Connect with Us

Pesëfishuan çmimet/ Manastirliu paralajmëron farmacitë: Do ketë kallëzime penale

Sociale

Pesëfishuan çmimet/ Manastirliu paralajmëron farmacitë: Do ketë kallëzime penale

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një lidhje me emisionin “Opinion”, ku po flitet për shpërthimin e “koronavirusit”, është pyetur lidhur me abuzimimin e farmacive me çmimet e paisjet mbrojtesë si maskat dhe dizinfektantët.

Manstirliu bëri me dije se lidhur me këtë shqetësim inspektorët e Agjencisë së Barnave dhe Paisjeve Mjekësorë kanë dalë në terren dhe për çdo rast të konstatuar do të ketë kallezime penale.

Sa i përket mungesës në treg, theksoi se ky është një problem i tregu botëror, por që janë marrë të gjitha masat për furnizmin e spitaleve.

“Nuk duhet të biem pre e panikut. Qytetarët kanë vërshuar për shkak të informacionit që kanë marrë.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh me tregun e qirasë/ Ku ia vlen të blesh apartament

Në kemi marrë masa, që në strukturat tona të mos ketë asnjë mungesë për të gjithë elementet që kanë të bëjnë me mbrojtjen e ekipeve mjekësore dhe pacientëve.

Sot kam patur një takim me të gjithë furnitorët.

Do merren masa dhe dihet që i gjithë tregu botëror ka patur probleme me furnizimin, prandaj them se nuk është vendi për panik.

Sa i përket abuzimit me çmimet, kemi nxjerrë inspektorët e Agjencisë së Barnave dhe Paisjeve Mjekësore në terren për të bërë verefikimet e nevojshme.

Do të këtë kallëzime penale për ata farmaci që bëjnë abuzimë me çmimet”, theksoi Manastirliu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu flet për koronavirusin/ Do ashpërsohen masat në bazë të riskut

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi se nëse risku nga koronavirusi do të rritet, atëherë do të merren masa më të rrepta.

Teksa u pyet në emisionin “Opinion” për mbylljen e shkollave, Manastirliu tha se masat po merren në çdo moment në ndryshim të situatës.

“Ka një element që dua ta them, ne do të vlerësojmë në çdo moment shkallën e riskut dhe në bazë të riskut do të marim  të gjitha vendimet që kanë të bëjnë me sigurinë e shëndetit të qytetarëve. Do merren të gjitha masat në varësi të riskut. Në çdo moment ne do jemi në ndryshim të situatës”, theksoi ministrja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punime në rrjet/ OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona

Publikuar

-

Nga

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, (OSHEE), ka njoftuar të tjera ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Në njoftim thuhet se do të ketë stakim të energjisë elektrike në datat 25 dhe 26 shkurt në zonat e mëposhtme.

“OSHEE njofton abonentët se për shkak të punimeve të planifikuara që po kryhet nga drejtoria rajonale e OSHEE Tiranë, në datat 25-26 shkurt do të stakohet energjia në disa zona në Tiranë. Bëhet fjalë për disa rrugë që do të kenë mungesë energjia gjatë të martës dhe së mërkurë.

25 shkurt/09:00-15:00
Pjesërisht rruga “Nazmi Rushiti”, rruga “Has Mema”, rruga “Imer Ndregjoni”, rruga “Ali Demi”

LEXO EDHE:  Administrata “arratiset” jashtë për festat e nëntorit/ Fluturojnë çmimet e biletave

LEXO EDHE:  Abuzimet te “Unaza e Madhe”/ Deputeti: Edi Rama duhet të ishte në burg

26 shkurt/ 09:00-15:00
Pjesërisht “Rruga e Dibrës”, Konvikti i Vajzave.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lubonja flet nga Italia/ “Jam mirë me shëndet, pa koronavirus”

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi ka prekur një numër të lartë personash edhe në shtetin fqinj, Italinë.

Analisti, Fatos Lubonja, ka treguar më shumë për situatën që po përjetojnë qytetarët. Në një lidhje në skype në rubrikën “Opinion”, në News 24, Lubonja tha nga Italia se është në gjendje të mirë shëndetësore, ndërsa tregoi se frika ekziston.

“Jam mirë me shëndet, pa koronavirus. Është një situatë ku mund të flitet edhe për një lloj frike dhe për një përkujdesje. Në Itali rezulton që përgjithësisht 9% e popullatës goditet në dimër nga gripi sezonal, afërsisht 8-9 milionë. Nga këta 300-400 të vdekur direkt, por ka dhe të vdekur indirekt që shkojnë në një fazë më të gjatë. Këtu kemi të bëjmë me një agresion që është ky gripi i veçantë, koronavirusi. Flitet që është një grip më agresiv, por që ka kapur 220 banorë.

Këtu është gjithë debati, sa duhet të kemi panik, sa është normale, sa duhet të kujdesemi dhe të ruhemi nga paniku. Italia ka alertin më të lartë. Mund të ketë dhe raste në Spanjë, por nuk ka alert. Ka kujdes të madh, organizim të madh. Shqetësimi është sepse ka një vlerësim për jetën njerëzore ndoshta shumë më të madh seç e kemi ne”, u shpreh Lubonja.

LEXO EDHE:  INSTAT tregon çfarë e shkaktoi rritjen e çmimeve në tetor

LEXO EDHE:  Administrata “arratiset” jashtë për festat e nëntorit/ Fluturojnë çmimet e biletave

Analisti deklaroi se debati kalon në një nivel tjetër kur flitet për shtimin e masave në aeroporte dhe porte.

“Tek ne debati përqendrohet se sa jemi të aftë, sa i kemi strukturat, sa e kemi gatishmërinë, sikur të na hyjë ky virus sa mund të dëmtohemi. Frika në Shqipëri është po hyri tek ne, se rreziku është më i madh ka një lloj logjike. Masat e kontrollit të hyrjeve nga Italia duhet të jenë”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE