Connect with Us

U dërgua në gjendje të rëndë drejt Tiranës/ Ndërron jetë në QSUT pacienti nga Berati

Kronika

U dërgua në gjendje të rëndë drejt Tiranës/ Ndërron jetë në QSUT pacienti nga Berati

Publikuar

-

Ka ndërruar jetë në QSUT pacienti i cili u transportua sot në gjendje të rëndë nga spitali i Beratit drejt Tiranës.

Ai u paraqit në spitalin e Beratit me insufiçencë respiratore dhe probleme pulmonare. Për shkak të gjendes së rëndë ai u nis menjëherë me urgjencë drejt Tiranës, por nuk ka mundur të mbijetojë.

Mjekët nuk e kanë cilësuar rastin si një rast të thjeshtë viral sepse siç shprehen ata, analizat paraprake nxorën një problem të theksuar polmonar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

I riu 2 muaj në burg për përdhunim/ Denoncuesja rezulton e virgjër

Publikuar

-

Nga

Një 30-vjeçar nga Dibra është mbajtur mbi 2 në burg, për akuzën e përdhunimit, bazuar në kallzimin e një vajze.

Vajza ka rrëfyer se kishte komunikuar në telefon me të riun me iniciale A.Sh.. Ai e kishte ftuar në shtëpi ku e kishte droguar me një shiringë. Pas abuzimit ajo tha se ai e kishte kërcënuar me një letër ku shkruhej: “Po i tregove familjes do të të vras”.

I riu me banim në Kamëz u arrestua dhe u la në burg nga gjykata edhe pse ai këmbëngulte se nuk e njihte vajzën në fjalë.

LEXO EDHE:  Po digjte mbeturinat/ Humb jetën tragjikisht 69-vjeçari nga Berati

LEXO EDHE:  “Më nxirrni nga spitali, ndryshe...”/ Pipero zbulon si u ‘kërcënua’Po pas ekspertizave mjeko-ligjore, provat të cilat dolën dy muaj me vonesë, e reja ka rezultuar se ishte e padefloruar dhe ndaj qëndrimi i saj u gjet i pabazuar.

Të njëjtat burime thanë se prokuroria ka hapur një dosje tjetër, atë të kallëzimit të rremë ndaj denoncueses që vuan nga epilepsia dhe për këtë shkak ajo nuk është arrestuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Refuzoi të ndërpresë videon/ Policët dhunojnë barbarisht qytetarin, e mbajnë 3 orë në komisariat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një ngjarje e parecedentë është regjistruar ditën e sotme. Sipas një denoncimi të publikuar nga Syri tv, një qytetar nga Lushnja, është dhunuar barbarisht nga efektivë të Policisë së Rendit të Komisariatit të Lushnjes.

Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit, në autostradën Fier-Lushnje, ku shtetasi Amarildo Hoxha, ka qenë duke u kthyer nga furnizimi me fruta perime që kishte kryer në Fier për biznesin e tij, ku gjatë rrugës për në Elbasan është ndaluar nga efektivët e policisë në rrethrrotullimin e Savrës.

Qytetari tregon se një nga policët i ka kërkuar dokumentat e makinës, ndërsa i ka kërkuar të ndërpriste një video live që ishte duke kryer në rrejtet sociale.

Por qytetari ka refuzuar të ndërpres videon, cka sipas tij, bëri që një nga policët ta godiste me grushte.

LEXO EDHE:  Po digjte mbeturinat/ Humb jetën tragjikisht 69-vjeçari nga Berati

LEXO EDHE:  “Kam bërë një mëkat! Të rëndë shumë!”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Më pas, efektivi që e ka goditur i ka marrë makinën, ndërsa kolegët e tij e kanë futur qytetarin nga Elbasani në një mjet policie duke vijuar dhunimin deri në komisariatin e Lushnjes.Amarildo Hoxha, ndonëse me fraktura dhe plagë të rënda është mbajtur deri në orën 3 pasdite në komisariat, ndërsa policia nuk ka njoftuar as familjarët.

Vetëm pas disa orësh qëndim në komisariat, Amarildo është marrë nga prindërit e tij dhe është dërguar në spital për mjekim.

Më pas, Amarildo Hoxha është paraqitur në prokurorinë e Lushnjes për të bërë kallëzim penal. Pasi ka marrë deponimin e qytetarit, oficeri i Policisë Gjyqësore Lazar Tuni, ka vendosur që qytetari të kryejë ekspertizë mjeko-ligjore, por duke e shtyrë për një ditë tjetër.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabitja e 100 mijë eurove në Nikël/ Biznesmeni i dhunuar tregon ngjarjen: Autorët u shtirën si efektivë

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni Nazmi Çangu i cili ka rënë pre e grabitjes mëngjesin e sotëm, ku 10 persona të armatosur e dhunuan dhe i prenë gishtin në mënyrë makabre ka folur për mediat, duke rrëfyer si si ka ndodhur e gjithë ngjarja.

Në një intervistë për top channel, ai është shprehur se nuk ka besim se mund të zbardhet ngjarja, por nëse shteti nuk e bën do i fundosë vetë autorët.

Intervista e plotë:

Biznesmeni: Ishim për darkë në Fushë-Krujë kishim një sebep familjar se goca mbaroi shkollën. Gjithsekush shkoi nëpër dhoma të veta dhe kemi rënë në gjumë nëpër vendet, se di sa ka qenë ora 1-1:30.

Gazetarja: Ishit në gjumë kur ndodhi?

Biznesmeni: Po dhe më ranë, ndal Policia e Shtetit thanë. Mirë thash unë po çohem. Këtu kishin shënu ‘Policia’ me xhupa të zi. As rreth asgjë s’kishin, vetëm shkrunte policia. Jeni Policia e Shtetit thanë mos lëviz. Kur në 2-3 min,  se unë kam punu vetë në polici dhe i di mirë pislliqet e të mirat. Njëri më ra në faqe e thashë policia e shtetit jo s’ka munci. Bona sikur po lëviz, mos lëviz tha dhe i vunë thikën në fyt atij, aty jemi bërë përlyer në gjak vendi.

Gazetarja: Sa vetë ishin në dhomën tënde ?

Biznesmeni: Tre tek unë me kallashnikov dhe një me scorpions me silenciator. Kërkonin vetëm çelësin e kasafortës,  se unë nuk kam bankë shteti këtu.

Gazetarja: Ju dukën zëra të njohur?

Biznesmeni: Unë mund të fol edhe dibranshe, labshe, edhe korçarshe po të jem mirë. Nga zëri si nga veriu dukeshin, Laçi, Miloti, nga Malësia e Krujës. Tre ishin tek unë edhe tek gruaja.

Gazetarja: Dyshon tek ndonjëri?

Biznesmeni: Nuk dyshoj, dyshoj që nuk ka për t’u bërë asgjë. Mirë kjo që ndodhi, e mirë ajo që do të ndodhi.

Gazetarja: Ka lënë gjurmë?

Biznesmeni: Kanë marrë armë se kam pas me leje dy çifte, kanë marrë telefonat. Janë hap dyert gjonat, kanë marrë armët i kam pas me leje, kanë ngel gjurmët.Gazetarja: Po kasafortën si e kanë hapur me forcë?

LEXO EDHE:  “Më nxirrni nga spitali, ndryshe…”/ Pipero zbulon si u ‘kërcënua’

LEXO EDHE:  Po digjte mbeturinat/ Humb jetën tragjikisht 69-vjeçari nga Berati

Biznesmeni: Kam pas një gocë nga Elbasani si mikeshë. Këtu ishte telefoni im, vetëm kur pa qeset, s’qesh duke tregu çelësin se e dija që kisha në kasafortë diçka.

Gazetarja: Pse ka më vlerë pasuria se sa jeta jote?

Biznesmeni: Në jetën time ka vlerë gjithçka se e kam bërë me djersë, se me qenë s’jam, këtu s’jam atje. Vetëm kur mora qesen lëvizën çelësat dhe ai i kapi tha i gjeta çelësat dhe u turrën të gjithë tek dhoma. Gruaja bërtiste ‘mos e vrisni’. Tjerët ishin tek kalamajt me automatikë. Unë kam 3 goca një çun e s’kanë lënë gjë pa marrë, çfarë kanë dashur, kanë bërë kërdinë, 2 orë luftë në shpi.

Gazetarja: Nuk keni asnjë dyshim?

Biznesmeni: S’kam se nuk kam pas, skam pas asnjë sherr me njeri në këtë dynjo. Kam punu në shtet ‘93-2007 polic krimesh, vijova në Durrës tek Inspektorati i Mjedisit, kur erdhën këta në pushtet më hoqën. Unë e kisha bërë tek Kristali edhe donin me gjet sebep se jam me LSI. Kam lokalin në Fushë Krujë, kam mbi 5 6 hektarë ullinj, punoj vetë si qen me gjithë kalamajt, njëri puno në bankë, tjetrën e kam doktoreshë, tjetrën në farmaci, luftë me jetën në 30 vjet.

Gazetarja: Si e gjykon gjithë këtë ngjarje nga përvoja që ke pasur?

Biznesmeni: Shteti njëherë neve na quan demokrat se unë polic kam qenë, ça demokrati jam unë, një copë polici.

Gazetarja: Mund të ndikojë politika me zbardhjen?

Biznesmeni: Nuk bëhet fjalë ajo punë. Mos e dëgjoftë veshi e pa syri se kush. Struktura shtetërore fare, bëj thirrje. Iku Veliu, erdhi ariu nesër vjen Saliu.

Biznesmeni: Kam punu vetë 24 orë do e kisha zbardh, se kam punu me shpirt, jooo, prit sa të duash 6 muaj, një vit.

Gazetarja: Do tentoni ta zbardhni vetë këtë ngjarje?

Biznesmeni: Ose me zbardh e me fundos atë që ma ka bo ose ta bëjë shteti, unë jam në punën time në hesap tim, asnjë borxh në këtë dynjo. S’kemi qenë as në burg as kurrkund 8 vëllezër.

 

LEXO TE PLOTE