Connect with Us

Ndryshon moti/ Bëhuni gati për “surpriza”, ja sa arrijnë temperaturat

Sociale

Ndryshon moti/ Bëhuni gati për “surpriza”, ja sa arrijnë temperaturat

Publikuar

-

Duke nisur nga pasditja e sotme, në vendin tonë të vijë përkeqësimi gradual i kushteve atmosferike.

Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit të dendura në zonën e veriperëndimit dhe jugut.

Sipas SHMU, deri në orët e mesditës në zonën e veriperëndimit dhe jugut do të ketë reshje shiu të herëpashershme me itensitet të ulët dhe mesatar në formën shtrëngatash. Prej orëve të pasdites reshjet e shiut shtrihen në të gjithë territorin me itensitet të ulët e mesatar e lokalisht në veri e jug deri të lartë në formë shtrëngatash shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Temperaturat parashikohen në vlerat minimale nga 3ºC deri në 10ºC ndërsa ato në vlerat e mesditës me një rënie prej 4-5 gradë nga sot 13ºC deri në 19ºC.

LEXO EDHE:  Temperaturat pësojnë rënie/ Ja si do jetë moti në vijim

Era do të fryjë relativisht itensive nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare 1-10m/s, ndërsa në det të hapur e zonat luginore shpejtësi e cila arrinë deri në 20-25m/s.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Horoskopi i ditës, 26 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Klima ne jetën tuaj ne çift do jete me e ngrohte se dje dhe ju do ndiheni me te çlirët për te folur hapur me partnerin. Do sqaroni edhe disa hatërmbetje te vjetra qe po iu mundonin prej kohesh. Beqaret nuk duhet te nxitohen për te filluar lidhje, por ama duhet te shoqërohen me personin qe do i ftoje. Nëse me shpenzimet tregoheni te pakujdesshëm, shume shpejt gjendja do përkeqësohet.

DEMI 21. prill – 21. maj

Te nxitur nga Jupiteri, sot do e forconi edhe me shume marrëdhënien tuaj ne çift dhe do bëni plane me afatgjata për te ardhmen. Për beqaret, jeta sentimentale do jete prioritet. Ata do bëjnë te pamundurën qe te fillojnë një lidhje me atë qe dashurojnë. Çështjet financiare nuk do jene aspak problematike kështu qe mundet te bëni edhe disa investime me tepër se zakonisht.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Ka mundësi te jeni shume xheloze sot dhe do mundoheni ta kontrolloni gjate gjithë kohës partnerin tuaj. Kjo do e acaroje atë dhe do keni debate te forta. Beqaret do kenë me shume mundësi për takime interesante, por nuk do nxitohen për asgjë. Financat do dini t’i menaxhoni me kujdes, por do jeni te detyruar te bëni edhe një investim te madh e te domosdoshëm.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Mjedisi yjor do jete i përshtatshëm për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe marrëdhënia me partnerin do jete e jashtëzakonshme. Si emocionet qe keni përjetuar sot rralle se keni ndjere ndonjëherë me pare. Beqaret do jene sharmante dhe te gjithë do duan t’i joshin. Financat do mbrohen ne çdo moment nga planetët dhe gjendja do mbetet e qëndrueshme.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift do jete shume e ekuilibruar gjate kësaj dite. Do diskutoni qetësisht për çdo gjë me partnerin tuaj dhe ne asnjë moment nuk do mërziteni me njeri-tjetrin. Beqaret nuk do gjejnë dot princin e kaltër, megjithatë kane për te kaluar një dite te bukur e te ngrohte. Me shpenzimet tregoni kujdes te madh pasoi nga mënyra sesi do i menaxhoni ato do varet gjithë e ardhmja.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Gjate kësaj dite do keni momente te gjata reflektimi ju çiftet sepse doni te zgjidhni edhe disa debate te vogla qe keni pasur se fundmi. Mbrëmja do jete me e qete për ju. Beqaret mund te bien ne dashuri me një koleg pune, por nuk do kenë aspak guxim t’ia shprehin ndjenjat. Me financat mundet te keni edhe probleme te vogla, por asgjë për t’u alarmuar.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Lumturia juaj sot do varet plotësisht nga humori qe do keni. Nëse do jeni me nerva pjesa me e madhe e kohës do jete e zymte dhe nuk do merreni vesh me njeri-tjetrin. Nëse do jeni me humor te mirë do arrini te krijoni një klime te ngrohte. Beqaret nuk do jene me shume fat ne dashuri. Ne planin financiar do arrini t’i zgjidhni problemet me serioze dhe do ndiheni me te qete.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Mundohuni te mos jeni te nxituar gjate kësaj dite sepse do bëni gabime te pafalshme dhe me pasoja për te ardhmen. Beqaret do e dine shume mire çfarë hapash te hidhni dhe me ne fund do arrijnë te fillojnë lidhjen e shume ëndërruar. Ne planin financiar do arrini ta menaxhoni si duhet situatën. Familjaret gjithashtu mund t’iu japin disa para si dhurate.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Dite shume e mire do jete kjo e sotmja për ata qe ëndërrojnë momente qetësie ne çift. Venusi do ju beje me te organizuar dhe shume me te qete nga me pare. Ju beqaret do ndihmoheni gjithashtu nga i njëjti planet dhe do arrini ta gjeni personin tuaj te ëndrrave. Me shpenzimet Neptuni do ju beje te palogjikshëm. Do bëni gabime te njëpasnjëshme dhe nuk do ndiheni mire.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite shume sensuale do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do i përkushtoheni me shume partnerit dhe do përjetoni me tepër kënaqësi pranë tij. Beqaret nuk do tregohen aspak te duruar dhe duke nxituar mund te pengohen keq. Sektori i financave do jete vërtet i begate dhe goxha me i mire nga me pare. Do ndiheni shume me te qete kur te shpenzoni sepse do e dini se nuk do ngeleni pa para me pas.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Gjatë kësaj dite do e thelloni edhe më shumë marrëdhënien me partnerin. Do e shprehni pafund dashurinë dhe do bëni edhe premtime. Beqaret do kërkojnë persona specialë e pa të meta çka nuk do mund të arrihet sot. Dita do jetë e zakonshme. Financat do kenë disa përmirësime të vogla që në fakt do ju ndihmojnë të zgjidhni disa probleme të mbetura pezull.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ka rrezik që sot të kini debate të vazhdueshme ma partnerin tuaj dhe shpesh do ndiheni me të vërtetë keq. Do jenë personat e tretë ata që do ndikojnë pafund dhe do nxisin mosmarrëveshjet më të mëdha. Për beqarët mund të ndodhin takime vërtet interesante, të cilat duhet të shfrytëzohen sa më shumë. Buxhetin do dini si ta organizoni gjithë kohës dhe nuk do keni probleme.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi/ “Maskat kirurgjikale nuk ju mbrojnë”

Publikuar

-

Nga

Në studion e emisionit “Opinion” po diskutohet situata nga koronavirusi, ku mjekët specialist, Pëllumb Pipero dhe Arian Harxhi kanë shpjeguar dhe përdorimin e maskave dhe sa na mbrojnë ato.

Sipas mjekut infeksionist, Pëllumb Pipero, maskat kirurgjikale janë të mira për të mos transmetuar spërklat por nuk na mbrojnë nga koronavirusi.

“Personalisht do këshilloja që masakat janë shumë të mira për të mos transmetuar spërklat, por nuk të mbrojnë”, tha Dr. Pipero duke këshilluar që personat që frekuentojnë spitalet apo ambientet e mbipopulluara është mirë ta përdorin maskën. Kjo për të mbrojtur personat që ndodhen në këto ambiente.

LEXO EDHE:  Temperaturat pësojnë rënie/ Ja si do jetë moti në vijim

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Ndërkohë mjekët kanë shpejguar që një efekt më të mirë mbrojtës në këtë situatë, kanë maskat me filtra karboni, te cilat konsiderohen si profesionale. Por mjekët theksuan, se efekti i këtyre maskave është vetëm 6 orë dhe më pas ato duhen ndryshuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndryshon moti/ Rikthehen reshjet e shiut në vend

Publikuar

-

Nga

Duke nisur nga nesër, i gjithë territori i vendit do të përfshihet nga reshje intensive shiu.

Sipas Metoalb mesdita do të sjellë shtim të vransirave, ndërsa në mbrëmje do të nisin edhe reshjet.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat nga 1°C deri në 18°C.

Era do fryjë e forte në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugor -Jugperëndimor duke krijuar  dallgëzimi 6 ballë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE