Connect with Us

Humbi jetën në Sanatorium/ MSH sqaron vdekjen e 46-vjeçarit nga Skrapari

Sociale

Humbi jetën në Sanatorium/ MSH sqaron vdekjen e 46-vjeçarit nga Skrapari

Publikuar

-

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thekson se në Shqipëri nuk ka asnjë person të prekur me virusin kinez.

“Nuk ka asnjë rast të konfirmuar për koronavirusin. Janë testuar 13 raste me histori udhëtimi përfshirë edhe Italinë, por kanë rezultuar negativ. Është miratuar fondi shtesë 1 milion dollarë vetëm për shtimin e stokut të materialeve mbrojtëse. Nëse keni temperaturë, kollë, rrufë dhe histori udhëtimi nga vendet e prekura, telefononi në numrin 127″ tha ajo.

Zv/ ministrja sqaroi edhe rastin e djeshëm ku një qytetar nga Skrapari humbi jetën në sanatorium.

LEXO EDHE:  Beqaj, ministri vrasës i shëndetësisë

Pacienti ka humbur jetën si rezultat nga një pneumoni që është konstatuar se ka qenë i prekur edhe nga gripi stinor. Nuk ka pasur asnjë lidhje me koronavirusin” tha Rakacolli. 46 vjeçari nga fshati Therepel i Skraparit vuante edhe nga diabeti, zemra dhe tensioni./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Nënshkruhet marrëveshja/ Trajtim për pacientët shqiptarë në Itali

Publikuar

-

Nga

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sazan Guri tregon zgjidhjen kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Ndërkohë që koronavirusi po mban në ankth botën, të gjitha institucionet japin këshilla sesi të mbrohemi nga virusi vdekjeprurës.

Por, mes personave që kanë dhënë këshilla, sesi të mbrohemi dhe të kemi një imunitet të fortë është edhe ambientalisti Sazan Guri.

Në një postim në rrjetet sociale, Sazan Guri jep tetë këshilla, që sipas tij mbajnë një imunitet të fortë.

“Si mbahet nje imunitet i larte?
1. Vegjetarian 100%
2. Ç’toksifikim i veshkave dhe i sistemit tretes te brendshem tonit,
3. Arratisje te pakten nje jave, pastaj cdo te shtune e te diele ne male, me arra e bajame, me pisha e ahe, (Zall Gjocaj psh, Lure, Valbone, Thell, Diber, Tomorr), ku ka jod e brom prej tyre, ku forcohen gjendrat endokrine, hyn O2 dhe O3 ne trup e mendje.
4. Ecje, jo vrap ne natyre, ne park, ne dajt e kudo, 5km grate e 10km/dite burrat.
5. Vitamina B kompleks, Omeg-3, Magnez, Mangan, Calcium, sepse natyra e toka nuk i prodhon me, se i ha me pare pesticidi i flamosur…
6. Uje sa me i paster dhe e kendon, me sakt e bekon, para se ta pish, edhe kur e ke nga cezma, ndoshta jo shume te paster.
7. Fruta te thata (rrush, arra, lajthi, bajame, fiq, stika, boronica) se kane metale te renda dhe mikroelemente, qe natyra dhe toka i prodhon me pakice per shkakun e mesiperm.
8. E fundit, cajrat medicinal te maleve, per faktin se frutat kane vitaminat e tokes, aq sa, ne 500cm lartesi, po cajrat dhe bime medicinale ne 50cm kacub prane tokes meme, qe dtth, e kane me prane token, ndaj, mos i kurse, por 2-3 gota ne dite.
9. Kujdes! mos harroni te merreni me mua????!!!!”-shkruan Sazan Guri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pse kemi panik ndaj koronavisurit?/ Psikiatrja mesazh qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Psikiatrja Arjana Rreli ka folur sot për panikun e shkaktuar nga koronavirusi, ndërsa theksoi se qytetarët duhet të ruajnë qetësinë dhe të tregohen të kujdesshëm.

E ftuar në “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, Arjana Rreli tha se paniku dhe stresi i shkaktuar nga frika e përhapjes së virusit kinez, ndikojnë negativisht në shëndetin e personit.

 “Tashmë në Kinë po vërtetohet e kundërta, virusi me ngrohjen e temperaturave po shkon në eleiminim.

Një person bëhet më i brishtë ndaj sulmeve për shkak të imunitetit të dobët. Nëpërmjet stresit në po kontriubojmë për të kundërtën.

Është një grip që mesa duket kësaj rradhë i kanë vënë një emër, por është një grip që ka një përhapje më të shpejtë.

LEXO EDHE:  Beqaj, ministri vrasës i shëndetësisë

LEXO EDHE:  Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Njeriu ndaj gjërave që vijnë papritur është gjithmonë në alarm. Ankthi transmetohet në të gjitha nivelet e popullatës.

Ky është një virus i cili në  95% të rasteve nuk krijon asnjë lloj problematike dhe në 5 % të rasteve ka një grup popullate që është vunerabël, ne duhet ti shërbejmë kësaj popullate që sot është më shumë në nevoje dhe jo të merremi me ngjyrime”, u shpreh psikiatrja.

LEXO TE PLOTE