Connect with Us

Fabian Topollaj rendit faktet/ Pse dështoi marrëveshja e Veliajt për Teatrin

Politikë

Fabian Topollaj rendit faktet/ Pse dështoi marrëveshja e Veliajt për Teatrin

Publikuar

-

Tërheqja e Bashkisë nga PPP-ja për Teatrin Kombëtar, ka sjellë edhe reagimin e anëtarit të Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Topollaj thekson se kjo ishte një kauz e drejtë kundër një afere të pastër korruptive për ndërtimin e disa gradacielave.

“Kauza e mbrojtjes se Teatrit Kombetar fitoi sepse:

1.Ishte nje kauze e drejte per mbrojtjen e vlerave urbanistike, historike dhe kulturore te Kryeqytetit kunder nje afere te paster korruptive per ndertimin e disa gradacielave.
2. Mbrojtesit e saj nuk u terhoqen asnje sekonde te vetme. Edhe kur ne oborrin e Teatrit Kombetar mbeten nje duzine qendrestaresh, askush nuk dyshoi tek vertetesia dhe serioziteti i qendreses se tyre.
3. Pavarsisht propogandes super te organizuar te Veliajt ne mbrojtje te aferes, e verteta, mjafton te jete e tille dhe te mbrohet si e tille, dhe fiton me cdo rast.

LEXO EDHE:  Topollaj iu përgjigjet kritikëve/ Bindja Demokratike do t’ju surprizojë

Opozita e vendit duhet te nxjerre mesime nga ky rast dhe qendrestaret e mbrojtjes se Teatrit Kombetar. Mjafton te jesh i vertete dhe cdo gje eshte e mundur. Edhe kur ke perballe Edi Ramen dhe Erion Veliajn.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Thërret protestë ai që e ka shkelur Kushtetutën”/ Rudina Hajdari ja thotë copë Metës

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari e ftuar në Report Tv, teksa ka komentuar tubimin e thirrur nga presidenti Meta me 2 mars, u shpreh se Kushtetuta e vendit nuk mund të mbrohet nga persona që e kanë shkelur vetë Kushtetutën.

Mendoj se kushtetuta është tepër e shenjtë, dhe nuk ka më të shenjtë se kushtetuta, është më e shtrenjta që ne kemi, si nga personi që e thërret atë protestë, e ka shkelur atë kushtetutë më parë, si nga ai person që e mbështet, edhe ai ndoshta mund ta ketë shkelur atë kushtetutë, edhe atë që kanë përballë dhe e akuzojnë, e ka shkelur atë kushtetutë. Personat që e kanë bërë këtë kushtetutë leckë, janë ata që e kanë shkelur.

Shqiptarët nuk i besojnë më. Kushtetuta përdoret për të nxjerrë njerëzit në tubim dhe në fund nuk arrihet asgjë. Ata që thërrasin këtë protestë janë vetë ata që e kanë sjellë vendin në këtë derexhe. Kemi një kushtetutë që është cënuar, është e trishtë, por janë këta persona që e kanë sjellë situatën këtu ku jemi. Atë kushtetutë e kanë bërë leckë, kur ka ardhur koha ta mbrojnë kushtetutën kanë thënë që për hir të demokracisë duhet shkelur kushtetuta.

Unë nuk merrem me konsiparacione, nuk merrem me teori, nuk hyj fare në këto teza. Njerëzit i kanë parë, i njohin mirë kush janë. Dakord jam të mbrojmë kushtetutën, por kam frikë se kjo protestë që mbështetet nga ata persona që e kanë shkelur protestën, është e vështirë të them që njerëzit do të dalin në shesh”, tha Hajdari./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputetja për vdekjen e Nexhmije Hoxhës/ Hajdari: Fatkeqësi, nuk i hyri gjemb në këmbë

Publikuar

-

Nga

Deputetja e opozitës parlamentare Rudina Hajdari, nga studioja e lajmeve të “Report TV”, ndër të tjera ka komentuar edhe lajmin për ndarjen sot nga jeta të Nexhmije Hoxhës, vejushës së ish diktatorit Enver Hoxha. Duke e përmbledhur të gjithë vlerësimin e saj në pak fraza, deputetja Hajdari e etiketoi si fatkeqësi ikjen e gruas së ish diktatorit pa u ndëshkuar, për veprat e renda kriminale që ajo së bashku me udhëheqësinë e kohës së komunizmit i shkaktuan shqiptarëve.

“Më vjen keq që kësaj gruaje nuk iu fut asnjë gjemb në thembrën e saj. Jetoi e qetë dhe asgjë nuk i ndodhi. Kjo plagë është tejet e rëndë për shqiptarët e zhgënjyer. Nexhmeja me shokë e kanë tejzgjatur tranzicionin e vendit, pasi ajo ka pasur rol të madh në vendimmarrjen politike. Duke përdorur këtë rast, dua që të them se një nga amanetet e lëvizjes ’90-të nuk është plotësuar. Atë që kanë abuzuar gjatë regjimit komunist duhej të merrnin ndëshkimin, mirëpo ndodhi e po ndodh që ata po ikën në botën tjetër tepër të qetë, dhe kjo është për të ardhur keq”, artikuloi deputetja Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ligji special ra”/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit: Nuk tërhiqemi pa u rikthyer çdo centimetër i pronës publike

Publikuar

-

Nga

teatri kombetar

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka dalë në një reagim publik pas dështimit të negociatave mes Bashkisë së Tiranës dhe kompanisë private për ndërtimin e godinës.

Duke e cilësuar këtë vendim si një fitore të madhe  Aleanca thekson se nuk do të tërhiqen pa i rikthyer çdo centimetër teatrit.

Qeveria dhe Bashkia me një deklaratë të mekur pranuan dështimin për të çuar deri në fund projektin kriminal për të shembur Teatrin Kombëtar.

Ligji special ra sepse në themel të tij kishte ndërtimin e Teatrit të ri me skemën e Partneritetit Publik-Privat – ky ishte dhe qëllimi i Ligjit, dhe nuk e dimë se ç’pritet akoma që Ligji të tërhiqet.

Projekti ra, sepse nuk kishte, nuk ka dhe nuk ka për të patur ndonjëherë lidhje me një teatër, ishte thjesht një qendër komerciale, porosi e oligarkëve dhe klikës në pushtet, për të krijuar një fabul që t’i hapte rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar.

Fitorja e parë e madhe është që prona publike i mbetet qytetarëve megjithëse është cënuar në një kohë të shkuar, dhe nuk do të tërhiqemi pa i rikthyer çdo centimetër të cënuar pronës së teatrit si pasuri publike. Tani çështja është publike, dhe publiku do që godina të restaurohet, dhe ashtu do të bëhet.

LEXO EDHE:  Kandidati socialist, Veliaj shperndan leje legalizimi ne Laprake

LEXO EDHE:  Kthimi i ligjit për prishjen e Teatrit/ Artistët kërkojnë ndihmën e Vlahutin

Ne si Aleancë kemi komunikuar dhe mbajtur marrëdhënie vetëm me ata që kanë dëshiruar që ditën e parë restaurimin e Teatrit, konservimin e vlerave, me këtë matricë kemi dalë në publik dhe për këtë njerëzit na kanë mbështetur. Asnjë veprim nuk do të ndërmerret pa një konsultim të gjerë publik për projektin restaurator që i konservon më mirë vlerat që ka Teatri.

Kujdes, kjo nuk është fitore përfundimtare!

Kauza jonë është ndërtuar mbi themelet e drejtësisë, kjo është arsyeja që njerëzit na kanë mbështetur, se përndryshe do të përfundonim si ndonjë grup estetësh, ndaj ka qenë e pastër në mesazh dhe e pakontestueshme.

Kjo kauzë në kuptimin operativ do të mbyllet kur Teatri të futet në procesin e restaurimit, por si një kauzë për drejtësi nuk mund të mbyllet, derisa çdo qytetar i Shqipërisë të marrë drejtësi në çdo cep të territorit.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE