Connect with Us

Lubonja flet nga Italia/ “Jam mirë me shëndet, pa koronavirus”

Sociale

Lubonja flet nga Italia/ “Jam mirë me shëndet, pa koronavirus”

Publikuar

-

Koronavirusi ka prekur një numër të lartë personash edhe në shtetin fqinj, Italinë.

Analisti, Fatos Lubonja, ka treguar më shumë për situatën që po përjetojnë qytetarët. Në një lidhje në skype në rubrikën “Opinion”, në News 24, Lubonja tha nga Italia se është në gjendje të mirë shëndetësore, ndërsa tregoi se frika ekziston.

“Jam mirë me shëndet, pa koronavirus. Është një situatë ku mund të flitet edhe për një lloj frike dhe për një përkujdesje. Në Itali rezulton që përgjithësisht 9% e popullatës goditet në dimër nga gripi sezonal, afërsisht 8-9 milionë. Nga këta 300-400 të vdekur direkt, por ka dhe të vdekur indirekt që shkojnë në një fazë më të gjatë. Këtu kemi të bëjmë me një agresion që është ky gripi i veçantë, koronavirusi. Flitet që është një grip më agresiv, por që ka kapur 220 banorë.

Këtu është gjithë debati, sa duhet të kemi panik, sa është normale, sa duhet të kujdesemi dhe të ruhemi nga paniku. Italia ka alertin më të lartë. Mund të ketë dhe raste në Spanjë, por nuk ka alert. Ka kujdes të madh, organizim të madh. Shqetësimi është sepse ka një vlerësim për jetën njerëzore ndoshta shumë më të madh seç e kemi ne”, u shpreh Lubonja.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 300 kg marijuanë në Itali/ Në pranga disa shqiptarë

Analisti deklaroi se debati kalon në një nivel tjetër kur flitet për shtimin e masave në aeroporte dhe porte.

“Tek ne debati përqendrohet se sa jemi të aftë, sa i kemi strukturat, sa e kemi gatishmërinë, sikur të na hyjë ky virus sa mund të dëmtohemi. Frika në Shqipëri është po hyri tek ne, se rreziku është më i madh ka një lloj logjike. Masat e kontrollit të hyrjeve nga Italia duhet të jenë”, nënvizoi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mblidhet sërish Task Forca/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin zyrtar: Tetë raste të testuara rezultuan negative

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka mbledhur pasditen e sotme sërish Task-Forcën ku u raportua situata e deritanishme në vendin tonë dhe masat e marra.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, ku ndodhet laboratori i çertifikuar që kryen analizën për koronavirus COVID-19, rezulton se janë testuar deri tani 8 raste të dyshuara, të cilat kanë rezultuar negative.

Ekspertët konfirmuan në mbledhjen e Task-Forcës se deri tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar të koronavirusit në vendin tonë.

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali po vijohet me përforcimi i masave në pikat kufitare, sigurimi i sasisë së shtuar të mjeteve të mbrojtjes personale, përforcimin e gjurmimit të rasteve për të rritur kontrollin për parandalimin e depërtimit të koronavirusit COVID-19.

LEXO EDHE:  VIDEO – Vodhën 300.000 euro mallra/ Arrestohen 14 shqiptarë

LEXO EDHE:  VIDEO - Vodhën 300.000 euro mallra/ Arrestohen 14 shqiptarë

U vendos që ISHP, ISHSH, strukturat e njësive vendore të shëndetit  të ndjekin zbatimin e urdhrit të ministres Manastirliu për masa të shtuara higjieno-sanitare në institucionet arsimore, si një masë shumë e rëndësishme në këtë situatë. Përfaqësuesit e Task Forcës kanë bërë apel edhe për qytetarët të jenë të vëmendshëm për të respektuar masat higjieno-sanitare.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Rastet e dyshuara kanë dalë negative”/ Drejtoresha e ISHSH qetëson qytetarët për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor, Areti Beruka deklaron se institucionet kanë marrë të gjitha masat për koronavirusin dhe paniku është i panevojshëm.

“Po ndodh një panik galopant kot, pasi deri në momentin që flasim nuk kemi asnjë rast të konfirmuar me koronavirus. Mjekësia flet vetëm mbi bazë të fakteve nga gjashtë rastet që janë dyshuar dhe janë analizuar në Institutin e Shëndetit Publik kanë dalë negativisht, ndërsa një rast është akoma në proces dhe ne nuk mund të themi është apo nuk është. Laboratoret e ISHP janë në gjendje që të nxjerrin rezultatet për koronavirusin”, u shpreh ajo në studion e Abc News.

Ajo tha se deri më tani kanë vepruar në bazë të protokolleve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Nuk është rasti i parë në botë me këtë epidemi, është një grip që është emëruar me emrin koronavirus, ne kemi pas dhe herë të tjera përhapje epidemish, por nuk kemi pas këtë lloj panikosje, por mendoj se për këtë ka pasur ndikim dhe media. Nuk është mënyra për të bërë politike. Protokollet e përdorura janë në bazë të OBSH-së. Në bazë të statistikave në të gjithë botën vdekshmëria është në 2 % dhe më e ulët ndoshta se viruset e tjera. Është një virus që përhapet shpejt dhe ka rëndësi të merren masat e nevojshme dhe duhen marrë masat nga ana njerëzve siç mund të jetë larja e duarve që ndikon dhe në uljen e numrit të viruseve të tjera”, theksoi Beruka.

Më tej, ajo tregoi se në momentin që identifikohet i sëmuri, pas laboratorit telefonohet 127 numri i urgjencës, i cili bën transportin dhe gjithashtu bën trajnimin nga ana e mjekëve specialistë. Të rriturit dërgohen pranë Spitalit Infektiv, ndërsa fëmijët fëmijët në spitalin pediatrik.

LEXO EDHE:  Shi e stuhi në Itali/ Lumi i merr jetën një personi

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda shqiptare e “skifterëve” në Itali

Beruka tregoi se nuk është spitali i Kavajës, struktura spitalore që do të përdoret si karantinë.

“Unë në dijëninë time di që është një strukturë spitalore, nuk e di që është caktuar Kavaja. Nuk ka nevojë të bëhet politikë me këto emërime. Është një strukturë spitalore dhe përderisa ne flasim nuk ka asnjë rast nuk mund të them emër. Karantina është një vend që izolohen pacientë të shëndoshë të cilët marrin shërbimin e duhur. Nëse kemi një person që identifikohet personat që kanë pasur një kontakt të tillë ka dhe rastin kur vetë personi mund të karantizohet”, nënvizoi ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dyshohej për koronavirus/ Shqiptari rezulton negativ

Publikuar

-

Nga

Kanë rezultuar negative analizat mjekësore të emigrantit shqiptar në Itali i cili dyshohej se ishte prekur nga koronavirusi.

Ai ka kërkuar ndihmë mjekësore në spitalin e Avellinos  pas një qëndrimi prej disa ditësh në Verona , në veri të Italisë.

Pas kryerjes së të gjitha egzaminimeve, shqiptari doli negativ./CNA.al

LEXO TE PLOTE