Connect with Us

Situata nga koronavirusi/ Ambasada e Shqipërisë në Itali apel të fortë qytetarëve

Politikë

Situata nga koronavirusi/ Ambasada e Shqipërisë në Itali apel të fortë qytetarëve

Publikuar

-

Ambasada e Shqipërisë në Itali ka reagur lidhur me situatën e krijuar pas përhapjes së koronavirusit.

Përmes një njoftimi në Twitter ambasada dhe konsullatat në Milano dhe në Bari u bëjnë thirrje qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Itali dhe atyre që udhëtojnë për në Itali të respektojnë masat e urdhëruara nga autoritetet Italiane në situatën e emergjencës.

Ambasada ka bërë publike edhe numrat e kontaktit për të gjithë shqiptarët që kanë nevojë.

LEXO EDHE:  Itali, arrestohen 2 të rinj shqiptarë duke vjedhur një shtëpi

Image

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paralajmëron Bundestagu/ Mos luani me integritetin e Gjykatës Kushtetuese nëse doni çeljen e negociatave

Publikuar

-

Nga

Kryekëshilltari për Politikën e Jashtme në CDU-CSU, Hans-Joachim Falenski, pjesë e Bundestagut gjerman ka bërë një paralajmërim të fortë për politikanët shqiptarë.

Presidenti Ilir Meta i akordoi titullin“Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” dhe Falenski shfrytëzoi mundësinë për të dhënë një mesazh të qartë lidhur me negociatatat.

Ai deklaroi se e mbështet integrimin e Shqipërisë, por theksoi se nëse duan të hapen negociatat, politikanët nuk duhet të luajnë me integritetin e Gjykatës Kushtetuese.

“Integrimi i Shqipërisë në BE kërkon më shumë sundim të ligjit, por edhe më shumë, për shembull, liri të mediave. Jemi të shqetësuar edhe për lirinë e mediave, e cila me miratimin e paketës së re po bën hapa prapa dhe duke krijuar një precedent shqetësues mbi përpjekjen për të neutralizuar zërat e medias”, u shpreh zyrtari i Bundestagut.

Gjykata Kushtetuese dhe Gjykata e Lartë duhet të jenë në gjendje të kryejnë funksionet e tyre përkatëse duke siguruar një numër të mjaftueshëm të gjyqtarëve të cilët e kanë kaluar vetingun. Çështja nuk është vetëm nëse plotësohet numri i mjaftueshëm. Shumë më e rëndësishme është nëse kjo është bërë në përputhje të plotë me papërjashtim çdo parashikimi të kushtetutës suaj dhe të mos jetë i njëanshëm. Dhe kjo përfshin jo vetëm procesin e zgjedhjes së gjyqtarëve që kanë kaluar vetingun, por edhe procesin e marrjes së vendimeve ose – për shembull – ceremoninë për t’i bërë gjyqtarët të betohen mbi kushtetutën. Nëse nenet përkatëse të kushtetutës nuk respektohen plotësisht në këtë moment të rëndësishëm të një fillimi të ri, si mund të besojmë se puna e ardhshme e Gjykatës Kushtetuese do të kryhet në përputhje të plotë me Kushtetutën?”, nënvizoi ai më tej.

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë i përgjigjet PD-së/ Mos përhapni panik

LEXO EDHE:  Sherr me thika natën e Vitit të Ri/ Tre të plagosur përfundojnë në spital

Hans-Joachim Falenski kërkoi që palët politike të gjejnë një marrëveshje siç kërkohet nga Bundestag-u dhe të vënë në zbatim plotësisht reformën e re./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kutërbon padije”/ Vasili i kthehet keq Ramës: Leri profesionistët të bëjnë punën

Publikuar

-

Nga

Petrit Vasili kreu i grupit parlamentar LSI deklarate

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka shpërthyer në akuza ndaj kryeministrit Rama, lidhur me situatën nga koronavirusi.

Teksa e quan këtë të fundit, të paditur, Vasili i drejtohet Ramës se në një situatë të tillë e vetmja ndihmë që mund t’i japë njerëzve është të mbyllë gojën dhe të lë profesionistët të bëjnë punën.

“Edi Rama flet kot per coronavirusin!

Edi Rama agresivisht dhe dhunshem hyn e del ne informacionin per coronavirusin.

Brutaliteti i gjuhes prej profani te paditur te Edi Rames sigurisht nuk qeteson apo informon askend.

Mos fol më Edi, ti nuk merr vesh asgje nga kjo pune.

LEXO EDHE:  Ministria e Shëndetësisë i përgjigjet PD-së/ Mos përhapni panik

LEXO EDHE:  Avokati: Saimir Tahiri duhet të ekstradohet në Itali

Edit i eshte krijuar bindja se kur hungerin,hakerrehet dhe çfryn mund te fshehe injorancen.

Si i paditur qe je, te vetmen ndihme, qe mund tu japesh njerezve eshte ta mbyllesh gojen, qe kuterbon padije te dhimbshme dhe leri profesionistet te qete te bejne punen e tyre.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Presidenca sfidon policinë/ “Nuk jeni të ftuar në 2 mars, qytetarët të marrin me vete flamuj dhe lule mimoze”

Publikuar

-

Nga

Presidenca ka bërë një njoftim publik për drejtorin Përgjithshëm të Policisë së Shtetit  Ardi Veliun dhe Drejtorinë Vendore të Policisë së Tiranës, për protestën e 2 marsit.

Ndonëse ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj deklaroi se policia nuk do ta lejojë Ilir Metën të zhvillojë protestë, Presidenca nuk është ndalur dhe dorëzuar.

Ata njoftojnë se Kreu i Shtetit do të organizojë një manifestim paqësor me qytetarët shqiptarë ditën e hënë në datë 2 mars 2020, në orën 17:00, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë.

Sipas tyre, qëllimi i këtij manifestimi paqësor është ndërgjegjësimi dhe zgjimi i qytetarëve shqiptarë për të mbrojtur dhe rivendosur sovranitetin e tyre mbi të gjitha institucionet e Republikës.

“Një prej qëllimeve të këtij manifestimi është nënshkrimi nga Presidenti i Republikës përpara sovranit (popullit), të dekretit të parë kundër grushtit të shtetit që kërkon të realizojë Kuvendi njëpartiak në dhunim të Kushtetutës me qëllim kapjen në mënyrë antikushtetuese të institucionit më të rëndësishëm të Republikës, Gjykatës Kushtetuese.

I gjithë ky ndërgjegjësim do të realizohet përmes mesazheve paqësore publike që Presidenti i Republikës do të japë në këtë manifestim.   Motoja e këtij manifestimi me qytetarët do të jetë: “Për Republikën; Për Kushtetutën; Për Kombin; Për unitetin e popullit”, deklaron Presidenca.

LEXO EDHE:  U kapen me 17,5 kg drogë/ Arrestohen dy shqiptarë në Itali

LEXO EDHE:  Itali, arrestohen 2 të rinj shqiptarë duke vjedhur një shtëpi

Më tej theksohet se manifestimi paqësor do të organizohet nga këshilltarët e Metës Bahri Shaqiri, Dedë Prenga dhe Shemsi Premçi.

“Qytetarët janë ftuar të kenë me vete Flamuj Kombëtar dhe buqeta me lule mimoze të frekëta që paralajmërojnë ardhjen e pranverës Kuq e Zi për të gjithë shqiptarët e bashkuar kudo janë.

Në këtë organizim do të mbajë fjalën e tij Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dhe personalitete të spikatura publike që dëshirojnë të përcjellin mesazhe, frymëzuar nga motoja e këtij manifestimi, por jo politikan, dhe as ushtarakë aktivë.

Punonjësit e Policisë së Shtetit, nuk janë të ftuar të marrin pjesë në këtë manifestim, ndërkohë që Presidenti i Republikës, kërkon nga ana juaj që të merrni masat respektive për garantimin  e rendit dhe sigurisë publike në datën dhe orarin e njoftuar”, nënvizon Presidenca./ CNA.al

LEXO TE PLOTE