Connect with Us

Karantinë brenda QSUT-së/ Shehu: Strategji e ndërtuar kokëposhtë! Nuk është e mundur

Politikë

Karantinë brenda QSUT-së/ Shehu: Strategji e ndërtuar kokëposhtë! Nuk është e mundur

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, deklaron se qeveria ka lajmëruar se Spitali Infektiv do të jetë karantinë për koronavirusin.

Sipas tij ky një lajm aspak normal pasi, nuk mund të mendohet dot që të ngrihet një “spital”  brenda QSUT-së.

“Nuk eshte e mundur, “Spitali infektiv do te jete edhe karantine per koronavirusin”, po lexoj!! Pa u pergenjeshtruar.

“U mbors mali e polli nje mi te ngordhur” i thone kesaj, mbas gjithe ketij “sekreti shteror”!

Si eshte e mundur te mendohet qe nje “spital”, brenda QSUT te kthehet ne karantine ne kete rast.

Dua te pyes, a e dine ata qe e thone kete se cfare eshte “Karantina” dhe diferencen e saj me nje Spital, aq me teper me nje spital ku deklarohet se do te vijne rastet e mundeshme me kete virus, komplikacionet nga ai, qe kerkojne edhe Terapi Intesive?!

Degjoni e lexoni pak ju lutem se si eshte e organizuar kjo jo larg, por psh ne Itali, Zvicer, Austri etj.

Karantina aty eshte brenda qendrave ushtarake apo te aferta, dhe eshte vetem per ata qe kane nje dyshim, si psh sepse kane pasur kontakte me rastet e infektuara, duke qendruar aty detyrueshem per 14 dite, pra jo te semure. Me tej nqs jane te shendoshe shkojne ne shtepi, pa u perziere me te semuret apo me nje spital.

Nqs dalin te infektuar kalojne ne spital ku shtrohen te gjithe ata qe kane kete infektim, e qe quhen keshtu te semure, pavaresisht nese jane ne gjendje te lehte apo serioze deri per Reanimacion, duke qendruar aty gjer ne sherim te plote.

LEXO EDHE:  Deputeti i PD përgënjeshtron Ramën/ Ja e vërteta e Gjirokastrës

Ajo cfare po lexoj eshte nje strategji e ndertuar “kokeposhte”.

Ne fakt eshte e tille sepse ketu shteti ka deshtuar e kjo strategji bazohet mbi “mos shtrimin ne spital edhe te rasteve te infektuara, por ne gjendje jo te rende, si dhe ne konceptin e vetekarantinimit”, qe jane koncepte te vendeve te pa zhvilluara, pa sherbim shendetesor, me semundeshmeri e vdekshmeri shume te larte.

Nqs autoret e kesaj strategjie i referohen rastit te Spitalit ne Schiavonia te Padoves, dua tu them se e kane lexuar gabim. Aty behet fjale per 450 punonjes e paciente te tij te bllokuar brenda spitalit sepse nje mjek i atyshem doli pozitiv. Aktualisht ai spital po zbrazet e ata po vendosen ne karantina speciale. Po ju vendos dhe foton e spitalit.”/CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tërheqja e Bashkisë nga projekti për Teatrin/ Kulluri: I vetmi lajmi i mirë në 7 vitet e fundit

Publikuar

-

Nga

Tërheqja e Bashkisë nga PPP-ja për Teatrin Kombëtar Kombëtar, ka sjellë edhe reagimin e ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Kulluri thekson se ky është një ndër të paktat lajme të mira në 7 vitet e fundit, ndërsa përgëzon artistër për qëndresën e palëkundur ndaj një kauze të drejtë.

“Terheqja e Rames dhe Veliajt nga dhenia e Teatrit bashke me truallin per Qender Tregtare, ne kundershtim te hapur me ligjin per Organizimin dhe Funskionimin e Qeverisjes vendore dhe Ligjin per Prokurimin Publik eshte nga te paktat lajme te mira te 7 viteve te fundit! Vendosmeria dhe angazhimi i qytetarise pertej siglave te partive e bejne nje kauze te jete fituese! Nje bravo e madhe per ata qe prej 2 vitesh te lodhshme dhe shume te gjata, qendruan ne ate shesh dhe godine per nje kauze te drejte!”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali seksual në liceun e Fierit/ Ministria e Arsimit: Të gjithë personat e përfshirë po ndiqen penalisht

Publikuar

-

Nga

Ministria e Arsimit ka reaguar në lidhje me skandalin e ndodhur në shkollën e mesme artistike ‘Jakov Xoxa’ në Fier, të publikuar nga emisoni “Stop” ku mësuesit janë kapur në përgjime duke ngacmuar seksualisht nxënëset.

Në reagim, Ministria e Arsimit thekson se janë marrë menjëherë masa e se janë shkarkuar të gjithë të dyshuarit të përfshirë në aferat seksuale, kurse në disa raste, çështjet janë ndjekur penalisht.

Të gjithë personat e dyshuar si të përfshirë për abuzime ndaj nxënësve në rastin e një shkolle në Fier janë shkarkuar apo janë duke u ndjekur edhe penalisht.

Drejtoria e Përgjithshme e Arsimit Parauniversitar ka marrë masa të tjera të menjëhershme si ndryshimin e pjesëtarëve kryesorë të stafit të institucionit arsimor, dhënien e ndihmës psiko-sociale, ndërsa ndjekim nga afër çdo zhvillim në lidhje me hetimet e organeve kompetente.

Parandalimi është kyç, prandaj rregullorja e re e arsimit parauniversitar parashikon dënimet më të larta për ata që nuk punojnë në të mirën e nxënësve, abuzojnë apo përdorin çfarëdo lloj forme të dhunës në shkollë. Masat janë marrë edhe pse jemi ende në gjendjen e dyshimeve dhe jo përfundimeve finale, që tregon seriozitetin me të cilin MASR dhe institucionet e varësisë marrin në raste të tilla.

LEXO EDHE:  Deputetët e PD krah familjarëve të të arrestuarve në Lazarat/ Jeni dënuar padrejtësisht

LEXO EDHE:  Deputetët e PD krah familjarëve të të arrestuarve në Lazarat/ Jeni dënuar padrejtësisht

Natyrisht, masat e ndërmarra nuk janë trumbetuar në media për shkak se qëllimi ynë nuk është të bëjmë dëm duke ekspozuar ata që ndihen të dëmtuar. Gjë, të cilën po e bëjnë ata që nuk po rreshtin së shfrytëzuari në mënyrë makabre këtë rast për tërheqje vijueshmërie mediatike apo qërim hesapesh politike. Ky është abuzim në vete dhe si MASR kemi detyrimin të luftojmë edhe këtë formë të abuzimit në mbrojtje të nxënësve tanë.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Thërret protestë ai që e ka shkelur Kushtetutën”/ Rudina Hajdari ja thotë copë Metës

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në Report Tv, teksa ka komentuar tubimin e thirrur nga presidenti Meta me 2 mars, u shpreh se Kushtetuta e vendit nuk mund të mbrohet nga persona që e kanë shkelur vetë Kushtetutën.

Mendoj se kushtetuta është tepër e shenjtë, dhe nuk ka më të shenjtë se kushtetuta, është më e shtrenjta që ne kemi, si nga personi që e thërret atë protestë, e ka shkelur atë kushtetutë më parë, si nga ai person që e mbështet, edhe ai ndoshta mund ta ketë shkelur atë kushtetutë, edhe atë që kanë përballë dhe e akuzojnë, e ka shkelur atë kushtetutë. Personat që e kanë bërë këtë kushtetutë leckë, janë ata që e kanë shkelur.

Shqiptarët nuk i besojnë më. Kushtetuta përdoret për të nxjerrë njerëzit në tubim dhe në fund nuk arrihet asgjë. Ata që thërrasin këtë protestë janë vetë ata që e kanë sjellë vendin në këtë derexhe. Kemi një kushtetutë që është cënuar, është e trishtë, por janë këta persona që e kanë sjellë situatën këtu ku jemi. Atë kushtetutë e kanë bërë leckë, kur ka ardhur koha ta mbrojnë kushtetutën kanë thënë që për hir të demokracisë duhet shkelur kushtetuta.

Unë nuk merrem me konsiparacione, nuk merrem me teori, nuk hyj fare në këto teza. Njerëzit i kanë parë, i njohin mirë kush janë. Dakord jam të mbrojmë kushtetutën, por kam frikë se kjo protestë që mbështetet nga ata persona që e kanë shkelur protestën, është e vështirë të them që njerëzit do të dalin në shesh”, tha Hajdari./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE