Connect with Us

Ndahet nga jeta ish- ministri dhe ish- deputeti i Shkodrës

Lajme

Ndahet nga jeta ish- ministri dhe ish- deputeti i Shkodrës

Publikuar

-

Ndahet nga jeta në moshën 80 vjeçare profesori i Shkencave Bujqësore i cili ka mbajtur edhe titullin Mjeshtër i Madh, Ahmet Osja.

Për afro 9 vjet (1982-1991) përfaqësoi Shkodrën si deputet në Kuvendin e Shqipërisë.
Kujtojmë se Osja ka qenë edhe ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave si dhe lektor në Universitetin e Shkodrës.

Ahmet Osja  ishte diplomuar në Institutin e Lartë Bujqësor sot Universiteti Bujqësor i Tiranës dhe punoi fillimisht si Agronom në zonën e Dukagjinit, në Stacionin e Zooteknisë në Shkodër. Për afro 30 vjet punoi si ekspert dhe pastaj si drejtues në Instituti i Misrit dhe Orizit. Si koleg i afërt i Akademikut dhe shkencëtarit , Hysen Laçej , njihet për rolin e çmuar në krijimin e hibrideve të rinj të misrit si dhe evolimin e teknologjisë së tij.

Profesor Osja ishte autor dhe bashkë autor i disa botimeve në lëmin e Bujqësisë shqiptare me kolegët e tij sidomos me Profesor Andrea Shundin me banim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Ka realizuar një seri shkrimesh të vijueshme në gazeta qëndrore e lokale dhe në revista ashtu si një gazetar profesionist dhe Shoqata e Gatezarëve Shqiptar të Bujqësisë a ka vlerësuar me titullin Kryetar Nderi të saj.

LEXO EDHE:  Ndahet nga jeta ish-deputetja e PD-së, Rushen Golemi

Botoi në 100 vjetorin e Pavarësisë, studimin për lulet Alpine “100 foto – 100 lule në Alpet Ilirike” si Biolog eksplorues, i vlerësuar edhe si Mjeshtër Sporti në Alpinizëm. Studimi praktik për turistin u vlerësua si një vepër me vlera të dobishme dhe zbulime premier në nivel studiuesish rajonalë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Përhapja e koronavirusit në Itali/ Ambasada shqiptare bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasada e Shqipërisë në Romë ka reagur lidhur me situatën e krijuar pas përhapjes së koronavirusit në Itali.

Ambasada njofton se deri tani nuk ka informacion për asnjë shqiptar të prekur.

“Milano dhe në Bari po ndjekin me vëmendje situatën e emergjencës së krijuar nga përhapja e koronavirusit Covid19 në disa rajone të Italisë. Deri tani nuk kemi informacion për qytetarë shqiptarë të prekur. Informacioni mbi identitetin e të prekurve mbetet i rezervuar në bazë të normativës europiane për mbrojtjen e të dhënave personale”, thuhet në njoftim,

Më tej ambasada sqarin se autoritetet shqiptare janë në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë e Shëndetësisë italiane dhe Departamentin e Mbrojtjes Civile të Këshillit të Ministrave për masat e përbashkëta për parandalimin e perhapjes së virusit në territorin shqiptar”.

LEXO EDHE:  Ndahet nga jeta një nga themeluesit e Partisë Demokratike

LEXO EDHE:  Emri/ Ndahet nga jeta akademiku i njohur

“U bëjmë thirrje qytetarëve shqiptarë në Itali dhe atyre që udhëtojnë për dhe nëpër Itali të respektojnë masat e urdhëruara nga autoritetet italiane në situatën e emergjences. Ambasada në Romë dhe Konsullatat e Përgjithshme në Milano dhe Bari vazhdojnë normalisht punën në shërbim të qytetarëve. Informime të mëtejshme do të vijojnë në vartësi të zhvillimit të situates” njofton ambasada shqiptare në Romë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ngriti alarmin për përhapjen e koronavirusit në Shqipëri/ Reagon vajza e audiomesazhit që “çmendi” rrjetin

Publikuar

-

Nga

Gjatë ditës së sotme ka qarkulluar në rrjet nje audio mesazh i një vajze e cila tregonte se në Shqipëri ka mbi 12 raste me koronavirus.

Audio mesazhi ka përhapur panik tek të gjithë njerëzit si dhe ka ngjallur reagime të shumta.
Autorja e audios thotë se është identifikuar dhe është thirrur të dëshmojë në polici për përhapje të “lajmeve fake”.

Ajo ka kërkiar që audio të fshihet pasi është bërë problem i madh

“Goca kjo audio është e imja. E kam nisur te grupi i punës para pak orësh dhe ju lutem, ju lutem, ju lutem fshijeni. Të gjithë njerëzve që ua keni dërguar thuajini fshijeni se unë nesër kam për të shkuar në polici dhe kam për të dhënë deklaratë gjasme për lajme fake. Të lutem kushdo që e merr këtë audio, ti thonë që ta fshini dhe mos ta shpërndajë më se është bërë problem shumë i madh. Ju lutem, ju lutem, ju lutem fshijeni”, thotë vajza në audion e dytë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Fakti skandaloz/ Plehërat e inceneratorëve mbyllin gojën e analistëve

Publikuar

-

Nga

Në gati 10 ditë CNA.al ka publikuar një seri investigimesh duke sjellë detaje të qarta për ortakërinë e aksioneres së Top Media me kompaninë e koncesionit të inceneratorëve në Shqipëri.

Është rasti i parë në Shqipëri ku me dokumenta dhe fakte ekskluzive të cilat mund t’i lexoni në linket e mëposhtme tregohet qartë skema e ortakërisë së pronarëve të inceneratorëve me Vjollca Hoxhën.
Paratë e taksave të shqiptarëve shkuan tek inceneratorët dhe më pas ata blenë Valtelina SHPK, mbajtësen e emrit tregtar “Lori Caffe.

Në gati 7 vite që më ardhjen e rilindjes në pushtet, gazetarët dhe analistët flisnin në media për koncesione korruptive për blerje të medias nga qeveria por, asnjëherë në asnjë rast nuk bëhej lidhja me fakte konkrrete. Por, kur CNA.al e tregoi me fakte të gjithë heshtin, parimorët e marksizmit Fatos Lubonja dhe Andi Bushati që flasin në emër të popullit dhe për popullin nuk thanë asnjë fjalë.

 

Aktivistët e shoqërisë civile nuk u dukën asgjëkundi, Mustafa Nano bën sikur nuk e di, Lorenc Vangjeli s’ ka orbitë, Armand Shkullaku një nga zërat e fortë kundër qeverisë hesht ashtu siç fatkeqësisht nuk thotë asnjë fjalë dhe Agron Gjekmarkaj, për të cilin ndoshta është rasti për tu ndjerë i keqardhur sepse është i vetmi që duket larg pazareve dhe pagesave të ekraneve për interesat e pronarëve.

Në momenin kur ata duhet të flisnin më shumë se kurrë, kur duhet t’i kërkonin llogari qeverisë kur duhe të ngrinin një alarm të fortë për kapjen e medias, të gjithë heshtin. Plehrat e inceneratorëve ndoshta kishin më shumë dinjitet se analistë-opinionistët tanë që tashmë u kapën gjallë në heshtjen e tyre për të mbajtur të fshehur dhe mos komentuar një nga skandalet më të mëdha ku nëpërmjet një skeme tregohej qartë lidhja qeveri-koncensione-media.

LEXO EDHE:  Ndahet nga jeta një nga themeluesit e Partisë Demokratike

LEXO EDHE:  Ndahet papritur nga jeta Prokurori i Tiranës

Një lugë çorbë e prishur e ngërë diku apo një shuk parash pas djegies të plehrave në incenerator vranë moralin e llafazanëve të ekraneve të cilët e ngritën mbi milionat që paguhen nga pronarët e tyre vegla të qeverisë. Shqiptarët në një mënyrë apo në një tjetër e lexuan, ndoshta na bënë edhe nder pasi ishin të vetëm dhe me një audiencë maksimale për këtë denoncim, por koha tregoi që e vërteta ngelet, ata që u zhgënjyen janë qytetarët me pritshmëritë e tyre për analistët e medias dhe këta të fundit që e mbyllën gojën me një grush plehrash të inceneratorëve./CNA.al

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Dosja e Blushit në SPAK/ Skandali me pronat në Tiranë dhe Korçë

SPAK do marrë në hetim familjen Blushi?!

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

 

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

LEXO TE PLOTE