Connect with Us

Rama në samitin e BERZH/ Na kanë vënë veton shumë herë, por këtë radhë do e vëmë ne

Politikë

Rama në samitin e BERZH/ Na kanë vënë veton shumë herë, por këtë radhë do e vëmë ne

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në Samitin e BERZH mbi investimet 2020, të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, në Ballkanin Perëndimor

Rama u shpreh se nëse pjesëmarrësit në Samitin e BERZH prekin Zv/Drejtorin për Çështjet Politike dhe të Qeverisjes, Oleg Levitin Shqipëria do të vërë veton dhe nuk do të marrë pjesë.

“Jemi në një pozicion të mirë duhet të vazhdojmë dhe të punojmë.
Nuk dua që t’ju bezdis tani me emrat e rrugëve ku fillojnë dhe ku përfundojnë sepse ka vetëm në autostradë që na duhet të ndërtojmë së bashku. Autostrada Ballkan Perëndimor – Bashkim Europian dhe kjo është ajo për të cilën kemi nevojë.
Për ta përmbyllur me komentin më të rëndësishëm, po nëse ju doni që kjo të vazhdojë vitin tjetër Olegu nuk duhet të largohet si President i ri i BERZH.
Ne na është vënë veto shumë herë në Këshillin Europian, por mendoj që në këtë pikë ne mund të vëmë veton. Kështu që nëse prekni Olegun harrojeni pjesëmarrjen e Shqipërisë dhe jam shumë i sigurt që Millo nuk do ta lërë Dushkon të kthehet sërish. Kështu që për të tjerët nuk e di”, u shpreh Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ben Blushi, ky “Robin Hood” i medias shqiptare

Publikuar

-

Nga

Në 20 vitet e fundit një personazh mjaft i njohur në media dhe në politikë. Një gazetar me një penë jo të keqe, por mesa duket nuk mjafton vetëm të shkruash mirë. Por, përtej kësaj qëndron dikush tjetër, ndoshta një personazh që e gjen diku në një libër, ndoshta një shkrim i shkruar ashpër, një sulm, një akuzë apo një gjobë diku.

Ben Blushi do të ishte figura qesharake e “Robin Hood”, e njohur si personazhi që vjedh të pasurit, për t’ua dhënë të varfërve.

Ben Blushi kështu tentoi të luante në politikë, megjithëse ai është një miliarder. Ai është një oligark i medias.

Në 20 vitet e fundit ai është paguar nga taksat e shqiptarëve, është paguar si zv.ministër, si ministër e deputet, prefekt e detyra të tjera shtetërore.

Për disa vite gazetar, më pas një kohë të gjatë në politikë dhe në dy vitet e fundit si menaxher.

Por, pasuria e tij vlerësohet të jetë miliona dollarë. E deklaruar në disa dhjetëra mijë dollarë menjëherë sapo ka filluar ligji për të bërë vetëdeklarimin. Më pas përfitime nga shitje librash, por edhe prona me çmime të dyshimta, pasi janë të blera 10 herë më lirë sesa çmimi i tregut.

Ben Blushi është “Robin Hoodi” qesharak i medias shqiptare. Është personazhi që pasurohej gjatë kohës së Rilindjes së Edi Ramës. Mbushte xhepat e tij, e nga ana tjetër në media flsite a thua se po shpëton shqiptarët e varfër dhe ishte ky “çlirimtari” i tyre. Në fakt kishte vënë maskën e një politikani karaxhoz, që tjetër thoshte, e tjetër ishte në fakt. Nuk ka asnjë dyshim tashmë. Deklarimi i pasurisë së tij i tregon të gjitha.

Ndërkohë që vetë pasurohej me qindra milion lekë, betohej për varfërinë e shqiptarëve dhe sesi do t’i shpëtonte ata.

Ben Blushi ka edhe të tjera bëma dhe gjëma, të cilat ne do të vazhdojmë t’i themi në vijim, me një investigim të plotë të të gjitha pasurive, jo vetëm të tij, por të rrethit të afërt familjar.

Sot në momentin kur po bëhet një vetting për drejtësinë dhe gjyqtarë e prokurorë po ikin për pesë milionë lekë të vjetra, Ben Blushi është njeriu që ka deklaruar një pasuri me vlerë 500 milion, për vetëm 30 mijë euro dhe shumën e blerjes e ka nxjerrë për gati 2 vite. Pra, të gjithë investimin e ka rikthyer pas.

Ka edhe të tjera detaje, në lidhje me apartamente, ndërtime në Tiranë, nga prona të familjarëve të tij, nga prona që administrohen nga bashkëshortja e tij notere me katër biznese, e kështu me radhë.

LEXO EDHE:  Surpriza e Ramës në “Komunikimin javor”/Si do ta shihni në vazhdim

LEXO EDHE:  Surpriza e Ramës në "Komunikimin javor"/Si do ta shihni në vazhdim

Së fundi Ben Blushi po luan me variantin “KÇK” në krye të Top Channel, duke rrëmbyer “shpatën” dhe “prerë kokat” e shumicës së stafit që ka pasur ky televizion. Pa kursyer teknikë, drejtorë, regjisorë, që nga ata themeluesit e deri tek të rinjtë.

Gjithësesi vepra e Ben Blushit tregon shumë. Tregon se ai është “Robin Hoodi” më qesharak i medias shqiptare. Është e njëjtaa kastë e politikës së korruptuar të shqipërisë. Është e njëjta fytyrë e medias të shitur dhe të blerë në pazaret e tregut çam.

Është Ben Blushi i akuzuar se me vajtjen e tij në Top Channel e ktheu atë televizion, nga një institucion ikonë të shqiptarëve, në një media të akuzuar se kishte vënë gjobë, por edhe një media e keqpërdorur për interesa gjyqesh e krejtësisht klienteliste të aksioneres së saj.

Por, ky “Robin Hood”, tashmë duket se përtej qeshaarakes do të jetë edhe përgjegjës ligjërisht, sepse faktet dhe provaat e nxjerra çdo ditë tregojnë se është e pamundur që një njeri i paguar me rrogë shteti 20 vite, me të ardhura zyrtare të gëzojë një pasuri të çmendur, e cila vlen miliona dollarë.

Gjithësesi nga nesër dhe në vijim ne do të vijojmë të sjellim faktet dhe të vërtetën e një pallati të ndërtuar në Tiranë, në emër të të afërmve të Ben Blushit.

Sot sollëm argumentet sesi i paguar në 20 vite në shtet, Ben Blushi u bë një miliarder. Shkrimet i gjeni më poshtë, por ky “Robin Hood” qesharak i medias shqiptare, tani pritet që të ketë llogari me drejtësinë.

E në rast se tani ka filluar të ketë sy dhe veshë në Shqipëri, personazhi nga të parët që SPAK dhe institucionet e saj mund të na tregojnë vullnetin e drejtësisë, është Ben Blushi./ CNA.al

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Dosja e Blushit në SPAK/ Skandali me pronat në Tiranë dhe Korçë

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vdekja e naftëtarit të Ballshit/ Berisha: Po u grabisin kafshatën e fëmijëve

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me vdekjen e një prej naftëtarëve të rafinerisë së Ballshit, Artan Voshtina.

Berisha ka dënuar ashpër qendrimin e qeverisë të cilët, sipas tij, i kanë vjedhur shpresën dhe të ardhemn fëmijëve të punonjësve të rafinerisë.

Më tej, ish kryeministri ka shprehur solidaritetin me të gjithe grevistët e urisë dhe protestuesit e Ballshit dhe Fierit në betejen e tyre.

“Shteti që vret njerëz!
Të dashur miq, diten e djeshme u nda nga jeta naftetari i rafinerisë së Ballshit, Artan Voshtina.
Ai sapo ishte kthyer në familjen e tij nga protesta ku po protestonte për kafshatën e gojës së familjes së tij, i pa paguar dhe i keq trajtuar njësoj si kolegët e tij.
Duke shprehur dhimbjen dhe ngushellimet e mia më të ndjera familjarëve dhe kolegeve të Artanit, dënoj me ashpërsinë më të madhe qendrimin e pashpirt të qeverisë, të këtyre banditëve në krye të shtetit, të cilët së bashku me klanet e tyre grabisin jo vetëm kafshaten e hallexhinjve, por u vjedhin shpresën dhe të ardhmen fëmijëve të punonjësve të rafinerisë.
Shpreh solidaritetin me të gjithe grevistët e urisë dhe protestuesit e Ballshit dhe Fierit në betejen e tyre jo thjesht për pagat e papaguara, por të drejtat që ua njeh ligji dhe dinjitetin që kjo qeveri ua nëpërkëmb”, shkruan Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shënim/ Pse të protestojmë në datën 2 mars

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka thirrur një protestë në datën 2 mars. Një protestë pro Kushtetutës, kundër grushtit të shtetit, që sipas tij bëhet nga qeveria, dhe pas shumë e shumë denoncimesh që ai ka bërë, fton qytetarët të dalin në protestë.

Diku Ilir Meta ka të drejtë, Rilindja luan. Por, diku ka edhe përgjegjësi, jo vetëm se është presidenti i Republikës, por sepse që kjo mazhorancë ka siguruar numrat kushtetues, është përgjegjës sa Ilir Meta, po ashtu edhe Lulzim Basha.

Por, përtej debatit të Kushtetutës dhe mbrojtjes së saj ka disa arsye se pse duhet të protestojmë në datën dy mars.

Së pari, duhet të protestojmë kundër Ilir Metës, i cili ka 30 vjet rrogëtar në shtet dhe është një miliarder. Së bashku me bashkëshorten e tij ka bërë një parti private, është kapur me bllok në dorë. Ka qënë kryeministër i akuzuar për korrupsion. Më pas u bë shkatërrimtari i socialistëve, shkoi aletati i Berishës. Fluturoi në krah të Ramës për të sjellë Rilindjen në pushtet dhe ka përgjegjësi për ardhjen e Edi Ramës, apo këtë grusht kushtetues, apo grush shteti, siç e quan ai.

Së pari, në 2 mars duhet protestuar për Ilir Metën. Atë të vërtetin dhe jo atë fasadën me petkun e e presidentit të Republikës.

Së dyti, duhet protestuar për mediat e Ilir Metës, për palaçot e paguar prej tij, me emra konkretë, të thënë shpesh në shumë media. Pronarë apo gazetarë.

Ata që po na e ngrenë presidentin si një mbrojtës të shtetit, kur në fakt Ilir Meta është “vrasësi” i tij.

Është njeriu përgjegjës për 21 janari, së bashku me Lulzim Bashën dhe Edi Ramën. Asnjëri prej tyre nuk mori asnjë kosto.Përkundrazi, Rama me Metën “u përqafuan” në vitin 2013, ndërsa Lulzim Basha menjëherë pas këtyre ngjarjeve, u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës.

Duhet të protestojmë për të gjetur fajtorët dhe përgjegjësit e floririt në Kërrabë. Për të gjetur paratë që Mona të shkollojë fëmijët e saj, pasi ajo deklaroi se nuk kishte lek për shkollimin e fëmijëve, megjithëse të tre i ka në Londër, dhe shkollimi i tyre vlen ndoshta qindra e mijëra euro.

Patjetër që shqiptarët duhet të dalin në protestë në datën 2 mars. Duhet të dalin në 2 mars, ta rrethojnë Ilir Metën dhe ta hedhin brenda Kryeministrisë. Mundësisht të hedhin edhe Lulzim Bashën dhe të tre bashkë t’i shporrin një herë e mirë nga skena nga politike.

LEXO EDHE:  Akuza e Ramës nga Kavaja/Saliu dhe PD e kthyen në kazanin e tradhtisë

LEXO EDHE:  "Ne nuk jemi si ata"/ Rama tregon dallimin me PD

Të mos gjejnë vrimë ku të futen, Rama, Meta e Basha, bashkë. Kjo do të ishte një arsye më shumë për të protestuar në 2 mars. Edhe për ato pseudo-organizata civile që i vijnë vërdallë Ilir Metës, edhe për ata pseudo-gazetarë, politikanë e gjobaxhinj, të çfarëdolloji qofshin, që po i mbajnë ison sot Ilir Metës dhe po na e shesin këtë të fundit si “shpëtimtar” të demokracisë. Si “shpëtimtar” të kapitalizmit. Kur ka ardhur  me çorape të grisura nga Skrapari dhe sot është një miliarder, në mes të Tiranës dhe president i Republikës.

Ka shijuar dhe prekur çdo lloj pushteti, e në 2 mars thërret protestë për të mbrojtur Kushtetutën. Por, së bashku me Kushtetutën në datën 2 mars, shqiptarët duhet të mbrojnë dinjitetin e tyre. Duhet të shkojnë të protestojnë kundër sistemit korruptiv të 30 viteve, tranzicion që ka lodhur pafundësisht shqiptarët, duke i shpërndarë ata si zogjtë e korbit.

Shqiptarët në 2 mars kanë një arsye shumë thelbësore për të protestuar. Duhet të nxjerrin për leckash nga zyra Edi Ramën, zyrë të cilën ia dha Ilir Meta në vitin 2013, dhe ia rikonfirmoi dhe ia risiguroi Lulzim Basha në vitin 2017.

Ka një arsye madhore për të protestuar në 2 mars. Për një opozitë qesharake, të drejtuar nga një sharlatan publik si Lulzim Basha. Një pazarxhi i fëlliqur i korrupsionit qeveritar.

Në 2 mars mund të protestohet për koncesionet e qeverisë. Ato korruptivet të denoncuara shpesh në media, që kanë kapur pronarët dhe aksionerët e tyre, për të cilat analistët dhe publicistët tanë heshtin. Nuk thonë asnjë fjalë.

Prandaj, është koha që në 2 mars të kemi një protestë të vërtetë. Jo vetëm për arsyen që e ka thirrur Ilir Meta, por për ta hedhur në kosh, së bashku me Ilir Metën, Edi Ramën që ai e solli në pushtet dhe Lulzim Bashës, që është ortaku i tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE