Connect with Us

Abuzimi me çmimet e maskave dhe dezinfektuesve/ Prokuroria e Tiranës nis hetimet

Sociale

Abuzimi me çmimet e maskave dhe dezinfektuesve/ Prokuroria e Tiranës nis hetimet

Publikuar

-

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për abuzimet me çmimet për maskat dhe produktet e tjera që shërbejnë për parandalimin e simptomave të gripit.

Hetimet nisën pas informacioneve në media dhe shqetësimit të qytetarëve për rritjen e çmimeve.
Alarmi i koronavirusit rriti ndjeshëm kërkesat për maska dhe produkte të tjera që parandalojnë simptomat e gripit.

Koronavirusi ka përhapur panik te qytetarët dhe në të gjithë farmacitë e qyteteve vihen re mungesa e maskave dhe të dezinfektantëve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kaos në Hipotekën e Tiranës/ Bllokohet sistemi, qytetarët presin në radhë

Publikuar

-

Nga

Kaos e njerëz në radhë, është kjo situata mëngjesin e sotëm në hipotekën e Tiranës. Sipas BW, prej mëngjesit të sotëm qytetarët nuk po marrin dot shërbimet e kërkuara pranë këtij institucioni.

Po sipas të njëjtave burime mësohet se shkak i radhës është bërë bllokimi i sistemit në Hipotekën e Tiranës, i cili mëngjesit e sotëm ka qenë në kolaps.

Banorët të cilët vijojnë të presin në radhë, thonë se nuk e kanë një përgjigje se edhe për sa do të vijojë kjo situatë, dhe se kur mund të kryhet rikuperimi i sistemit.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Nuk rekomandohet përdorimi i maskës”/ Tomini: Asnjë rast me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Specialistja e sëmundjeve infektive në ISHP, Eugena Tomini ka theksuar se deri tani nuk ka asnjë rast me koronavirus në vendin tonë.

Sipas saj 8 rastet e dyshuara për koronavirus rezultuan negative.

Tomini ka bërë thirrje të shmangen vendet e mbipopulluara si dhe të rritet kujdesi ndaj higjenës personale.

Më tej ajo sqaroi se nuk rekomandohet përdorimi i maskës kur nuk jeni të sëmurë ose kur nuk keni rekomandim mjekësor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sa na është afruar koronavirusi?/ Shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një një situatë ku Italia është e prekur nga koronavirusi dhe deri më tani 7 persona kanë humbur jetën, shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT, Najada Çomo theksoi se qytetarët nuk duhet të frekuentojnë vendet publike.

E ftuar në studion e “ABC Neës”, me Juli Xhokaxhi, Najada Çomo tha se “Që në momentin që shpërtheu në Kinë u morën masat e para. Pra ardhja në Itali ka sjellë rritje të masave të cilat janë marrë sipas standardeve edhe sipas OBSH.”

Po ashtu, ajo tha se pas rritjes së numrit të rasteve në Itali janë shtuar masat e parandalimit.

“Është një ekip i madh që merret. Në vendin fqinjë janë bërë izolime përkatëse. Kemi kaluar në plan masash më të reja.

Nëse nuk ke lëvizuar jashtë Shqipërie nuk është e mundur të jesh infektuar. Për personat që vijnë nga Italia ka masa të shtuara”, u shpreh Çomo.

LEXO EDHE:  Skandali i byzylykëve/ Prokuroria pushon hetimet

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Jep dorëheqje Progonati, zëvendësohet nga Rovena Gashi

Po ashtu, ajo tha se “Duhet marrë një informacion i detajuar. Nuk është vetëm aeroporti dhe këtu masat mbarojnë, është emergjenca e Tiranës, shërbimi infektiv të përgatitur për këtë situatë.”

E pyetur nëse njerëzit që vijnë nga zonat e infektuara do duhet të hyjnë në karantinë, Çomo tha se “ Izolimi i personit që është kthyer, do të thotë, jo izolim total, por shmagje të kontakteve. Nuk mund të mbyllësh mijëra njerëz, nuk mund të rrijë i mbyllur nëse nuk ka pasur kontakte me persona të prekura.

LEXO TE PLOTE