Connect with Us

Ndarja e parakohshme e Vasil Tabakut/ Basha: Qëndroi besnik deri në fund për fjalën e lirë

Politikë

Ndarja e parakohshme e Vasil Tabakut/ Basha: Qëndroi besnik deri në fund për fjalën e lirë

Publikuar

-

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen e parakohshme nga jeta të publicistit, gazetarit dhe shkrimtarit Vasil Tabaku.

Basha thekson se Tabaku ka qenë një nga aktivistët më të mëdhenj në gazetarinë shqiptare të pas viteve ’90, kundër rikthimit të censurës dhe autocensurës.

“Me emrin dhe zërin e Vasil Tabakut lidhen qindra emisione të drejtpërdrejta radiofonike e televizive të viteve 97-2001, në Radio “Kontakt” dhe TvATN1, një shërbim i madh kombëtar kundër përpjekjeve të gjithanshme për vendosjen e medias nën kontrollin e pushtetit të ardhur me dhunë pas rebelimit të 97-s. Ato emisione kishin vulën e Vasil Tabakut, kontributin e tij të pazëvendësueshëm dhe janë një leksion i përhershëm për brezat e rinj të gazetarisë në Shqipëri, se si duhet luftuar konformizmi në profesion dhe se si duhet të ruhet misioni i fjalës së lirë”, shkruan Basha, ndërsa kujton angazhimin e tij në struktura drejtuese të organizatave që vetërregullojnë gazetarinë.

Basha thotë se shkrimtari i qëndroi besnik deri në fund misionit të shenjtë për fjalën e lirë dhe përmend angazhimin e tij në Partinë Demokratike, pasi Tabaku ka qenë kryeredaktor i gazetën “Tirana Demokratike”.

“Vasil Tabaku u largua shpejt prej nesh, duke lënë një boshllëk të pazëvendësueshëm, jo vetëm në komunitetin e medias, por edhe tek lexuesit e shumtë të poezive, eseve e romaneve të tij. Por shembulli i tij i rreshtimit të fortë publik kundër censurës dhe vargonjve që pushteti synon pandërprerë t’i hedhë medias së lirë janë një trashëgimi e vyer se asnjëherë s’është shumë e s’është tepër për t’u renditur tek ithtarët e fjalës së lirë dhe jo tek puthadorët e pushtetit të radhës. Unë dhe gjithë anëtarësia e kryeqytetit e Partisë Demokratike, ku Vasil Tabaku militoi për shumë vite, i gjendemi pranë familjes në këtë moment dhimbjeje të pafund dhe lutemi që shpirti i tij të gjejë paqen e merituar”, nënvizon kryedemokrati./ CNA.al

Lajm i hidhur/ Ndahet nga jeta gazetari dhe publicisti i njohur

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manastirliu flet për debatet mbi vendin e karantinës/ Ironizon Tritan Shehun

Publikuar

-

Nga

Ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu cilësoi të pavend debatin mbi vendndodhjen e karantinës, për të cilën theksoi se kanë vlerësuar disa struktura.

“Ka një diskutim dhe debat politik më shumë ku janë marrë me karantinën, sikur të ishte shpëtimi për koronavirusin. Kemi 180 shtretër, por sigurisht në varësi të kërkesës. Ekspertët e komitetit teknik kanë vlerësuar disa struktura, edhe strukturat të cilat janë shtetërore të cilat kanë mjedise akomoduese për karantinën dhe gjithashtu struktura spitalore në rastet kur ka një vecanti të një sëmundje që lidhet me infeksionet të tjera”, u shpreh ajo.

E pyetur mbi deklaratat e ish-ministrit të shëndetësisë Tritan Shehu mbi masat e marra për koronavirusin, Manastirliu nuk kurseu ironinë.

“Jo nuk kam komente për komentatorët. Kushdo që do të kontribuojë në këtë situatë është i ftuar të ulet në tryezën e eksperteve dhe të japi kontributin e tij me idetë që ka”, tha ministrja në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, ndërsa e cilësoi Shqipërinë si një vend me risk të ulët për përhapjen e këtij virusi.

“Deri në momentin që do të vij rasti i parë me koronavirusin e ri, qëndrojmë në riskun mes të ultit dhe të moderuarit. Në rast se kemi një rast ne jemi me risk të moderuar i plotë. Nëse kemi rastin e parë atëherë shpallim epideminë. Rasti i parë për një ngjarje të pazakontë në shëndetin publik është rasti kur shpallet epidemia”, nënvizoi ajo.

LEXO EDHE:  Njihuni me katër fitoret e Bashës në karrierë/Ja cilat janë dy të “padhuruarat”…!

LEXO EDHE:  Tension në Kuvend/ Basha përsërit skenarin

Manastirliu shtoi se task forca e ngritur për koronavirusin ka parashikuar të gjithë skenarët.

“Edhe skenarin nëse do kemi rastin 1 edhe sikur të kemi 100 apo 200 raste të prekura me koronavirusin e ri. Ne dime se si do të lëvizim në kohë dhe në hapësire. Shqipëria ka filluar marrjen e masave, qeveria ka vendosur në top prioritetet e saj planin e masave dhe angazhimin konkret për parandalimin kontrollin dhe mbrojtjen kundër koromavirusin e ri”, deklaroi ministrja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dorëhiqet drejtori i spitalit të Kavajës?! Manastirliu: Fake News

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përgënjeshtroi lajmin e dorëheqjes së drejtorit të spitalit të Kavajës, Përparim Daiu.

Ndonëse në media u tha se Daiu kishte dhënë dorëheqjen pas debateve të forta me kryebashkiakun e Kavajës Redjan Krali për të kthyer spitalin e Kavajës në karantinë, Manastirliu ashtu si drejtori deklaroi se ky lajm është i rremë.

“Fake news i fundit është dorëheqja e drejtorit të Kavajës i cili nuk është dorëhequr por përkundrazi vijon punën dhe kjo si bën mirë punës. Më shqetëson së është lidhur me disa po themi artikulime politike të opozitës për spitalin e Kavajës. Kjo krijon konfuzion. Drejtori i Kavajës është në krye të detyrës, duke bërë detyren, duke u marrë me të gjitha punët në spitalin e Kavajes për t’i shërbyer qytetarëve të Kavajës si çdo ditë edhe këtë ditë. Ka dalë një lajm i cili është i pavërtetë”, u shpreh ministrja në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Testohen 13 raste në Shqipëri/ MSH: Asnjë i konfirmuar me koronavirus

Publikuar

-

Nga

13 persona të ardhur nga vendet e prekura me koronavirus i janë nënshtruar një testimi.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se fatmirësisht asnjë prej tyre nuk ka rezultuar i prekur me këtë virus që ka marë mijëra jetë njerëzish.

Ministria i bën thirrje qytetarëve që kanë udhëtuar në vendet e prekura, të telefonojnë në numrin 127.

LEXO EDHE:  Tension në Kuvend/ Basha përsërit skenarin

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Goxhajt/ Basha braktisi protestuesit

Ndërkaq, MSH raporton se do të mbajë qytetarët të informuar lidhur me koronavirusin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE