Connect with Us

A kemi kapacitetet nëse koronavirusi futet në Shqipëri?

Sociale

A kemi kapacitetet nëse koronavirusi futet në Shqipëri?

Publikuar

-

Nënkryetari i Departamentit të Shëndetësisë në PD, Gazmend Koduzi, ka folur për virusin vdekjeprurës i cili ka shkaktuar frikë edhe në Shqipëri.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, Koduzi theksoi se është e rëndësishme të merren masa të përkohshme deri në një kohë sa të shfaqet përmirësimi i situatës në Itali.

“Bartës i virusit janë emigrantët e paligjshëm, dhe në Shqipëri kemi një port të hapur ku emigrantë mund të hujnë ngado. Pra duhen marrë masa parandaluese. Zinxhiri i virusit mund të shkëputet duke e parandaluar”, tha Koduzi.

Koduzi ka reaguar është në lidhje me disa raportime sipas të cilave Spitali i Kavajës është kthyer në karantinë.

Ai theksoi rekomandimet OBSH-së, sipas të cilave karantinat duhet të jenë larg vendeve të banuara.

“OBSH rekomandon që vendet e izolimit të jenë larg zonave të banuara. Spitalet tona janë brenda qyteteve, por mund të ketë struktura ushtarake që mund të organizohen për të tilla raste. Edhe izolimi duhet të ketë disa kritere. Masat duhen marrë që të mos shpërndahet virusi në të gjithë popullatën. Vërtet vdekshëmria është më e lartë te moshat e treta, por ka nevojë për trajtim spitalor sepse ky virus është më agresiv.

LEXO EDHE:  PD refuzoi ftesen për Komisionin e Reformës Zgjedhore/ Reagon sërish Gjiknuri

Më tej ai theksoi se sy dyshohet se nëse virusi futet në Shqipëri nuk do të kemi kapacitete të duhura për të trajtuar rastet. Edhe materialet që janë janë të zëna , janë në përdorim, nëse do të kemi raste të virusit si do të trajtohen. Spitalet kanë nevojë për aparatura, sa i përgatitur është efektivi sot”,- tha Koduzi.

Sa i takon përhapjes së panikut, Koduzi tha se nëse flet për virusin nuk është përhapje paniku, por duhet treguar kujdes.

“Për aq kohë sa opozita vetë nuk përhap mesazhe paniku, ne jemi kundër tyre. Ne duam ti bëjmë presion pozitiv qeverisë që të marrë masa për qytetarët shqiptarë. Duhet ti kesh planet gati, qeveria duhet të tregojë transparence, sa është buxheti nëse ne rrezikohemi. Do të ndodhë njësoj si me tërmetin. “Po të erdhi në derë çfarë do të bëjë qeveria”, tha më tej Koduzi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Në panik bëhen zgjedhje të gabuara”/ Denada Toçe jep këshilla, si të menaxhohet situata nga koronavirusi  

Publikuar

-

Nga

Psikologia Denada Toçe ka folur në lidhje me frikën e prekjes nga koronavirusi edhe në Shqipëri.

E ftuar në në studion e Ilva Now, në Euronews Albania, Toçe tha se kjo situatë mund të menaxhohet më së miri përmes një informimi korrekt dhe ndjekjes së disa rregullave të thjeshta të higjienës personale, duke shmangur në çdo rast panikun, që siç tha, në shtyn drejt sjellëve të gabuara.

“Për këdo që është në panik dhe është normale, e para duhet të marrë informacion dhe së dyti se është një gjë e pakontrollueshme nga njerëzit, si tërmeti. Ne nuk e kemi në dorë 100 për qind. Njeriu në panik e sipër bën gabime, zgjedhjen e gabuar. Si italianët që zbrazën supermarketet. Ky është një virus si të gjithë të tjerët. Para 70-80 vjetësh ishte turbekulozi, sot jemi të mirinformuar dhe të parrezikuar prej tij.

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së për mbifaturime nga OSHEE/ Reagon qeveria

LEXO EDHE:  Murrizi kërkon shtëpi për deputetët e "pavlerë" të Lulit

Dua të informohemi që është virus, shumë e rëndësishme është pjesa e higjienës. Informacioni duhet marrë në mënyrë të kontrolluar, të merrni informacioni e duhur si të mbrohemi përmes rregullave të thjeshta të higjienës”, tha psikologia.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Pranverë” në shkurt/ Mësoni si do jetë moti në vijim

Publikuar

-

Nga

Edhe për ditën e sotme, ndikimi i erërave të ngrohta jugore do të sjellë mot me diell e vranësira si dhe temperatura pranverore.

Po ashtu të njëjtat kushte atmosferike pritet të na shoqërojnë edhe nesër, ndërsa nga dita e enjtte moti do të pësojë luhatje të forta.

Për ditën e sotme, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 7 / 18 °C
në vendet e ulëta: 5 / 18 °C
në vendet malore: 3 / 15 °C

LEXO EDHE:  Dy vila për t’u tërhequr nga Teatri?

LEXO EDHE:  Dy vila për t’u tërhequr nga Teatri?

Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 25 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

Dashi

Kjo ditë do të jetë nën ritmin e duhur në dashuri, por nga mesjava situata do të ndryshojë. Në punë mund të ketë probleme gjë që mund t’iu bëjë nervoz.

Demi

Ju pret një e martë mjaft pozitive sa i takon ndjenjave, ku mund të ketë diçka interesante, ndaj mundohuni që t’i shfrytëzoni mundësitë. Sa i takon punës, do të ketë zhvillime në vijim. Nëse keni probleme ligjore në vijim, mund të ketë të reja të rëndësishme në favorin tuaj.

Binjakët

Ky është një moment shumë i mirë për të nisur projekte të reja, pasi Marsi nuk ndikon më negativisht. Në punë, pritet të ketë përmirësime dhe me gjasë shumë shpejtë do të merrni një telefonatë të rëndësishme.

Gaforrja

Më në fund nuk do e keni më Hënën kundër dhe në dashuri do të ketë një fazë rikuperimi. Përfitoni, pasi kjo situatë nuk do të zgjasë shumë. Në punë, duhet të mundoheni që të zgjidhni një problem duke shmangur debatet.

Luani

Ju pret një ditë pozitive dhe interesante në çdo drejtim. Mundohuni që të mos mbingarkoheni dhe shijoni emocionet në sferën sentimentale. Në punë mund të ketë tensione me një koleg të shenjës së Virgjëreshës, ndoshta për shkak të ndonjë konkurrence.

Virgjëresha

Kjo e martë duhet kapur mirë, ku duhet treguar kujdes, pasi jeni shumë të acaruar. Mundohuni që të mos bini pre e provokimeve. Në punë nëse ka probleme bëni durim, pasi rikuperimi do të nisë vetëm në fundjavë.

Peshorja

LEXO EDHE:  Votimi i statutit/ Ish-kandidati për deputet i PD, zbardh shkeljet  e rënda

LEXO EDHE:  Akuzat e PD-së për mbifaturime nga OSHEE/ Reagon qeveria

Ju pret një ditë e mbushur me tensione në dashuri, ndaj mundohui që të rrethoheni vetëm nga njerëz pozitiv të cilët ju dhurojnë qetësi. Në punë do të nisë një periudhë më e mirë, ku shumë probleme do të kalojnë.

Akrepi

Mund të hasni në ndonjë problem në dashuri, ku do të ketë vështirësi të cilat duhen kaluar. Edhe në punë do të ketë ngadalësime, por asgjë të pazgjidhshme.

Shigjetari

Mundohuni që të mos bëni zgjedhje të guximshme, pasi gjatë kësaj të marte bëni mirë që ti smangni situata kompromentuese. Edhe në punë, mund të ketë vonesa dhe të papritura.

Bricjapi

Keni nevojë që të hapeni me një njeri të afërt, të flisni për problemet tuaja në dashuri, për të parë më qartë brenda vetes dhe në raportin në çift. Sfera profesionale do të jetë e mbrojtur nga Marsi, i cili garanton sukses.

Ujori

Ndjeni nevojën që të ndryshoni diëka në jetën tuaj edhe në mënyrë drastike, shkruan noa.al. Në punë, do të përballeni me mundësi interesante, të cilat duhen kapur fluturimthi.

Peshqit

Mos i nënvlerësoni ndjenjat, pasi në këtë ditë dashuria do të jetë protagoniste. Kush është vetëm, mund të bëjë një takim të rëndësishëm. Nëse një punë nuk ju pëlqen, do të keni mudnësi që ta ndryshoni dhe të shikoni përreth.

LEXO TE PLOTE