përplasje të fortë mes Parlamentit dhe Presidencës

Edhe në sondazhet e orientimit të votës në Durrës dhe në Tiranë, sipas televizionit të trafikantit të drogës, LSI ka pësuar rënie.

Pra, edhe vetë televizioni pranë Ilir Metës ka treguar sot në sondazhet që mund t’i quajmë në daç serioze, në daç jo, se LSI-ja është rrudhur dhe është duke u shkërmoqur.

Ajo që CNA.al ka raportuar, është se në zgjedhjet e 2021-shit do të ketë surpriza, por këtë herë për shkatërrimin dhe përgjysmimin elektoral dhe humbjen masive të votave të LSI-së./ CNA.al

Si Mona po shkatërron partinë e Metës!?

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk jam kaq miop”/ Mediu afër marrëveshjes me PD: Jam 99.9% pro

Publikuar

-

Nga

“Nuk jam kaq miop”/ Mediu afër marrëveshjes me PD: Jam 99.9% pro

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu beson se negociatat me liderin e Partisë Demokratike Lulzim Basha mbi zgjedhjet e 25  prillit do të përfundojnë me një marrëveshje mes palëve.

I ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi, Mediu tha:

 “Unë jam me 99.9% tek ideja e marrëveshjes, edhe njëherë nuk e kam idenë që PR do të dalë më vete. Nqs Partia Demokratike nuk e do PR pa dyshim që s’ka rrugë tjetër. Unë nuk mund të bëj atë që s’duhet ta bëjë asnjë republican. Të jem unë kaq miop që votat e PR të shkojnë në favor të Edi Ramës. 30 vjet histori politike PR ka qënë në krah të PD-së. Nqs s’ka një marrëveshjë PR ka shtëpinë e vet”, theksoi Mediu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Televizioni i sekuestruar nxjerr sondazhin/ Sa të rëndësishme janë zgjedhjet e 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Dy dosjet e drogës të Ylli Ndroqit/ Si i ka shpëtuar drejtësisë

Televizioni i sekuestruar i trafikantit të drogës Xhemail Pasmaçiu, ose siç njihet ndryshe Ylli Ndroqi, ka zhvilluar disa sondazhe që lidhen me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Rtv Ora në bashkëpunim me “Notto Sondaggi”, kanë nxjerrë një sondazh ku tregojnë se sat ë rëndësishme zgjedhjet e 25 prillit për të ardhmen e Shqipërisë.

Sipas televizionit të Pasmaçiut, 85.4% e shqiptarëve i cilësojnë të rëndësishme këto zgjedhje, 8.7% e tyre thonë se nuk janë të rëndësishme dhe 5.9% nuk e dinë.

LEXO EDHE:  Meta në konferencë për mediat/ Çfarë propozon për zgjidhjen e krizës

LEXO EDHE:  Kreshnik Spahiu mallkon ditën që Meta u zgjodh president

Pretendohet se nga personat që i kanë cilësuar zgjedhjet të rëndësishme, 84% e tyre janë të punësuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE