Connect with Us

Masat për koronavirusin/ Pezullohen karnavalet e Venecias

Bota

Masat për koronavirusin/ Pezullohen karnavalet e Venecias

Publikuar

-

Autoritetet italianë kanë shtrënguar masat për lidhur mbi epideminë e koronavirusit i cili duket se po përhapet me shpejtësi.

Pas mbylljes së shkollave në Lombardi, janë pezulluar dhe festimet e karnavaleve në Venecia.

Presidenti i rajonit të Venezia informon se prej mbrëmjes së sotme do të pezullohen festimet e karnavaleve në Venezia si dhe të gjitha aktivitetet sportive në territor deri më datë 1 mars 2020.

Kujtojmë që në Venecia janë verifikuar 2 raste me koronavirus e në Veneto janë mbi 25 persona të infektuar nga koronavirus.

LEXO EDHE:  Humbi kontrollin e motorit/ Ndërron jetë 22-vjeçari shqiptar në Itali

Ndërkaq, numri total i të prekurve në Itali ka arritur në 132 persona.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

8 viktima dhe 43 të prekur nga coronavirusi në Iran/ Turqia mbyll kufirin

Publikuar

-

Nga

Irani është një ndër shtetet e prekura nga coronaviusi. Ministria e Shëndetësisë së Iranit njoftoi sot në një deklaratë për mediat, se kanë humbur jetën 8 persona si shkak i coronavirusit dhe janë prekur dhjetëra të tjerë.

Por pas këtij lajmi, Turqia ka marrë masa të menjëhershme, për të bllokuar çdo lidhje me Iranin.

Mësohet se Turqia ka mbyllur kufirin, për të parandaluar futjen e këtij virusi që ka marrë mbi 2 jetë njerëzish në të gjithë botën. Gjatë ditës së sotme, është vënë re se portat kufitare të Kapıköy në provincën lindore Van dhe të Esendere në provincën Hakkari ishin të mbyllura.

LEXO EDHE:  “Do e bëjmë Italinë të njohë muzikën shqiptare”/Motrat Sinani tregojnë çfarë do ndodhë më tej

LEXO EDHE:  "Do e bëjmë Italinë të njohë muzikën shqiptare"/Motrat Sinani tregojnë çfarë do ndodhë më tej

Ndërkohë, kujtojmë se Irani është vendi i parë që ka konfirmur raste të prekura me coronavius, duke qenë se shifra e tyre ka shkuar në 43./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shpërthen bombula e gazit/ 3 të vdekur e 6 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe gjashtë të tjerë kanë mbetur të plagosur mëngjesin e sotëm në fshatin Romanocë të Kumanovës sipasojë e shpërthimit të një bombule gazi.

Sipas mediave vendase 3 persona vdiqën në vend dhe gjashtë përfunduan me lëndime të rënda. Ata janë transferuar në spitalin e Kumanovës, por për shkak të seriozitetit të plagëve do të dërgohen në Qendrën e Urgjencës në Shkup.

Aktualisht një prokuror publik dhe një ekip nga SPB Kumanovo po kryejnë inspektime në terren.

LEXO EDHE:  27-vjeçarja shqiptare rrëfen përdhunimin në kampin rom

LEXO EDHE:  E thotë Gjykata e Apelit në Itali: Përdorimi i tepërt i celularit shkakton tumor në kokë

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Tërmeti 5.9 ballë shkund Turqinë/ Regjistrohen 9 viktima dhe 37 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një tërmet i magnitudës 5.9 ballë i shkallës Rihter ka shkundur mëngjesin e sotëm Turqinë Lindore, pranë rajonit të kufirit iranian.

Anadoulu Agency raporton se si pasojë kanë humbur jetën 9 persona dhe 37 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Kjo shifër është konfirmuar edhe nga ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu, i cili tha për mediat se dhjetëra ndërtesa janë dëmtuar në fshatra të ndryshëm.

Lëkundjet e tërmetit u përqëndruan në qytetin veri-perëndimor të Iranit Khoy dhe u ndjenë gjithashtu në provincën Van të Turqisë.

LEXO EDHE:  Ironizon presidenti Meta: “Do të shkoj në Venecia vetëm për karnavale”

LEXO EDHE:  Aksidentohet në vendin e punës/ Humb jetën emigranti shqiptar

Ministri i brendshëm njoftoi se Presidenti Rexhep Tajip Erdogan po bën përpjekje të vazhdueshme për të nxjerrë sa më parë persona e mbetur nën gërmadha.

Duket se Turqia nuk do të gjejë qetësi, pasi muajin e kaluar, një tërmet në provincën lindore turke të Elazig, shkaktoi më shumë se 40 viktima./ CNA.al

LEXO TE PLOTE