Connect with Us

Koronavirusi/ Ministria e Shëndetësisë u jep 1 mln dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve mbrojtëse

Sociale

Koronavirusi/ Ministria e Shëndetësisë u jep 1 mln dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve mbrojtëse

Publikuar

-

Pas mbledhjes së pasdites së sotme të Komitetit Teknik të ekspertëve, me fokus “masat paraprake për parandalimin dhe përhapjen e koronavirusit të ri”, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vendosur ti rialokojë një fond shtesë prej 1 milion dollarë buxhetit të spitaleve, fond ky që do të shkojë për rritjen e stokut aktual të mjeteve të mbrojtjes personale.

Ky fond shtesë shërben vetëm për qëllimin e sipërpërmendur të rritjes së stokut të mjeteve të mbrojtjes personale në strukturat tona spitalore.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale siguron personelin shëndetësor dhe qytetarët se aktualisht, të gjitha strukturat spitalore, kanë në dispozicion sasinë e nevojshme të mjeteve të mbrojtjes personale, për të përballuar situatën.

LEXO EDHE:  Italia nuk dorëzohet/ "Modeli Veneto" i kontrollit të infeksionit ka startuar në fazën 2

Ministria e Shëndetësisë siguron se deri në këto momente, nuk ka raste të konfirmuara të koronavirusit COVID 19 në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Task Forca për parandalimin e depërtimit dhe përhapjes së koronavirusit të ri, u bën thirrje të gjithë qytetarëve që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të telefonojnë në numrin e Urgjencës Kombëtare 127, në rast të shfaqjes së çdo shqetësimi apo shenje klinike.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon qytetarët se do të ofrojë informacione të përditshme, ashtu siç ka bërë deri më tani, në funksion të transparencës dhe informimit të publikut./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Gaztori i qeverisë që festonte me Ilir Metën”/ Gazetari i kërkon Ramës shkarkimin e Erion Isait

Publikuar

-

Nga

Gazetari Sokol Balla i ka kërkuar kryeministrit Rama shkarkimin e kryetarit të Bashkisë së Ersekës, Erion Isai pasi mori pjesë në ditëlindjet e Bes Kallakut.

Balla shkruan nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale se Rama ka të drejtë dhe se ditëlindja e aktorit ishte një turp. Ai shton se Presidenti i Republikës është i papërgjegjshëm dhe nga pikëpamja kushtetuese, ndërsa politikisht e ndan përgjegjësin përgjysmë, duke i dhënë gjysmën Edi Ramës, i cili në pamundësi për të ndëshkuar atë, shkarkon 6 policë.

“Ligji është i barabartë për të gjithë”, shrehet Balla më tej dhe shton se përpara se të të na kritikojë për masat dhe të merret me Ilir Metën duhet të ktheje kohën nga veprimi i kryebashkiut të Ersekës.

“Kryeministri me të drejtë ka kritikuar shembullin e keq, negativ, që disa persona publikë kanë dhënë në një ditëlindje të një komediani të njohur, ku ka marrë pjesë dhe presidenti i Republikës. Kritikë për një ditëlindje publike. Nuk e di nëse do ta bënte këtë nëse aty nuk do ishte Presidenti, zonja e parë dhe ajo që ai e quajti “çeta e tij, çeta e Ilir Metës”. Por ka një problem, te ajo çetë ka pasur njerëz publikë, dhe një pjestar çete, i një çete tjetër, asaj të qeverisë.

Le të themi që Rama ka të drejtë. Ditëlindja e gaztorit të njohur ishte turp, jo më shumë për atë vetë por për të futarit VIP të instagramit që shkelën çdo rregull etik dhe ligjor sepse nxorën pa u bërë pështypje gjithcka në publik. Kjo kur Shqipëria jeton ditë të errta për shkak të pandesmisë, kur qeveria çon njerëz me zor në gjumë në orën 10 të darkës dhe mbush me gjoba njerëzit e thjeshtë.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët rusë/ Koronavirusi nuk reziston në ujë, shkatërrohet për 72 orë

LEXO EDHE:  Studimi i Universitetit në Singapor/ Ja kur mund të përfundojë pandemia në botë

Presidenti i Republikës është i papërgjegjshëm dhe nga pikëpamja kushtetuese, ndërsa politikisht e ndan përgjegjësin përgjysmë, duke i dhënë gjysmën Edi Ramës, i cili në pamundësi për të ndëshkuar atë, shkarkon 6 policë. Nëse nuk do kishte shkarkuar 6 policët sot nuk do isha duke thënë asnjë fjalë.

Por të heqësh nga puna 6 hallexhinj ndërkohë që në atë festë ishte një kryetar socialist bashkie, ndaj të cilit nuk merret asnjë masë, është turp dhe hipokrizi. Kryetari i Bashkisë së Ersekës që rri shumicën e kohës në Tiranë, një gaztor i katapultuar në politikë me skemën e njohur të Edi Ramës, sot bën gazin e botës qevrinë që e ka zgjedhur. Ai mbetet i pandëshkuar dhe koston ja lë qeverisë dhe kryeministrit që e zgjodhi në Ersekë, për faqen e zezë të socialistëve të cilët u detyruan të votonin një gaztor të nivelit të dytë.

Sot gaztori i qeverisë që festonte me Ilir Metën është i pandëshuar dhe qëndron në detyrë. Ndërkohë që duhet të shkarkohej menjëherë.
Kryeministri nuk mund të tallet me ne të tjerët kur njeriu i tij me zë dhe figurë pranë Ilir Metës, sfidonte nervat tona të lodhura nga pandemia. Ligji është i barabartë për të gjithë. Edi Rama para se të na kritikoj për masat dhe të merret me Ilir Metën, të shkarkoj në fillim kryetarin e tij të bashkisë së Ersekës”, shprehet Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“O vëlla pse ike, na thave krahët”/ Erion Kristo rrëqeth me fjalët për mjekun që humbi jetën nga Covid

Publikuar

-

Nga

“O vëlla pse ike, na thave krahët”/ Erion Kristo rrëqeth me fjalët për mjekun që humbi jetën nga Covid

Aktivisti Erion Kristo ka shkruar fjalë prekëse, për mikun e tij, mjekun e njohur Bledi Nini, i cili ndërroi jetë si pasojë e Covid 19.

Kristo shprehet se ky lajm ka lënë të tronditur familjen dhe të gjithë miqtë e Ninit, ndërsa shkruan se të gjithë patën besim se ai do ta mposhte virusin.

“O vëlla, po pse ike? Na thave krahët! Ne prisnim fitoren tënde, po kjo gjëja e zezë të mori. Do na mungojë humori dhe e qeshura jote. Do i mungosh familjes, gruas dhe fëmijëve, prindërve të mrekullueshëm dhe motrës. Do i mungosh kolegëve dhe pacientëve.
Do na mungojnë këshillat e tua. Mjekët e shkëlqyer që na rekomandoje. Po sa lojëra kemi bërë bashkë o vlla. Po sa herë i kthyem përmbys shtëpitë tona. Po të deshëm o vlla. Po ky virusi i poshtër na tmerroi. Është si bandë mongolësh në një fshat të pambrojtur o vëlla.
Ka njerëz që nuk besojnë. As unë nuk besoja që do ikje. Lusnim Zotin përditë për ty, po nuk na dëgjoi. Të donte për vete. Doktor Bledi Nini ka ndërruar jetë. Nuk e besojmë dot. Ishe në lule të jetës vëlla. Fjalët nuk më vijnë më“, shkruan Kristo në postimin e tij në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Masat kundër koronavirusit/ Rama ka një lajm të keq për pronarët e bareve dhe restoranteve

LEXO EDHE:  Koronavirusi zgjeron hartën e përfshirjes europiane/ Kancelares Merkel po i del parashikimi

Nini ndërroi jetë në Itali, ku ishte dërguar për mjekim pas infektimit me Covid 19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Akademiku Fuga pro mësimit online/ Nëpër shtëpi të ketë wifi, të mos mbetemi prapa botës

Publikuar

-

Nga

Greqia paralajmëroi zgjerim të territoreve detare/ Fuga: duhet të shqetësoheni

Akademiku Artan Fuga në një lidhje skype në “ABC News” argumentoi se ishte pro mësimit online.

Gjatë fjalës së tij profesor Fuga u shpreh se se ka qenë partizan dhe ka drejtuar projekte ku mësimi online dixhital të ishte në dispozicion të studentëve dhe pedagogëve pa mohuar prezencën fizike në kurse dhe praktika të kombinuara me mësimin online dhe offline.

“Në vendet e përparuara puna që bëhet online, ajo që quhet telepunë ka marrë përmasa të jashtëzakonshëm dhe kjo ka disa arsye shumë të mëdha nga pikëpamja e rendimentit, efikasitetit dhe të paktën para 10 vjetësh të palidhur me situata të jashtëzakonshme. Kam qenë një partizan dhe kam drejtuar hapa të parë dhe pastaj janë lënë rrugës ku mësimi online dixhital të ishte në dispozicion të studentëve dhe pedagogëve pa mohuar prezencën fizike në kurse dhe praktika të kombinuara me mësimin online dhe offline.
Mund të sillte një revolucion në dekadat e ardhshme por problemi është që kërkon të thyhen tabu dhe të ndërrohen zakone, kërkon të ndryshohen disa sjelle psikologjike dhe mbi të gjitha që aktorët konservatorë të hapin rrugën që dija të çlirohet“, tha Fuga.

Më tej profesori se duhet një projekt më i madh arsimor e pedagogjik, shkencor e social që Brenda 2 vitesh të mos  të  ketë shtëpi pa wifi.

LEXO EDHE:  Covid-19 përhapet më shumë në dhoma me ajër të thatë apo me lagështirë?/ Ja çfarë thonë studiuesit

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga koronavirusi/ Humbin jetën katër persona

“Duhet të ndajmë problemin financiar dhe administrativ. Nëse ne jemi në këtë situatë duhet të krijojmë një projekt të madh arsimor pedagogjik, shkencor dhe social që brenda 1 ose dy vitesh të mos ketë shtëpi pa Wifi dhe nëse nuk e bëjmë këtë do të mbetemi prapa botës.

Jam kundër por kjo kërkon që të gjitha autoritetet që kanë përgjegjësi për të siguruar cilësinë e mësimdhënies online duhet të punojnë. Unë i kam bërë një kritikë ministres së shkuar por dhe kësaj që është tani, kishin gjithë verën përpara dhe si është e mundur që nuk bënë tekste pedagogjike që të ndihmojnë prindërit, mësuesit apo nxënësit për mësimin online “, tha Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE