Connect with Us

“Gjithë jetën ia kushtoi lirisë së atdheut”/ Flet djali i Nexhmije Hoxhës pas vdekjes së saj: Jemi krenarë…

Lajme

“Gjithë jetën ia kushtoi lirisë së atdheut”/ Flet djali i Nexhmije Hoxhës pas vdekjes së saj: Jemi krenarë…

Publikuar

-

Gruaja e ish diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha është ndarë sot nga jeta në moshën 99 vjeçare.

Lidhur me këtë ngjarje, Ilir Hoxha, djali i ish-diktatorit Enver Hoxha dhe Nexhmije Hoxhës ka përcjellë dhe një mesazh për mediat për humjen e nënës së tij.

Ai thotë se nëna e tij ia kushtoi gjithë jetën e saj lirisë së Atdheut dhe ndërtimit të Shqipërisë së re, perparimit dhe emancipimit të shoqërisë shqiptare, ndaj dhe do të ndjehen përherë krenarë për emrin dhe veprën e saj.

Të nderuar miq e dashamires të familjes të Enver Hoxhes.

Me hidhërrim të thellë ju bej me dije, se sot më datë 26 shkurt 2020, në moshen 99-vjeçare u nda nga jeta nëna jonë, Nexhmije Hoxha.
Ajo gjithë jetën e saj ia kushtoi lirisë së Atdheut dhe ndertimit të Shqiperisë së re, perparimit dhe emancipimit të shoqërisë shqiptare, ndaj dhe ne do të ndjehemi perhere krenarë për emrin dhe veprën e saj.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Bashës/Mediat janë pjesë e kartelit të drogës

Kujtimi i saj gjithmonë do të mbetet i paharruar për familjen tonë dhe të gjithë miqtë dhe dashamirësit e saj, në Shqiperi dhe kudo në botë.
Me respekt Ilir Hoxha
Tiranë 26 shkurt 2020
Shënim: Homazhet dhe percjellja për në varrezat e Sharrës do të behet nga Funeral Home Alba 2000 (prane Medresesë) nga ora 9 deri 12 të datës 27 shkurt
Në ditët pas varrimit, presim për ngushëllime në shtëpine tonë, në Laprakë (pranë sheshit Shqiponja). Jeni të mirëpritur. Faleminderit.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Ndahet nga jeta Nexhmije Hoxha, gruaja e ish diktatorit

Publikuar

-

Nga

Ndërron jetë në moshën 99 vjeçare, Nexhmije Hoxha.

Gruaja e ish diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha ka ndërruar jetë në moshën 99 vjeçare në shtëpinë e saj në Laprake.

Nexhmije Hoxha lindi më 8 shkurt të vitit 1921, në Manastir, por prindërit e saj ishin nga Dibra. Në vitin 1928, familja e saj u shpërngul për t’u vendosur në Tiranë. Shkollën e mesme e kreu në Institutin Femëror Pedagogjik në Tiranë. Pas çlirimit të vendit vazhdoi me korrespodencë studimet e larta në Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhë-Letërsi, shkruan KohaJonë.

Ka marrë pjesë në mbledhjen themeluese të Rinisë Komuniste të Shqipërisë, 22-23 nëntor të vitit 1941. Gjatë luftës mori pjesë si delegate në të gjitha konferencat kombëtare si atë të Pezës, Labinotit dhe Përmetit. Pas çlirimit të vendit, ajo kishte kryer funksione të larta partie dhe shoqërore. Në Kongresin e Parë të PKSH-së u zgjodh anëtare e Komitetit Qendror.

Për një kohë kishte qenë edhe presidente e Bashkimit të Grave Antifashiste të Shqipërisë. Gjithashtu, ishte përfaqësuese e popullit në Kuvendin Popullor në të gjitha legjislaturat. Ka qenë drejtore e Drejtorisë së Propagandës, Arsim-Kulturës në KQ të PPSH-së. Nga viti 1966 e në vazhdim kreu detyrën e drejtorit të Institutit të Studimeve Marksiste-Leniniste pranë KQ të PPSH-së.

LEXO EDHE:  “Marrëveshje që s’duhen përsëritur”/ Meta mesazh Ramës

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Bashës/Mediat janë pjesë e kartelit të drogës

Ka kryer edhe veprimtari studimore dhe publicistike. Ka botuar edhe disa libra. Në vitin 1988 u zgjodh kryetare e Frontit Demokratik të Shqipërisë. Është vlerësuar me 13 dekorata, si dhe Urdhrin “Hero i Punës Socialiste”.

Në janar të vitit 1992 u arrestua me akuzën e abuzimit të fondeve dhe u dënua me 9 vjet burg, të cilat u bënë 11 kur ajo apeloi në gradën e dytë të gjykimit.

Me Enver Hoxhën u martua në 1 janar të vitit 1945.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dështimi i Bashkisë për ndërtimin e Teatrit/ Budina: Protesta i detyroi të tërhiqen

Publikuar

-

Nga

Pas fitores së artistëve lidhur me betejën e “Teatrit Kombëtar” i cili do të ndërtohet me fonde publike sipas kërkesave të artistëve ka reagura regjizori Robert Budina
t Budina shprehet se protesta ka detyruar Bashkinë e Tiranës dhe qeverinë që të tërhiqen.

“Protesta i detyroi që të tërhiqen. Lajmi, një tërheqje me kujdes. Ne jemi për restaurim të plotë. Kjo bashkia nuk ka as moral, asgjë dhe duhet të tërhiqet. Ne kemi qëndurar 2 vjet aty, për të mbrojtur trashëgiminë, për të ngritur një frymë kundër prishjes së Teatrit. Kemi takuar ambasadorin e BE në Shqipëri e sa duket që të gjitha këta faktorët kanë ndikuar. Ata nuk kanë asnjë moral politik ta bëjnë këtë projekt, ata kanë dashur të ndërtojnë kulla. Thelbmi i ndryshimit të sjelljes është protesta 2-vjecare e aktivistëve në mbrojtje të Teatrit. Nme jemi zë i fortë që Teatri të restaurohet ashtu sic i ka hije. Qëndrën e bënë artistët e Shqipërisë, edhe pse na sulmuan e anatemuan. U vërtetua se ne bëmë një punë të madhe në mbrojtje të kulturës. Teatri është kthyer në qendër të rezistencës”, tha Budina në një lidhje telefonike për Neës 24.

Robert Budina theksoi se është i bindur se Teatri do të restaurohet e se artistët kanë protestuar për këtë kauzë.

LEXO EDHE:  Nishani uron presidentin grek, të sapozgjedhur në detyrë

LEXO EDHE:  Presion banditesk ndaj mediave kundërshtare/ Berisha: “Rama i tmerruar nga të vërtetat”

“Teatri do të restaurohet. U detyruan të tërhiqen dhe tani po gjejnë mënyrën sesi të dalin nga kjo krizë. Ata duhet të marrin kostot, sepse sulmuan artistët. Duhet të marrin kostot politike, sepse bënë një veprim makabër. Mund të kishin bërë gjëra të tjera mirë, por nuk bënë dot asgjë. Ne nuk shkulemi që andej, derisa të mbrojmë teatrin. Ne do i qëndrojmë deri në fund restaurimit të teatrit”, deklaroi Budina.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Si të mbrohemi nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Arsye për panik lidhur me virusin Korona nuk ka, por çdokush duhet të sillet me përgjegjësi, në mënyrën si vepron publikisht e si të mbrojë veten nga virusi.

Virusi i ri Corona, me emrin SARS-CoV-2 është një sfidë globale që kërkon nga çdo person përgjegjshmëri: Çdo qytetar, por edhe sipërmarrjet, institucionet, organizatat mund të marrin masa, për t’u mbrojtur nga virusi dhe të përgatiten në rast të një pandemie. Në një rast të tillë masat përqëndrohen tek ulja sa të jetë e mundur e numrit të infektuarve. Familjet duhet të jenë të gatshme për të pasur të gjithë artikujt e nevojshëm. Synimi: të mënjanohen kufizime të mëdha apo trazirat në shoqëri.

Çfarë mund të bëj gjithkush konkretisht? Çfarë të mbron nga një infeksion?

– Mbani distancë nga personat e sëmurë (1 deri në 2 metra)

– Lani rregullisht e me kujdes duart. Të paktën 20 sekonda me sapun, lani mes gishtërinjve, deri në lart në kyçin e dorës e rrotull gishtit të madh.

– Mos prekni me gishtërinj fytyrën apo sytë, veçanërisht mos prekni me gishtërinj mukozën e gojës apo hundës.

– Mënjanoni tokjen e duarve dhe përqafimet.

– Mos u kollitni në duar, por mënjanë në parakrah.

– Në rast nevoje përdorni dorashka. Lajini ose ndërrojini këto përditë.

– Mënjanoni vendet me shumë njerëz dhe aktivitete si koncerte apo grumbullime të tjera. Vendosni prioritete.

– Zhvilloni refleksin e mbrojtjes: Për shembull shtypni butonat e ashensorit jo me gisht por me bërryl ose krah.

– Hidhini shpejt facoletat e përdorura.

LEXO EDHE:  Nishani uron presidentin grek, të sapozgjedhur në detyrë

LEXO EDHE:  Mamaja 98 vjeçare shkon në azilin e pleqve/ Djali i saj 80 vjeçar ndodhet aty

Virusi Korona përhapet përmes teshtimës. Shtrirjen e ka në grykë. Nga aty infeksioni përhapet më tej deri në mushkëri e mund të dalë sërish jashtë trupit përmes teshtimës, kollitjes duke u përhapur sërish në sipërfaqe të ndryshme e aty të ifnektojë persona të tjerë.

Rafte bosh në supermarketet në Milano

Si të përgatitem në rast të një pandemie?

Në rast të një vale përhapjeje mund të ketë me shumë gjasa kufizime apo probleme furnizimi. Kujdesuni që të keni rezerva, që në rast nevoje të mund të ushqeheni disa javë nëse duhet të mbylleni në shtëpi.

– Mbani ilaçe me recete gati për një muaj (në raste nevoje).

– Mbani rezerva me ushqime me afat të gjatë skadimi.

– Mendoni si mund të mbroni të afërmit e miqtë. Sidomos të moshuarit e personat e sëmurë me sistem imunitar të dobët kanë nevojë për ndihmën tuaj.

– Merrni masa, të dini si të veproni kur duhet të kujdeseni për anëtarë të sëmurë të familje.

– Punëdhënësit mund të ofrojnë mundësinë e punës nga shtëpia. Punonjësit e sëmurë duhet të largohen nga punonjësit e tjerë e të dërgohen në shtëpi. Në zyra duhet të bëhet më shpesh ajrosja. Edhe tastaturat e ambienti i punës duhet dezinfektuar rregullisht. Udhëtimet për shkaqe pune duhet të planifikohen me kujdes, kush sëmuret në udhëtim duhet të lajmërojë përgjegjësit./ DW

LEXO TE PLOTE