Connect with Us

Dielli i lë vendin shiut/ Reshjet përfshijnë vendin

Sociale

Dielli i lë vendin shiut/ Reshjet përfshijnë vendin

Publikuar

-

Gradualisht mbi vendin tonë po depërtojnë masat ajrore të paqëndrueshme, të shoqëruar me erë hera-herës të vrullëshme më e theksuar përgjatë vijës bregdetare.

Sipas Shërbimit MeteorologjikUshtark, orët në vijim do ketë mot me vranësira të dendura si dhe reshje shiu të cilat do të nisin fillimisht në veriperëndim e gradualisht në orët e mbrëmjes reshjet e shiut do të prekin të gjithë territorin. Gjatë orëve të natës e deri në orët e mesditës të ditës së nesërme reshjet e shiut me intesitet deri mestar do të mbeten prezente në të gjithë tërritorin. Në lartësin mbi 300 metra në verilindje dhe 500 në pjesën tjetër të vendit reshjet e shiut do të konvertohen në reshje bore. Në orët e pasdites reshjet do të lokalizohen në zonat malore në formën e dëborës.

Era do të jetë nga kuadrati i jugu me shpejtësi mesatare deri në 10m/sek, hera-herës e vrullëshme deri në 30m/sek kryesisht përgjatë luginave dhe vijës bregdetare.
Temperaturat parashikohen:
vendet malore 2°C deri në 6°C
vendet e ulëta 4°C deri në 10°C
vendet bregdetare 5°C deri në 10°C

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

OBSH: Përhapja e koronavirusit tejet shqetësuese, por jo pandemi

Publikuar

-

Nga

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të mërkurën se rritja e papritur e numrit të të prekurve me koronavirus në Itali, Iran dhe Korenë e Jugut janë “thellësisht shqetësuese”, por sipas tij situata është ende nën kontroll për të mos u shndërruar në pandemi.

Ndërkohë sipas zotit Tedros Adhanom Ghebreyesus infeksione të lidhura me Iranin janë konfirmuar në Bahren, Irak, Kuvajt dhe Oman, ndërsa raste të lidhura me Italinë janë gjetur në Algjeri, Austri, Kroaci, Gjermani, Spanjë dhe Zvicër. Por për herë të parë të martën, numri i rasteve të reja të raportuar zyrtarisht jashtë Kinës që përfshin 37 vende arriti në 427, duke tejkaluiar numrin e rasteve të reja të raportuara nga Pekini, gjithësej 411.

“Nuk duhet të jemi tejet të etur për të shpallur pandeminë pa një analizë të kujdesshme e kthjellët të fakteve”, tha kreu i OBSH-së.
Më 30 janar, OBSH-ja shpalli situatën e emergjencës botërore lidhur me shëndetin, niveli më i lartë i alarmit.

“Përdorimi i fjalës pandemi pa kujdes nuk sjell asnjë përfitim të prekshëm, por rrezikon në rritjen e frikës dhe stigmës së panevojshme e të pajustifikuar duke paralizuar sistemet. Mund të sinjalizojë gjithashtu se ne nuk jemi në gjëndje të parandalojmë përhapjen e virusit gjë që nuk është e vërtetë”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Harroni ditët me diell/ Nga nesër mbani çadrat me vete

LEXO EDHE:  Harroni ditët me diell/ Nga nesër mbani çadrat me vete

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se një mision i kësaj organizate do të niset drejt Iranit këtë fundjavë.

Nëntëmbëdhjetë persona kanë vdekur dhe 139 të tjerë rezultojnë të infektuar me koronavirus në Iran, bëri të ditur zëdhënësi i ministrisë së Shëndetësisë Kianush Jahanpur të mërkurën gjatë një njoftimi në televizionin shtetëror./VOA

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Mbrojtja ligjore e pamjaftueshme”/ Sociologu tregon zgjidhjen e vetme kundër krimit në familje

Publikuar

-

Nga

“Krimi në familje është shtuar, numri i rasteve është shtuar dhe me keqardhje them se prirja është e frikshme,” me këto fjalë komentoi në studion e Euronews Albania sociologu dhe pedagogu në Universitetin e Tiranës, z. Zyhdi Dervishi rastet e dhunës dhe krimeve në familje.

Sipas Dervishit arsyet që çojnë në fenomenin shqetësues janë nga më të ndryshmet.

“Unë mendoj se shoqëria shqiptare ka detyrimin madhor që të gjejë rrugët e përshtatshme për të kufizuar, mundësisht për të eliminuar fare krimin në familje dhe në shoqëri,” u shpreh sociologu.

Ai tha se përvojat e vendeve të tjera, kombinuar me ato të shoqërisë shqiptare tradicionale dhe të kohërave moderne duhen vënë në funksion “me qëllim që të kufizojmë këto plagë të mëdha”.

Pedagogu Dervishi tha se ndikimi i krimeve të tilla shtrihet përtej familjeve ku ato ndodhin dhe se kjo shkakton tension dhe vuajtje edhe më gjerë në marrëdhëniet farefisnore.

“Krimi në familje në kushtet kur në shoqërinë shqiptare sistemi i lidhjeve miqësore, fisnore është i forte, reflektohet shumë më gjerë se sa vrasja e një personi,” shtoi ai.

Sociologu veçoi moszbatimin e urdhrave të mbrojtjes si një problem shumë madhor.

“Ka filluar prej kohësh të jepet masa mbrojtje ligjore për gratë që dhunohen nga bashkëshorti. Në fakt, nuk jam kundër kësaj mase por është krejt e pamjaftueshme sepse në qoftë se banojnë në një banesë bashkëshorti dhunues dhe gruaja, praktikisht ajo është një copë letër që nuk ka asnjë vlerë,” tha z. Dervishi.

“Ne kemi shumë gra të divorcuara që kanë mbetur me fëmijët dhe bashkia u jep bonus qeraje. Nuk jam kundër por është e pamjaftueshme. Për mua është e domosdoshme të krijohet një sektor publik ku të punësohen gratë që kanë probleme të kësaj natyre,” vazhdoi eksperti.

Një tjetër shqetësim i ngritur nga sociologu lidhet me faktin që autorët e krimeve të dhunshme dhe vrasjeve, dalin para kohe nga vendet e vuajtjes së dënimit.

LEXO EDHE:  Luhatje moti gjatë javës/ Pas ditëve me diell rikthehen shtrëngatat

LEXO EDHE:  Harrojeni diellin, kjo është çudia që ka rezervuar moti për 14 shkurtin

“Për mua, në një farë mënyre ka një amoralitet. Shteti bëhet pronar i gjakut të nënshtetasve të vet. Në çdo rast mendoj unë,  kur bëhet amnisti për njerëzit që kanë kryer vrasje, duhet marrë miratimi edhe i të afërmve të viktimës dhe po nuk dhanë miratim të afërmit e viktimës, të mos bëhet asnjë lloj amnistie,” deklaroi Dervishi.

Dhuna në familje dhe rastet e vrasjeve mes bashkëshortëve mbeten një problem madhor për shoqërinë shqiptare.

Gjatë vitit 2019, 12 gra ishin viktima të krimit në familje, ndërsa 3200 të tjera kërkuan urdhër mbrojtje nga gjykata.

Sipas sociologut është normale që gratë të hezitojnë të denoncojnë dhunën pasi atyre nuk u krijohen mundësitë e nevojshme për të marrë mbrojtje apo për t’u larguar nga agresori.

“Nëse burri dhunues denoncohet, bëhet më agresiv në shumicën dërrmuese të rasteve,  nuk bëhet më frikacak. Këta janë njerëz të stresuar, janë alkoolistë, janë njerëz që marrin lëndë narkotike, pra ka shumë probleme, shumë probleme dhe që të shuhet konflikti… nuk shuhet duke qëndruar pranë njerëzve të konfliktuar, por duke i larguar ata,” deklaroi Zyhdi Dervishi për Euronews Albania.

“Gratë që janë të dhunuara, që mund të dhunohen, që pritet të dhunohen, duhet patjetër të transferohen, të largohen nga zona ku mund të dhunohen. Nuk ka zgjidhje tjetër. Kjo është zgjidhja radikale më e mirë dhe kështu ne mund të shpëtojmë jetë njerëzish sepse na ndodh dhe kjo gjëja, vritet nëna, fëmijët ngelin rrugëve, babai në burg. Fëmijët ngelin rrugëve. Më të humbur dalin dhe fëmijët. Ata janë të shkatërruar psikologjikisht sepse atyre nëna u është vrarë ndërsa babai është një vrasës, do trajtohet si vrasës dhe në sytë e fëmijëve ashtu mbeten dhe opinioni i shikon me një paragjykim,” përfundoi ai.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Humbi jetën në Sanatorium/ MSH sqaron vdekjen e 46-vjeçarit nga Skrapari

Publikuar

-

Nga

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thekson se në Shqipëri nuk ka asnjë person të prekur me virusin kinez.

“Nuk ka asnjë rast të konfirmuar për koronavirusin. Janë testuar 13 raste me histori udhëtimi përfshirë edhe Italinë, por kanë rezultuar negativ. Është miratuar fondi shtesë 1 milion dollarë vetëm për shtimin e stokut të materialeve mbrojtëse. Nëse keni temperaturë, kollë, rrufë dhe histori udhëtimi nga vendet e prekura, telefononi në numrin 127″ tha ajo.

Zv/ ministrja sqaroi edhe rastin e djeshëm ku një qytetar nga Skrapari humbi jetën në sanatorium.

LEXO EDHE:  Tre diej në qiell/ Fenomeni i rrallë në Kinë

LEXO EDHE:  Harroni ditët me diell/ Nga nesër mbani çadrat me vete

Pacienti ka humbur jetën si rezultat nga një pneumoni që është konstatuar se ka qenë i prekur edhe nga gripi stinor. Nuk ka pasur asnjë lidhje me koronavirusin” tha Rakacolli. 46 vjeçari nga fshati Therepel i Skraparit vuante edhe nga diabeti, zemra dhe tensioni./CNA.al

LEXO TE PLOTE