Connect with Us

Zjarr i përmasve të mëdha në Vlorë/ Digjet një sipërfaqe me kullota dhe ullishte

Kronika

Zjarr i përmasve të mëdha në Vlorë/ Digjet një sipërfaqe me kullota dhe ullishte

Publikuar

-

Një zjarr i përmasave të mëdha është regjistruar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës.

Dy zjarrëfikëse kanë ndërhyrë menjëherë duke vënë në kontroll flakët, ndihmuar dhe nga banorët e zonës.

Megjithë ndërhyrjen e shpejtë, mësohet se është djegur një sipërfaqe e konsiderueshme me kullota dhe ullinj. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zani Çaushi kërkon lirinë/ Lala: Ka bërë masakra, ekziston rreziku t’i kthehet aktivitetit kriminal

Publikuar

-

Nga

Zani Çaushi kërkon lirinë/ Lala: Ka bërë masakra, ekziston rreziku t’i kthehet aktivitetit kriminal

Gazetarja Klodiana Lala ka komentur faktin që Zani Caushi ka kërkuar lirimin me kusht.
Lala tha se ky personazh ka pasur nën kontroll Vlorën, duke shtuar se ka bërë masakra e mund të ketë hasmëri.

“Banda e Zani Caushit është ndër më të rrezikshmet në vend. Kjo bandë mund t’i kthehet sërish banditizmit. Duhet të kemi parasysh se këta persona kanë pasur probleme me shumë njerëz. Kujtojmë se Zani Caushi ka bërë masakër dhe mund të kemi rrezik që të kthehet trazirë sërish Vlora. Zani Caushi ka kryer shumë vrasje dhe ka urdhëruar krime. Gjykatat po bëjnë lirime të personave që janë dënuar me burg përjetë ”, tha Lala në studione e “News 24”,

Më tej, gazetarja Lala tha se drejtësia duhet të ketë kujdes, pasi ekziston rreziku që Zani Caushi t’i kthehet aktivitetit kriminal.

“Gjykatat duhet të jenë të kujdesshme. Zani Caushi ka thënë përpara togave të zeza se ka pasur sjellje të mire, ka premtuar se nëse del në liri do të punësohet e nuk do merret me aktivitet kriminal. Zani Caushi ka pasur aq influencë në Vlorë sa autoritetet shqiptare i kanë kërkuar që ta mbroje jetën e Romando Prodit. Imagjinoni cfarë pushteti kishte ai. A ka njerëz akoma Zani Caushi në Vlorë ? Është personazh që duhet parë me kujdes. Nuk ka asnjë garanci që ky personazh nuk i kthehet më aktivitetit kriminal. Seanca e pare për shyrtim të kërkesës për liri me kusht mbahet më 17 korrik, ndërsa nëse nuk merret vendimi në këtë datë, seanca do të mbahet në shtator. Duhet hetim pro aktiv për cdo rast që kërkohet liria me kusht”, deklaroi Lala.

LEXO EDHE:  Rama në Vlorë për 28 Nëntorin/ Pritet me protesta nga qytetarët

LEXO EDHE:  Parandalohet zjarrvënia në pyll/Çfarë kishte përgatitur beratasi (Emri)

Më tej, ajo shpjegoi se këta kohë janë një sërë personazhesh që mund të lirohen me kusht nga gjyktatat, gjë e cila mund të jetë problematike për shoqërinë .

“Janë një sërë bandash në Vlorë , edhe ajo e Gaxhait. Të kujtojmë se Zani Caushi ka tentuar arratisjen. Në atë kohë u zbulua tentativa për arratisje. U zbulua tuneli, si në skenar filmash. I bëj thirrje drejtësisë që të kenë kujdes me vendimet, pasi po i hapin plagë të vjetra shoqërisë shqiptare”, përmbylli gazetarja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Kam fëmije të mitur, dua të punoj”/ Zani Çaushi kërkon lirinë

Publikuar

-

Nga

Ish- kreu i bandës së Vlorës, Zani Çaushi ka kërkuar lirimin me kusht.

Më datë 17 korrik, Zani Çaushi do të paraqesë në seancë provat mbi të cilat mbështet kërkesën e tij.

“Jam rehabilituar, kam fëmijë të mitur dhe do të punësohem nëse më lirojnë”.
Janë këto disa nga pretendimet e Myrteza (Zani) Çaushit i dënuar me burgim të përjetshëm nga drejtësia shqiptare për një sërë krimesh të kryera në vitin famëkeq 1997.

LEXO EDHE:  Ra në kontakt me rrymën elektrike/ Humb jetën 38-vjeçarja

LEXO EDHE:  Video-Sekuestrohet 77 kg drogë/ Policia arreston në flagrancë fierakun  

Aktualisht ai po vuan dënimin në Burgun e Drenovës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Ishte shofer i deputetit dhe shok i babit”/ Vajza në Tiranë rrëfen si ngacmohej që 11-vjeçe

Publikuar

-

Nga

Një 24-vjeçare ka dërguar në pranga një 61-vjeçar, i cili sipas kallëzimit në policinë e kryeqytetit e përndjek që fëmijë dhe prej 11 vitesh ai i është qepur këmba-këmbës.

“Në moshën 13 vjeç D.D më ngacmoi seksualisht. Në atë kohë ai ishte shofer i një deputeti, ai ka blerë tokë në Vishnjë dhe do ndërtonte aty. Babai im ishte usta në këtë banesë. Ai ishte shumë shok me tim atë. Herë vinte në banesë dhe herë jo, kur më përqafonte më shtrëngonte aq fort sa as babai im nuk më përqafonte ashtu.
Mbaj mend që njëherë kisha të veshura tuta treçerekëshe, isha 11 vjeç, mund të ketë qenë ora 11.00, ishte ditë. Mbaj mend që prindërit ikën për vizitë diku, D. ishte në ballkon dhe unë po qëroja hudhra t’ia jepnim me vete se përherë i vendosnim dhurata me vete, gjëra fshati”, tregon vajza.

Në atë moment denoncuesja e cila është studente në Tiranë kujton se burri që ishte mik i shtëpisë e kishte prekur tek të ndenjurat dhe njërën dorë ia kishte vendosur në gjoks: “I thashë të lutem jo, por pastaj ai më puthi”.

Në atë kohë 11 vjeç dhe vetëm një fëmijë vajza kujton se ishte mbyllur në banjë dhe kishte qarë derisa D. D kishte ikur.

Në rrëfimin e saj denoncuesja kujton se si gjatë vizitave të mikut të shtëpisë ajo e shmangte pas kësaj ngjarjeje dhe madje të ëmës i kishte bërë përshtypje dhe njëherë e kishte pyetur “përse nuk ia jep dorën, ti nuk je e paedukatë”.

Sipas një burimi të gazetës Si, kallëzuesja tregon se D. D e ka parë pas shumë vitesh dhe është përballur me të, teksa ajo po bënte xhiro me shoqen e saj në kryeqytet.
I fola thotë vajza pasi nuk doja të bija në sy.

LEXO EDHE:  Gjendet kufoma e dekompozuar e një mashkulli

LEXO EDHE:  Gjendet kufoma e dekompozuar e një mashkulli

“Të nesërmen më telefonoi një numër i panjohur. Më tha sa mirë që të pashë, kishe ndryshuar goxha nga koha e fundit që të kam parë”, thotë 24-vjeçarja.
Denoncuesja këmbëngul se ai zë ishte i mikut të shtëpisë dhe “i thashë sapo jam fejuar, të lutem mos më telefono”.

Sipas rrëfimit që gazeta Si disponon, 24-vjeçarja u shqetësua aq shpesh në telefon nga 61-vjeçari, i cili nuk ndalej së kërkuari takim sa ajo u detyrua të zbresë poshtë shtëpisë në një lagje të njohur këtu në Tiranë:

“Sapo u ulëm më tha sa e mirë je bërë, e trembur i thashë dhe i tregova për të fejuarin, por ai u përgjigj e mirë se e shohim”.
Mësohet se e reja nuk ka reaguar dhe se më pas burri i telefononte vazhdimisht dhe madje i binte edhe borisë:

“Kisha frikë se mos prindërit e mi, apo njerëzit e të fejuarit kuptonin diçka, fillova të stresohem, ndërsa ai më thoshte jam shok i babit tënd pse ke frikë?”.
Në përshkrimin që bën në polici denoncuesja theksohet që nga frika ajo kishte pranuar ta takonte e të hipte në makinën e tij pas qindra telefonatave dhe mesazheve, me idenë që do t’i bënte kamera të fshehtë:
“Kur hipa në makinë ai filloi të më ngacmonte e të më prekte, më çoi pranë liqenit të Farkës dhe fillova të qaj”, shpjegon e reja, e cila i ka dorëzuar kamerën policisë.
Në procesverbal thuhet se duket që vajzë që kundërshton si dhe një burrë i thinjur me bluzë të kuqe.

Por përpara se t’i hidheshin prangat ai u justifikua se e gjitha kjo ishte një kurth, pasi ai ishte mik shtëpie dhe 24-vjeçarja që kishte vite pa e parë, ia kishte ngritur grackën dhe më pas i kishte kërkuar 15 mijë euro.

LEXO TE PLOTE