Connect with Us

Gazeta italiane sqaron shqetësimin e tepruar për coronavirusin

Bota

Gazeta italiane sqaron shqetësimin e tepruar për coronavirusin

Publikuar

-

Deri tani, në Itali kanë vdekur shtatë persona nga koronavirusi, ata ishin të gjithë të moshuar dhe, çfarë është më e rëndësishme, ata kishin edhe patologji të tjera përpara se të prekeshin nga COVID-19, shkruan Cristina Marrone e gazetës së njohur italiane ”Il Corriere della Sera”.

”Sqarimi është i rëndësishëm, sepse të gjitha viktimat kanë qenë shtruar në spitale të ndryshme për patologji të tjera. Virusi i ri ka përkeqësuar gjendjen e tyre të kompromentuar dhe kjo është në përputhje me të gjitha studimet epidemiologjike të bëra deri tani në rastet në Kinë: rreziku i vdekjes rritet me moshën (për ata mbi 80 arrin në 14,8%).

Probabiliteti i vdekjes rritet në 10,5% nëse pacienti që sëmuret vuan edhe nga zemra; 7,3% nëse është diabetik; 6,3% me sëmundje kronike të frymëmarrjes; 6% me hipertension; 5,5% me tumor. Rreziku i vdekjes nëse nuk ka patologji të mëparshme bie menjëherë në 0,9%. Me pak fjalë, koronavirusi shërohet: 98% e pacientëve ia dalin të shërohen.

Viktimat e para në Itali ishin pak a shumë të sëmurë rëndë. Me fjalë të tjera: deri më tani, nuk ka pasur (dhe shpresojmë se nuk ka) një pacient si ai mjeku në Wuhan që u sëmur dhe pastaj vdiq. Dhe nuk ka pasur, deri më tani (dhe shpresojmë se nuk ka) raste të pacientëve të shëndetshëm që kanë vdekur nga koronavirusi.

Viktima e parë në Itali ishte një pacient 78-vjeçar nga Venecia, i cili vdiq në spitalin ‘’Schiavonia’’ në natën e 14 shkurtit. Ai ishte shtruar në spital për 10 ditë me patologji të shumta. Të nesërmen vdiq një grua 75-vjeçare nga Casalpusterlengo, e cila kishte qenë në spitalin e Codognos për një krizë frymëmarrjeje. Këtu ajo kishte takuar pacientin numër 1, një 38-vjeçar që është ende në gjendje të rëndë. Gruaja, e cila ishte gjithashtu pluripatologjike, vdiq në shtëpinë e saj. Ajo rezultoi pozitive me koronavirus. Viktima e tretë është një grua 68-vjeçare që vdiq të dielën në spitalin e Cremas.

Ajo ishte shtruar në spital që nga 18 shkurti në repartin e onkologjisë dhe kishte dalë pozitive. Dje, u zbuluan katër viktimat e fundit. Një 78-vjeçar që vdiq në spitalin ‘’Papa Giovanni XXI’’ në Bergamo, i shtruar në spital për ca kohë për sëmundje të tjera; një burrë 88-vjeçar nga Codogno, kushtet e shëndetit të të cilit para vdekjes janë ende të panjohura; një 80 vjeçar nga Castiglione d’Adda që vuante nga zemra. I shtruar në spital, ai vdiq pasi u transferua në spitalin ‘’Sacco’’ në Milano. Dhe pastaj një burrë 62-vjeçar, që vuante tashmë nga patologji të tjera, nga Castiglione d’Adda, por që vdiq në spitalin e Comos.

LEXO EDHE:  U përplas nga kamioni në Itali/ Ndërron jetë i riu shqiptar

Ndikimi në një sistem të dobësuar

Pra, ka shumë të ngjarë që koronavirusi të jetë një shkak kontribues i vdekjes, sepse ai përkeqëson kushtet e njerëzve me sistem imunitar të dobët. Në fund të fundit, virusi është i ri, askush nuk është imun, askush nuk ka antitrupa për ta luftuar atë dhe pasojat i paguajnë njerëzit më të brishtë nga pikëpamja shëndetësore. Për dallim nga gripi, nuk ka asnjë vaksinë, asnjë ilaç për të trajtuar pneumoninë shumë të thellë që ndonjëherë mund të shkaktojë ky koronavirus.

Siç na tregojnë të dhënat, për momentin, në Itali rreth 40% e personave me koronavirus pozitiv nuk shfaqin simptoma dhe as nuk e vërejnë se janë infektuar. Nuk ka absolutisht asnjë arsye që pneumonia të zhvillohet./Lexo.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Koronavirusi tremb bursat globale/ Italia në rrezik izolimi, nuk këshillohen udhëtimet

Publikuar

-

Nga

Çfarë po ndodh me koronavirusin në Itali dhe në botë, në një përmbledhje të il Sole24ore: Frika nga infektimi bën që bursa e aksioneve të bjerë në Korenë e Jugut dhe të gjitha vendet kryesore evropiane. Rastet e para janë raportuar në Kuvajt dhe Bahrein: janë qytetarë që kthehen nga Irani. Wuhan njofton dhe tërhoqi menjëherë një lehtësim nga masat e sigurisë. Në Kinë ka 3 mijë të infektuar në mesin e punëtorëve shëndetësorë. Italia në rrezik izolimi.

Trump: Situata në SHBA nën kontroll

«Coronavirus është me të vërtetë nën kontroll në SH.B.A. Ne jemi në kontakt me të gjithë dhe të gjitha vendet e rëndësishme. Qendrat e SHBA për Parandalimin e Sëmundjeve dhe Shëndetin Botëror po punojnë shumë dhe me shumë inteligjencë. Tregu i aksioneve duket shumë mirë! ». Kështu shkroi në Twitter Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump.

Bursat botërore, digjen 1.000 miliardë dollarë

Coronavirus ka shkaktuar rënie në bursat në të gjithë botën, duke bërë të digjen më shumë se 1.000 miliard dollarë në total. Rënia e tregjeve financiare evropiane u pasua nga ajo e Wall Street, e cila mbylli seancën e saj më të keqe në dy vjet.

Pasiguria rreth virusit shkakton panik në bursa

Pasojat e koronavirusit të ri janë ende të panjohura. Por një faktor i panjohur  peshon si një gur në Wall Street dhe që vetëm tani fillon të konsiderohet seriozisht, ka nisur të ndikojë indekset dhe aksionet.

Ky është konsensusi gjithnjë e më i përhapur midis operatorëve dhe analistëve dhe që është përkthyer në tregun real të tregut të aksioneve amerikane përballë një epidemie që rrezikon të shndërrohet në një pandemi, të aftë, përveç që të shkaktojë kosto dramatike njerëzore, të bllokojë ingranazhet e ekonomisë ndërkombëtare. Indekset kryesore të SHBA, papritur të vetëdijshëm për spektrin, kishin humbje të mëdha, duke shënuar seancën më të keqe për Dow Jones, dhe S&P 500 në dy vjet.

Takimi i së martës i ministrave të shëndetësisë

Të Martën, 25 Shkurt Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, do të takohet me homologët e vendeve kufitare dhe Italinë fqinje për t’u përballur me urgjencën e koronavirusit

Ricciardi i OBSH, duhen 2 vjet për vaksinën

“Vaksinat tradicionale kundër gripit nuk kanë asnjë efekt sepse vaksina duhet të studiohet posaçërisht për këtë koronavirus të ri. Për këtë duhet të punojmë edhe disa vjet ». Kjo është thënë nga Walter Ricciardi, anëtar i ekzekutivit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), i emëruar si këshilltar i Ministrit të Shëndetësisë, në një intervistë për Tg2000, programin e lajmeve TV2000.

Slovenia: nëse është e nevojshme do të mbyllim kufijtë me Italinë

Kryeministri slloven Marjan Sarec ka njoftuar se vendi i tij është gjithashtu i gatshëm të mbyllë kufijtë e saj nëse shfaqet rreziku i përhapjes së koronavirusit. “Në dritën e përhapjes së virusit, Sllovenia do të mbyllë kufijtë nëse është e nevojshme,” tha Sarec cituar nga media serbe. Deri më tani në Slloveni 13 persona janë testuar për koronavirus, të gjithë negativë.

Masa të forta në aeroporte, këshillohet mosudhëtimi në Itali

Aeroportet kanë ngritur ekipe të veçanta shëndetësore për të shmangur ngjitjen e koronavirusit. Dje, Ministria e Shëndetësisë e Bukureshtit kishte njoftuar se udhëtarët italianë nga Veneto dhe Lombardia do t’i nënshtrohen karantinës për katërmbëdhjetë ditë dhe do të kontrollohen nga njësitë vendore të shëndetit edhe nëse nuk preken nga virusi. Për momentin nuk ka infeksione në Rumani.

LEXO EDHE:  I dënuar në Itali/ Policia i sekuestron 1 mln euro pasuri 57 vjeçarit

LEXO EDHE:  Vjen letërporosia nga Italia/ Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje

Italia, në rrezik izolimi

Deri para disa ditësh, Italia mund të krenohej me një nga pasaportat më të fuqishme në botë. Sot, infeksioni i koronavirusit është duke ridizajnuar logjikën e kufijve. Dhe italianët janë bërë, brenda pak orësh, ata që duhet të mbajnë mend. Kështu ndodh që Rumania ka përgatitur karantinën e detyrueshme për ata që vijnë nga zona e Lombardisë-Veneto. Marin Le Pen kërkoi që Franca të kontrollojë kufijtë me Italinë. Austria ndaloi trenat për orë të tëra në natën e errët të Brenner. Cila është situata për ata që duhet të udhëtojnë? Çfarë duhet të presësh?

Për momentin, italianët e vetëm që nuk mund të lëvizin brenda territorit kombëtar janë ata të zonës famëkeqe të kuqe. Këta janë banorë të një duzinë bashkish në zonën e Lodi dhe në qendrën Veneto të Vo ‘Euganeo’. U shkaktua një kufizim territorial për ta, një masë e domosdoshme për të përmirësuar infeksionin. Ata mund të lëvizin lirshëm brenda zonës së kuqe, por nuk mund ta kalojnë atë. Pjesa tjetër e qytetarëve italianë, për momentin, mund të udhëtojnë mjaft lehtë. Por, në fakt, kufizimet e para, pak a shumë të vërteta, tashmë kanë filluar.

Trenat dhe fluturimet e brendshme, si dhe autobusët që lidhin çdo ditë veriun dhe jugun e gadishullit, udhëtojnë rregullisht. Sa i përket trenave, si Trenitalia ashtu edhe Italo kanë ndërmarrë veprime urgjente. Ekuipazhi është i pajisur me një maskë, ndërsa janë shpërndarë nëpër vagonë xhel dezinfekstues për duart.

Është pak më ndryshe situata për ata që duhet të shkojnë jashtë Italisë. Vendet kryesore evropiane dhe perëndimore nuk kanë vendosur kufizime për momentin. Por gjithnjë e më shumë vende po këshillojnë kundër udhëtimit në Itali. Disa kombe tashmë kanë ndërmarrë masa parandaluese. Rasti më emblematik ndodhi mëngjesin e të hënës 23 shkurt, me një aeroplan i Alitalia u mbërthye në ishullin e Mauritius në oqeanin Indian. Rreth 40 pasagjerë, nga 212 gjithsej, u kthyen në Lombardi dhe Veneto. Dhe autoritetet lokale kanë vendosur të mos i zbresin në tokë ata. Pas pak, mbërriti edhe një komunikim zyrtar nga ministri vendas i jashtëm, i cili mbylli në mënyrë efektive kufijtë e ishullit për shtetasit italianë, të cilët vijnë nga Lombardia, Veneto dhe Emilia Romagna (si dhe për koreanët dhe Kinezët).

Izraeli po lëviz gjithashtu. Ministri i Shëndetësisë Yaacov Litzman, i cili përveç këshillimit kundër udhëtimit në Itali, shtoi: “Ne jemi duke kontrolluar për të përcaktuar nëse Australia dhe Italia do të bëhen vende, ardhjet e të cilëve në Izrael duhet të izolohen pas hyrjes së tyre në territorin tonë. Ne nuk kemi frikë të imponojmë autoritetin e izolimin ».

Vende të tjera që gradualisht po marrin masa mbrojtëse zyrtare kundër kombeve që raportojnë raste të infektimit janë Serbia, Sllovenia, Turkmenistani dhe Kazakistani. Duhet mbajtur mend se vendet që kanë mbyllur kufijtë aktualisht me qytetarët kinezë janë shumë më tepër (përfshirë Rusinë). Dhe nuk përjashtohet, pra, që masa të tilla mund të merren edhe kundër Italisë, e cila sot është vendi i tretë në botë për nga numri i infeksioneve./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi në Itali/ Regjistrohet rasti i parë edhe në Siçili

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi në Italia, deri tani ka marrë jetët e shtatë personave, ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar në 232.

Sipas mediave italiane, 173 të infektuar dhe 6 viktima janë regjistruar në Lombardi, 33 të infektuar dhe një vdekje në Veneto; 18 të infektuar në Emilia Romagna, 3 në Piemonte dhe Lazio, një në Tirolin e Jugut. Ndërsa sot një tjetër rast është raportuar edhe në Siçili.

Viktimat janë kryesisht të moshuar.

LEXO EDHE:  I dënuar në Itali/ Policia i sekuestron 1 mln euro pasuri 57 vjeçarit

LEXO EDHE:  I dënuar në Itali/ Policia i sekuestron 1 mln euro pasuri 57 vjeçarit

Një grua nga Bergamo në Palermo, si dhe një mjek italian në Tenerife, dolën pozitivë, gjithashtu po kontrollohet një tjetër italian në Kili.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Gjykata e Hagës dërgon një tjetër ftesë/ Brajshori refuzon publikisht

Publikuar

-

Nga

Gjykata Speciale e Hagës ka thërritur një tjetër person nga Kosova për ta intervistuar për krimet e luftës.

Këtë herë bëhet fjalë për veprimtarin Fatmir Brajshori, të njohur ndryshe si Tushi. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Brajshori në një postim në rrjetet sociale, ku deklaron se nuk do ta pranojë ftesën dhe nuk do të shkojë të dëshmojë.

“Nga Tribunali i Hagës kam marrë një ftesë për intervistim, duke mos u precizuar, në jam i dyshuar apo dëshmitar. Dhe, Unë Fatmir Brajshori kam vendosur, fare të mos i përgjigjem kësaj ftese ngaqë nuk e pranoj dhe nuk e njoh Gjykatën Speciale të Hagës apo si quhet ajo. Në fakt, më poshtë do të shkruaj arsyet , se përse nuk do t‘i përgjigjem kësaj ftese, dhe besoj kur t‘i lexoni këto gjëra, do kuptoni që: Kjo Gjykatë është ngritur nga armiqtë e kombit shqiptarë. Kjo gjykatë bazohet në thashetheme dhe jo në fakte dhe argumente”, shkruan ai.

Një tjetër arsye, është se Brajshori nuk do që të pranojë akuzat e ngritura nga politikani zviceran Dick Marty, i cili pretendon se gjatë luftës, në një shtëpi, në territorin e Shqipërisë, janë vrarë disa serbë dhe organet e tyre (veshkat) janë bërë transplant për t‘u dërguar për në vende të ndryshme.

Ai ngre akuzat se Gjykata Speciale është farsë, teatër tragjiko-komik, jo profesionale, jo serioze dhe jo asnjëanëse dhe se qëllimi i saj është njollosja e luftës çlirimtare që u bë nën emblemën e UÇK-së.

LEXO EDHE:  Vjen letërporosia nga Italia/ Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë i dënuar për vjedhje

LEXO EDHE:  I dënuar në Itali/ Policia i sekuestron 1 mln euro pasuri 57 vjeçarit

“Unë Fatmir Brajshori nuk do t‘i përgjigjem ftesës për Intervistim nga Gjykata Speciale! Jam shumë krenar, që unë dhe familja ime dhamë një kontribut modest në themelimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që shtëpia e jonë ishte baza kryesore e LPRK/ LPK-së. Jam shumë krenar me atë që për kombin tonë bëri UÇK-ja e udhëhequr në mënyrë tepër njerëzore, morale dhe profesionale nga Shtabi i Përgjithshëm dhe Drejtoria Politike me të gjitha shtabet rajonale dhe drejtorit rajonale!

Ne nuk kemi vajza dhe as djemë për Hagë; Ne kemi djem dhe vajza për Kosovën për aq sa ka nevoj ajo! Unë e refuzoj ftesën ngaqë s‘kam arsye përse t‘i përgjigjem nëse gjatë viteve 1998-2000 s‘kam jetuar në Kosovë dhe këtë ftesë dërguar personit tim, do të duhej shfrytëzuar organizatat e dala të luftes, që Gjykatën ta shpallë si inekzistente dhe Kuvendi i ri i Kosovës ta shfuqizoj vendimin që kishte marrë aso kohe, ai Kuvendi i turpit.

Dhe arsyeja tjetër përse e refuzoj shkuarjen është: “Nuk shkon Muhamedi te mali, por mali shkon te Muhamedi!” Unë jam këtu, e këtu do të jem!”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE