Connect with Us

Shkatërruan stolat e stadiumit “Air Albania”/ Arrestohen 3 persona, shpallen në kërkim 9 të tjerë

Lajme

Shkatërruan stolat e stadiumit “Air Albania”/ Arrestohen 3 persona, shpallen në kërkim 9 të tjerë

Publikuar

-

Një ditë më parë në stadiumin “Air Albania” është zhvilluar ndeshja e futbollit ndërmjet skuadrave të Partizani dhe Bylisit dhe më datë 21 shkurt është zhvilluar ndeshja midis ekipeve Tirana-Kukësi.

Gjatë zhvillimit të ndeshjeve, disa tifozë të këtyre skuadrave kanë hedhur sende të forta në fushë dhe kanë thyer stolat e stadiumit.

Pas veprimeve të shpejta hetimore të kryera nga ana e Seksionit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 1 Tiranë, për ngjarjet e ndodhura, është bërë i mundur zbulimi, kapja dhe arrestimi në kushtet e flagrancës, për veprat penale “Veprime të dhunshme në aktivitetet Sportive” dhe “Shkatërrimi i pronës”, i shtetasve:

G. M., 39 vjeç, K. B, 26 vjeç, tifozë të skuadrës së Bylysit, si dhe L. G, 35 vjeç tifoz i skuadrë së Tiranës.

Gjithashtu u shpallën në kërkim 9 tifozë të skuadrës së Tiranës dhe konkretisht shtetasit E.M, J.S, A.T, M.H, M.B, A.S, E.S, G.M dhe F.SH.

Po në vijim të veprimeve u proceduan penalisht në gjendje të lirë edhe 6 tifozë të Tiranës konkretisht shtetasit J.K, A.LL, E.Z, T.A, A.R dhe D.T

LEXO EDHE:  Çdo ministër, një ndeshje të EURO 2016/ Artan Fuga: Këta na marrin për idiotë ne budallenjve!

Nga terësia e veprimeve proceduariale të kryera nga ana e Policisë ka rezultuar se këta shtetas kanë kryer veprime të dhunshme gjatë zhvillimit të ndeshjeve duke dëmtuar stolat dhe hedhur sende të forta në fushën e futbollit “Air Albania”, Tiranë.

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe identifikimin e prsonave të tjerë të përfshirë në këto veprime të kundërligjshme.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Veprime të dhunshme në aktivitetet Sportive” dhe “Shkatërrimi pronës”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Fakti skandaloz/ Plehërat e inceneratorëve mbyllin gojën e analistëve

Publikuar

-

Nga

Në gati 10 ditë CNA.al ka publikuar një seri investigimesh duke sjellë detaje të qarta për ortakërinë e aksioneres së Top Media me kompaninë e koncesionit të inceneratorëve në Shqipëri.

Është rasti i parë në Shqipëri ku me dokumenta dhe fakte ekskluzive të cilat mund t’i lexoni në linket e mëposhtme tregohet qartë skema e ortakërisë së pronarëve të inceneratorëve me Vjollca Hoxhën.
Paratë e taksave të shqiptarëve shkuan tek inceneratorët dhe më pas ata blenë Valtelina SHPK, mbajtësen e emrit tregtar “Lori Caffe.

Në gati 7 vite që më ardhjen e rilindjes në pushtet, gazetarët dhe analistët flisnin në media për koncesione korruptive për blerje të medias nga qeveria por, asnjëherë në asnjë rast nuk bëhej lidhja me fakte konkrrete. Por, kur CNA.al e tregoi me fakte të gjithë heshtin, parimorët e marksizmit Fatos Lubonja dhe Andi Bushati që flasin në emër të popullit dhe për popullin nuk thanë asnjë fjalë.

 

Aktivistët e shoqërisë civile nuk u dukën asgjëkundi, Mustafa Nano bën sikur nuk e di, Lorenc Vangjeli s’ ka orbitë, Armand Shkullaku një nga zërat e fortë kundër qeverisë hesht ashtu siç fatkeqësisht nuk thotë asnjë fjalë dhe Agron Gjekmarkaj, për të cilin ndoshta është rasti për tu ndjerë i keqardhur sepse është i vetmi që duket larg pazareve dhe pagesave të ekraneve për interesat e pronarëve.

Në momenin kur ata duhet të flisnin më shumë se kurrë, kur duhet t’i kërkonin llogari qeverisë kur duhe të ngrinin një alarm të fortë për kapjen e medias, të gjithë heshtin. Plehrat e inceneratorëve ndoshta kishin më shumë dinjitet se analistë-opinionistët tanë që tashmë u kapën gjallë në heshtjen e tyre për të mbajtur të fshehur dhe mos komentuar një nga skandalet më të mëdha ku nëpërmjet një skeme tregohej qartë lidhja qeveri-koncensione-media.

LEXO EDHE:  Çdo ministër, një ndeshje të EURO 2016/ Artan Fuga: Këta na marrin për idiotë ne budallenjve!

LEXO EDHE:  Gjatë ndeshjes, tifozët kapen keq me ish te dashurin e Khloe Kardashian

Një lugë çorbë e prishur e ngërë diku apo një shuk parash pas djegies të plehrave në incenerator vranë moralin e llafazanëve të ekraneve të cilët e ngritën mbi milionat që paguhen nga pronarët e tyre vegla të qeverisë. Shqiptarët në një mënyrë apo në një tjetër e lexuan, ndoshta na bënë edhe nder pasi ishin të vetëm dhe me një audiencë maksimale për këtë denoncim, por koha tregoi që e vërteta ngelet, ata që u zhgënjyen janë qytetarët me pritshmëritë e tyre për analistët e medias dhe këta të fundit që e mbyllën gojën me një grush plehrash të inceneratorëve./CNA.al

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Dosja e Blushit në SPAK/ Skandali me pronat në Tiranë dhe Korçë

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

 

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

LEXO TE PLOTE

Lajme

Në mbështetje të naftëtarëve të Ballshit/ Tifozët e Bylisit me banderola në “Air Albania”

Publikuar

-

Nga

Në “Air Albania” po luhet supersfida mes Partizanit dhe Bylisit e vlefshme për javën e 23-të të Kategorisë Superiore.

Shpesh herë jemi mësuar që në një përballje rivalësh, tifozët të “ngacmohen” në distancë sa i përket banderolave që shpalosin në stadium.

Por duket se këtë hetë ata kanë bërë një gjest për tu vlerësuar. Në sektorin ku po qëndrojnë tifozët e Bylisit është hapur një banderolë ku shkruhet “Me naftëtarët e Ballshit”.

LEXO EDHE:  Thirrjet “Rama ik” në stadium/ Klodian Tomorri: Po të jetë për ato, ai rri në qeveri pafundësisht

LEXO EDHE:  Foto-Artan Hoxha bëhet nostalgjik/ Ishte ngjarje historike

Kujtojmë që naftëtarët e Ballshit janë ngritur në protestë që prej datës 3 shkurt.

Ata kërkojnë të marrin pagat e prapambetura dhe për më tepër duan që t’i rritet paga.

Duke mos gjetur një zgjidhje nga kompania punonjësit janë futur dhe në grevë urie.

Kompania private i kishte ofruar punëtorëve kontratë të re në muajin mars, pa njohur pagat e prapambetura, por naftëtarët nuk kanë rënë dakort./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Njohja e së shkuarës, vaksinë kundër totalitarizmit

Publikuar

-

Nga

Në Shqipëri u organizuan Ditët e Kujtesës 2020 në bashkëpunim me Institutin për Demokraci, Kulturë dhe Media, (IDCM) e me mbështetjen e Fondacionit Gjerman në Tiranë, “Konrad Adenauer”, (KAS).

Shqipëria ende në përpjekje për të krijuar kulturën e kujtesës -persona të persekutuar e vrarë gjatë regjimit komunist

Për Łukasz Kamińskin, historianin e njohur polak, Presidentin e Platformës së BE për Kujtesën Europiane të Ndërgjegjes, të ftuar në Shqipëri për edicionin e pestë , “Ditët e Kujtesës 2020”,  që sapo përfunduan, qëndrueshmëria e demokracive, në vendet që dolën nga regjimi komunist, mes tyre Shqipëria, kalon nga njohja e të shkuarë dhe kujtesa për sa ndodhi në atë regjim. “Kujtesa shërben si një “vaksinë” kundër totalitarizmit – njohja e së shkuarës, e mekanizmave që çuan në shfaqjen e atyre regjimeve mund të na ndihmojnë të njohim simptomat e tyre të hershme. Kujtimi i viktimave mbron nga besimi në zgjidhje “perfekte” dhe “të lehta” për problemet e ndërlikuara të sotme, sociale dhe politike. Ashtu si me një sëmundje, ata që përjetuan dhe mbijetuan nën sundimin totalitar, janë imunë me njohuritë e tyre edhe brezat e rinj, të lindur në demokraci, duhet të “vaksinohen” duke mësuar të vërtetën për të kaluarën” thotë ai për DW, në një bisedë ekskluzive.

Łukasz Kamiński, President i Platformës së BE për Kujtesën Europiane të Ndërgjegjes

Pa njohur të shkuarën, nuk mund të ketë rë ardhme

E vërteta mbi të kaluarën e regjimit komunist, krimeve të tij po del në dritë edhe në Shqipëri. Gjithmonë e më shumë ajo vlerësohet si një proces që lidhet me të tashmen dhe të ardhmen e demokracisë . “Ditët e Kujtesës”, të inicuara pesë vjet më parë, me mbështetjen e Fondacionit Gjerman në Tiranë, “Konrad Adenauer”, (KAS) në bashkëpunim me Institutin për Demokraci, Kulturë dhe Media, (IDCM) , një organizatë e shoqërisë civile me rol të spikatur në kultivimin e kulturës së kujtesës po rrit me progresion gjeometrik interesin e rinisë për të kaluarën që ajo nuk e ka jetuar,. Edicioni i sivjetëm, që përfundoi këtë javë, (20.02.2020) përfshiu një larmi aktivitesh ndërkombëtare që hodhën dritë mbi dhunën dhe represionin në regjimin stalinist në Shqipëri dhe në ish-vendet komuniste të Europës Lindore dhe Qëndrore.

Jonila Godole, Drejtore Ekzekutive e IDCM thotë për DW, se interes të jashtëzakonshmë ngjallën Ekspozita ndërkombëtare (open-air)  mbi “Totalitarizmin në Europë” dhe ekspozita në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës në Shkodër , “Dritë përtej Errësirës” me dëshmi nga krimet e regjimit komunist ndaj klerikëve. “Ekspozitat prezantuan para publikut shqiptar përgjegjësit kryesorë të krimeve si gjatë Luftës së II-të  Botërore edhe gjatë regjimit komunist në 14 shtete, mes tyre për herë të parë edhe në Shqipëri. Ekspozita për persekutimin e klerit ishte vetëm për Shqipërinë. Patëm mijëra vizitorë. Ka ende “uri” të madhe tek brezi i ri për informacione lidhur me diktaturën komuniste dhe vendosjen e saj në kontekstin e historisë europiane” thotë Jonila Godole për DW.

LEXO EDHE:  Gjatë ndeshjes, tifozët kapen keq me ish te dashurin e Khloe Kardashian

LEXO EDHE:  Thirrjet “Rama ik” në stadium/ Klodian Tomorri: Po të jetë për ato, ai rri në qeveri pafundësisht

Jonila Godole, Drejtore Ekzekutive e IDCM

Drejtori i KAS, Tobias Ruettershoff konfirmon mbështetjen e Fondacionit për edicionet në vijim të ” Ditët e Kujtesës”, pasi ” pa njohur të shkuarën nuk mund të ketë të ardhme” mendon ai.

Rreziku që vjen sot nga grupet populiste dhe elitat politike

Si e rrezikon aktualisht e shkuara të ardhmen? Qartë këtë e thotë për DW, Łukasz Kamiński.”Kriza aktuale në shumë fusha mund të prodhojë  dhe madje po prodhon grupe të shumëfishta populiste. Disa prej tyre ka të ngjarë të evoluojnë në lëvizje autoritare apo edhe neo-totalitare. Po  vërejmë përpjekje të rrezikshme për të rehabilituar dhe pastruar idealet joshëse të komunizmit, një prej sistemeve të kaluara totalitare” thotë për DW Łukasz Kamiński. Nëse këto kushte a ështe e mjaftueshme vetëm kujtesa për të na mbrojtur?

” Jo, Kujtesa është e pamjaftueshme.  Elitat politike duhet të ndryshojnë qëndrimet e tyre dhe të përqëndrohen më shumë në zgjidhjen e problemeve reale, në vend që të udhëheqin me “politika twitter” dhe t’i lëvizin ato në ꞔdo furi zemërimi të opinionit publik. Ky është gjithashtu një mësim nga historia – si komunizmi ashtu edhe nazizmi mbizotëruan, kur elitat e vjetra nuk arritën të zgjidhnin problemet e popullatës.” thekson ai për DW.

Demokracia kërkon njerëz të angazhuar

Që brezat e rinj të njohin të shkuarën dhe të ushtrojnë presion mbi elitën politike që të zgjidhë problemet reale që ka sot Shqipëria atyre u duhet dija në sistemin arsimor, si rruga  më efikaase për t’u bërë qytetarë të angazhuar, aktivë. Ulrich Bongertmannkryetar i shoqatës gjermane të mësuesve të historisë, i ftuar në “Ditët e Kujtesës  2020”,  solli përvojën gjermane të përfshirjes në curriculat mësimore,  në tekstet e histories, njohurirë  për dy regjimet totalitare në Gjermani: atë nazist dhe komunist.

Ulrich Bongertmann, kryetar i shoqatës gjermane të mësuesve të historisë

“Demokracia rrezikohet gjithmonë nëse lihet pas dore, nëse harrohet që që ajo duhet të shpëtohet dhe mbrohet nga njerëz të angazhuar. Rreziku konsiston tek besimi në zgjidhje të thjeshta nga burra të fortë që janë në krye. Në shkolla vështirësitë e një qeverie demokratike duhe të shpjegohen dhe rreziqet e humbjes së demokracisë dhe të drejtave të njeriut nga mënyra autokratike të drejtuari” thotë Ulrich Bongertmann , ekskluzivisht për  DW.

Por sipas një studimi të fundit të IDCM, mbi tre të katërtat e mësuesve të historisë në Shqipëri mendojnë që  “aspekte të rëndësishme të diktaturës komuniste si krimet, mënyrat e ndëshkimit, torturat ose numrin e viktimave që shkaktoi regjimi nuk adresohen në librat e historisë”. Ajo që lypset duket se është një vullnet më i madh politik për të zbardhur gjithë të vërtetën e së shkuarës totalitare dhe shërbyer kështu të ardhmes, demokracisë./ DW

LEXO TE PLOTE