Connect with Us

Koronavirusi/ Shkon në 11 numri i viktimave në Itali

Bota

Koronavirusi/ Shkon në 11 numri i viktimave në Itali

Publikuar

-

Ka shkuar në 11 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Sipas mediave italiane, viktima është një grua 76-vjeçare e cila ishte e shtruar në spitalin e Venetos.

Katër viktimat e fundit janë një 84 vjeçare nga Nembro, në provincën e Bergamos, një burrë 91 vjeç nga San Fiorano, një grua 83 vjeçare nga Codogno dhe 76 vjeçarja e cilia humbi jetën pak minuta më parë.

Ndërkaq, drejtori i departamentit të sëmundjeve infektive gjatë konferencës për shtyp tha se: Në Itali është një popullsi e moshuar dhe kjo shpjegon edhe përqindjen e lartë të të vdekurve nga virusi i tmerrshëm, e cila është 2-3%.

LEXO EDHE:  Tragjedi në Itali/ 6 persona humbin jetën, 35 të tjerë mbeten të plagosur

Të moshuarit janë më të brishtë dhe nga viruset duhet të mbrohen patjetër duke bërë një vaksinë.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rritet bilanci/ 10 viktima dhe 322 të prekur nga koronavirusi në Itali

Publikuar

-

Nga

Numri i viktimave të koronavirusit ka shkuar në 10 në Itali. Mediat italiane raportojnë se deri më tani janë regjistruar 322 persona të prekur nga ky virus.

Kreu i Mbrojtjes Civile Angelo Borrelli tha se tre personat e fundit që kanë humbur jetën janë mbi 80 vjeç.

Autoritetet kanë bërë thirrje që banorët e 10 qyteteve që janë cilësuar si “vatra” të koronavirusit, të vetëizolohen në banesat e tyre dhe të zbatojnë të gjitha këshillat profesionale.

LEXO EDHE:  Burri godet me thikë në gjoks bashkëshorten/ “Se ç’më kapi, më iku truri”

LEXO EDHE:  21 janari, tepsia mposhti drejtësinë

Ndërkohë, në të gjithë botën, koronavirusi ka infektuar më shumë se 80,000 persona dhe i ka marrë jetën më shumë se 2.700 njerëzve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dy raste të tjera të dyshuara me koronavirus në Kosovë/ Priten rezultatet

Publikuar

-

Nga

Në laboratorët e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë janë duke u trajtuar mostrat e dy pacientëve të tjerë kosovarë me dyshimet se janë prekur nga koronavirus.

Sipas mediave kosovare, rezultatet për ta pritet të publikohen gjatë ditës së sotme.

Ndërkohë gjatë ditës së djeshme në Infektiven e QKUK-së kanë qenë katër pacientë të cilëve u janë bërë mostrat rreth dyshimeve se janë prekur nga koronavirusi, eezultatet e të cilëve kanë dalë negative.

LEXO EDHE:  Votime në Itali/ Disa rajone kërkojnë autonomi nga Roma

LEXO EDHE:  “Garipi” shqiptar ngacmon seksualisht një grua dhe bën për spital 2 karabinierë

Qendra Klinike dhe Universitare e Kosovës ka filluar përgatitjet për mbrojtje nga koronavirusi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas Italisë, shënohet rasti i parë me koronavirus në Kroaci

Publikuar

-

Nga

Pas përhpajes së koronavirusit në Itali, edhe Kroacia ka konfirmuar rastin e parë me koronavirus.

Sipas mediave vendase mësohet se rastin e ka pranuar kryeministri Anderj Plenkoviç.

Mësohet se bëhet fjalë është një djalë i ri në Zagreb i cili është i shtruar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive “Dr. Fran Mihaljeviq” në Zagreb.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë të hënën se bota duhet të bëjë më shumë për t’u përgatitur për pandemi të mundshme.

LEXO EDHE:  Burri godet me thikë në gjoks bashkëshorten/ “Se ç’më kapi, më iku truri”

LEXO EDHE:  Italia dëbon shqiptarin shpërndarës droge

OBSH-ja ka thënë se është ende herët që shpërthimi i koronavirusit të trajtohet si pandemi, por, sipas saj, vendet “duhet të jenë në fazën e përgatitjeve”./CNA.al

LEXO TE PLOTE