Connect with Us

Tërmeti 5.9 ballë shkund Turqinë/ Regjistrohen 9 viktima dhe 37 të plagosur

Bota

Tërmeti 5.9 ballë shkund Turqinë/ Regjistrohen 9 viktima dhe 37 të plagosur

Publikuar

-

Një tërmet i magnitudës 5.9 ballë i shkallës Rihter ka shkundur mëngjesin e sotëm Turqinë Lindore, pranë rajonit të kufirit iranian.

Anadoulu Agency raporton se si pasojë kanë humbur jetën 9 persona dhe 37 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Kjo shifër është konfirmuar edhe nga ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu, i cili tha për mediat se dhjetëra ndërtesa janë dëmtuar në fshatra të ndryshëm.

Lëkundjet e tërmetit u përqëndruan në qytetin veri-perëndimor të Iranit Khoy dhe u ndjenë gjithashtu në provincën Van të Turqisë.

LEXO EDHE:  Tërmetet shkundin Shqipërinë/ Ja ku ishte epiqendra e rradhës

Ministri i brendshëm njoftoi se Presidenti Rexhep Tajip Erdogan po bën përpjekje të vazhdueshme për të nxjerrë sa më parë persona e mbetur nën gërmadha.

Duket se Turqia nuk do të gjejë qetësi, pasi muajin e kaluar, një tërmet në provincën lindore turke të Elazig, shkaktoi më shumë se 40 viktima./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Italia në alarm nga koronavirusi/ Shkon në 132 numri i të infektuarve, izolohen 11 komuna, 50 mijë persona në karantinë

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 132 numri it ë prekurve nga koronavirusi në Itali, raporton agjencia e lajmeve Ansa.it.

Mediat italiane  theksojnë se koronavirusi po përhapet me shpejtësi nga Pavia në Milano, nga Kremona në Valtellina, ndërsa qeveria ka miratuar një dekret urgjent për ‘rrethimin’ e zonave.

Pas humbjes së dy jetëve, autoritetet italiane kanë bërë thirrje për vetëkarantim të njerëzve që të qëndrojnë në shtëpi dhe vetëm për të shmangur infektimin nga koronavirusi, sidomos nëse shfaqin shenja të gripit.

Italia renditet e katërta në botë dhe e para në Europë për nurmin e të prekurve nga epidemia.

LEXO EDHE:  Ekstradimi i Harun Çelikut/ Vasili “i shqetësuar”: Kush ja ka qepur gojën Edi Ramës dhe pse?

LEXO EDHE:  Hashim Thaçi, vizitë treditore në Turqi

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Haradinaj thirrje sërish Kurtit/ Mos e hiq taksën pa na njohur Serbia

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri i Kosovës dhe kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka bërë sërish thirrje Haradinajt që të mos dorëzohet përballë presionit për heqjen e taksës dhe marrëdhënien me Serbinë.

Haradinaj i ka kërkuar Kurtit që taksën ta heq veç nëse Kosovën Serbia e njeh si shtet të pavarur dhe sovran.

“Kosova nuk ka asnjë garancë se heqja e taksës 100% për produktet e Serbisë e sjellë Marrëveshjen Finale për njohjen reciproke në kufijtë ekzistues”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Ndërkohë sipas tij, sot, Serbia vazhdon të armatoset nga Rusia me pajisjet me të reja ushtarake, ndërsa Qeveria Kurti premton heqjen e taksës duke siguru pushtimin ekonomik të Kosovës nga Serbia.

“I bëj thirrje publike Kurtit dhe partnerëve të tij qeverisës që mos të hiqet taksa pa njohje. Pushtetet nuk janë asgjë kur është në pyetje ruajtja dhe mbrojtja e sovranitetit të vendit”, ka deklaruar ish-kreu i Qeverisë.

LEXO EDHE:  Shkon në 41 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

LEXO EDHE:  Trafikonte kokainë/ Arrestohet në aeroport

“Tregu vetëm për njohje!”.

E këto reagime të Haradinajt rrodhën si pasojë e deklaratave që lider të LDK’

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Përhapja e coronavirusit/ Shkon në 76 numri i të prekurve në Itali

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 76 numri i personave të infektuar me koronavirus në Itali.

Tashmë numri ka shkuar në 47 persoan të prekur në Lombardi, 17 në Veneto (përfshirë një operator, një mjek dhe një infermiere), 2 raste në Emilia Romagna, 2 në Lazio (dy turistët kinezë) dhe një në Piemonte.

Mbrëmjen e djeshme kryeministri Giuseppe Conte deklaroi se janë duke marrë masa të jashtëzakonshme për parandalimin e përhapjes së coronavirusit.

LEXO EDHE:  Trafikonte kokainë/ Arrestohet në aeroport

LEXO EDHE:  Ekstradimi i Harun Çelikut/ Vasili “i shqetësuar”: Kush ja ka qepur gojën Edi Ramës dhe pse?

“Ne kemi miratuar një dekret me masat për kontrollin dhe menaxhimin e urgjencës epidemiologjike. Qëllimi është të mbrojmë shëndetin e italiane. Në zonat ku ka perhapje më të madhe është porositur pezullimi i aktiviteve sociale e publike”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE