Connect with Us

Mjeku shqiptar ngre alarmin/ Ka vetëm një mundësi për tu mbrojtur nga Koronvirusi: Lutjuni Zotit të mos hyjë

Sociale

Mjeku shqiptar ngre alarmin/ Ka vetëm një mundësi për tu mbrojtur nga Koronvirusi: Lutjuni Zotit të mos hyjë

Publikuar

-

Është rritur në rreth 79 mijë numri i personave të prekur nga koronavirusi i cili u shfaq në qytetin Wuhan të Kinës dhe më pas u përhap në të gjithë botën.

Si pasojë e epidemisë deri më tani kanë vdekur 2.444 persona, prej të cilëve 2.442 vetëm në Kinë. Ndërkaq një nga shtetet që është vënë në gjendje alarmi orët e fundit është dhe Italia, ku deri më tani raportohet për 132 të prekur dhe dy viktima.

Duke qenë pranë pranë vendit tonë kjo gjendje ka ngritur alamin edhe në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë vazhdimisht bën thirrje se s’ka vënd për panik dhe se janë marrë të gjitha masat, por vetë mjekët e kundërshtojnë këtë “qetësi”.

Dr. Sotiraq Lako, ka shpërndarë një status në rrjetet sociale, teksa shkruan me ironi se Shqipëria ka vetëm një shanc për tu mbrojur nga koronavirusi “ti lutemi Zotit të mos hyjë”.

“Keto masat e thjeshta higjenike qe duhet te zbatojme per te mos u perhapur virusi (me kurore mbreterore) jane nje hipokrizi e tere.

LEXO EDHE:  Dështimi i negociatave/ Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut marrin një tjeter “ofertë”

Nuk mund te pretendohen te zbatohen ne nje vend qe hidhen plehrat dhe peshtyma ku tu doje qejfi, ku luftohet me kazanet e plehrave, sic bente Don Kishoti me mullinjte. Dhe kur vendosin te lajne duart thjesht shfrytezojne veprimin mekanik te ujit te rrjedhshem, te marri c’te marri perpara, “kap c’fare te kapesh” sipas terminologjise se momentit.

Ka vetem nje mundesi: Lutjuni Zotit te mos hyje, ose nese ka hyre te dali sa me shpejt. Ne kemi dhe nje shans tjeter: “Nuk bie rrufeja ne …”.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Mira

    23 Shkurt, 2020 at 5:49 pm

    Është mjek ky?

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Dyshohej për koronavirus/ Shqiptari rezulton negativ

Publikuar

-

Nga

Kanë rezultuar negative analizat mjekësore të emigrantit shqiptar në Itali i cili dyshohej se ishte prekur nga koronavirusi.

Ai ka kërkuar ndihmë mjekësore në spitalin e Avellinos  pas një qëndrimi prej disa ditësh në Verona , në veri të Italisë.

Pas kryerjes së të gjitha egzaminimeve, shqiptari doli negativ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Koronavirusi/ Rrjeti farmaceutik 5-fishon çmimin e maskave, qytetarët “masakrojnë” Manastirliun

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë, Instituti i Shëndetit Publik dhe vetë mjekët bëjnë thirrje vazhdimimisht për ruajtjen e higjienës personale, si një nga masat më të rëndësishme për parandalimin e koronavirusit.

Përballë një situate të tillë, qytetarët kanë “vërshuar” në farmaci për tu pajisur me maska dhe dizinfekektues.

Por menjeherë pas rritjen së kërkesës, farmacitë kanë 5-fishuar çmimin. Një maskë të thjeshtë që deri dje kushtonte 20 lekë të vjetra, sot në farmaci e gjen 100 lekë. Në rastin më të keq, duhet ta gjesh me mik, pasi ka mungesë të theksuar.

Nga një vëzhgim i CNA.al nga 8 farmaci, përgjatë rugës Ferit Xhajko, deri tek ish-stacioni trenit ku kemi kërkuar për maska të thjeshta kemi marrë të njëjtën përgjigje “Nuk ka”.

Ndërkaq, qytetarët e shqetësuar, teksa ndjekin hap pas hapi masat që rekomandon qeveria, i kanë shkruar dhe Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në rrjetin social “Facebook”.

Ankesat lidhen pikërisht, me “lojën” jo të ndershme që po bën rrjeti i hapur farmaceutik, duke rritur çmimin e masakave apo pajisjeve të tjera sanitare, të domosdoshme për qytetarët në këtë periudhë.

“Zonja ministre mirëdita. Jemi duke kërkuara maska dhe brënda 3 orësh çmimi i maskave ësht rritur 5 fish. Ka shkuar 100 lekë një maskë e thjeshtë ndërkohë që kosto reale është vetëm 20 lekë. Merrni ndonjë masë për këtë.”, shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Kush janë qytetet më “dembelë” në Shqipëri?

LEXO EDHE:  Bebe Rexha kërcen valle popullore/ Ja si reagojnë miqtë e saj të huaj

“Zonja Ministre si keni menduar të përballesh me Coronavirusin ?! Në farmaci nuk ka as maska, as disifektues, asgjë që të mund mbrohesh, jam bosh! Një maskë skandaloze ka vajtur 5000 lek, dhe alkool mezi gjetëm, me mik. Këto janë masat që merr në gjendje emergjence ?! Kompanit farmautike po abuzojnë me çmimet, çfarë mase do marresh për këtë. Sekuestroheni me ligje, se po përdorin fatkeqsinë për përfitime të xhepit të tyre. Mos fto asnjë, po jep urdhër të zgjidhet situata”.

“Nuk ka maska nëpër farmaci o zonjë, po presin të dalë rasti i parë që të shkoj çmimi 5000 mij lek të reja maska.”

Ndërkaq, nga Urdhëri i Farmacistëve të Shqipërisë, deri më tani nuk ka patur asnjë reagim zyrtar lidhur me këtë abuzim./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

I mbijetuan tërmetit/ Kthehen në Shqipëri pas tre muajsh trajtimi dy të dëmtuarit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se sot u kthyen në Shqipëri pas tre muajsh dy të mbijetuarit prej tërmetit të 26 Nëntorit.

Sipas Ramës, Albert Cara dhe Marlin Shkodra u kthyen pas 3 muajsh trajtimi të specializuar në një prej spitaleve më të mira në Itali.

“Për ne është një jetë e dytë, kemi rilindur”…Ogerta i priti në pistë, aty ku edhe i përcollëm bashkë 3 muaj më parë, varur vetëm në një fije të hollë shprese. Sot rikthehen, me plagë të rëndë në shpirt prej humbjes së familjarëve nga tërmeti, por tanimë të shëruar prej plagëve që mund t’u kishin marrë jetën”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE