Connect with Us

8 viktima dhe 43 të prekur nga coronavirusi në Iran/ Turqia mbyll kufirin

Bota

8 viktima dhe 43 të prekur nga coronavirusi në Iran/ Turqia mbyll kufirin

Publikuar

-

Irani është një ndër shtetet e prekura nga coronaviusi. Ministria e Shëndetësisë së Iranit njoftoi sot në një deklaratë për mediat, se kanë humbur jetën 8 persona si shkak i coronavirusit dhe janë prekur dhjetëra të tjerë.

Por pas këtij lajmi, Turqia ka marrë masa të menjëhershme, për të bllokuar çdo lidhje me Iranin.

Mësohet se Turqia ka mbyllur kufirin, për të parandaluar futjen e këtij virusi që ka marrë mbi 2 jetë njerëzish në të gjithë botën. Gjatë ditës së sotme, është vënë re se portat kufitare të Kapıköy në provincën lindore Van dhe të Esendere në provincën Hakkari ishin të mbyllura.

LEXO EDHE:  Amerika është e pavarur në prodhimin e naftës/ Trump: Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit

Ndërkohë, kujtojmë se Irani është vendi i parë që ka konfirmur raste të prekura me coronavius, duke qenë se shifra e tyre ka shkuar në 43./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shpërthen bombula e gazit/ 3 të vdekur e 6 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe gjashtë të tjerë kanë mbetur të plagosur mëngjesin e sotëm në fshatin Romanocë të Kumanovës sipasojë e shpërthimit të një bombule gazi.

Sipas mediave vendase 3 persona vdiqën në vend dhe gjashtë përfunduan me lëndime të rënda. Ata janë transferuar në spitalin e Kumanovës, por për shkak të seriozitetit të plagëve do të dërgohen në Qendrën e Urgjencës në Shkup.

Aktualisht një prokuror publik dhe një ekip nga SPB Kumanovo po kryejnë inspektime në terren.

LEXO EDHE:  Nuk tremben nga terrorizmi/41 mijë shqiptarë pushuan në Antalia verën e kaluar

LEXO EDHE:  Amerika është e pavarur në prodhimin e naftës/ Trump: Irani ka qenë sponsori kryesor i terrorizmit

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Tërmeti 5.9 ballë shkund Turqinë/ Regjistrohen 9 viktima dhe 37 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një tërmet i magnitudës 5.9 ballë i shkallës Rihter ka shkundur mëngjesin e sotëm Turqinë Lindore, pranë rajonit të kufirit iranian.

Anadoulu Agency raporton se si pasojë kanë humbur jetën 9 persona dhe 37 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Kjo shifër është konfirmuar edhe nga ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu, i cili tha për mediat se dhjetëra ndërtesa janë dëmtuar në fshatra të ndryshëm.

Lëkundjet e tërmetit u përqëndruan në qytetin veri-perëndimor të Iranit Khoy dhe u ndjenë gjithashtu në provincën Van të Turqisë.

LEXO EDHE:  Kundërshtarët e qeverisë turke përndiqen edhe jashtë vendit

LEXO EDHE:  Fund i përgjakshëm i pengmarrjes në Turqi, vritet prokurori bashkë me dy pengmarrësit

Ministri i brendshëm njoftoi se Presidenti Rexhep Tajip Erdogan po bën përpjekje të vazhdueshme për të nxjerrë sa më parë persona e mbetur nën gërmadha.

Duket se Turqia nuk do të gjejë qetësi, pasi muajin e kaluar, një tërmet në provincën lindore turke të Elazig, shkaktoi më shumë se 40 viktima./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Italia në alarm nga koronavirusi/ Shkon në 132 numri i të infektuarve, izolohen 11 komuna, 50 mijë persona në karantinë

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në 132 numri it ë prekurve nga koronavirusi në Itali, raporton agjencia e lajmeve Ansa.it.

Mediat italiane  theksojnë se koronavirusi po përhapet me shpejtësi nga Pavia në Milano, nga Kremona në Valtellina, ndërsa qeveria ka miratuar një dekret urgjent për ‘rrethimin’ e zonave.

89 raste janë konfirmuar në Lombardi, 25 në Veneto, 9 në Emilia Romagna, 2 në Lazio dhe 6 raste në Piemonte.

Pas humbjes së dy jetëve, autoritetet italiane kanë bërë thirrje për vetëkarantim të njerëzve që të qëndrojnë në shtëpi dhe vetëm për të shmangur infektimin nga koronavirusi, sidomos nëse shfaqin shenja të gripit.

Aktualisht janë mbi 50 mijë persona në karantinë në 11 komuna, të cilat janë izoluar.

LEXO EDHE:  Nuk tremben nga terrorizmi/41 mijë shqiptarë pushuan në Antalia verën e kaluar

LEXO EDHE:  Foto/Kush është gruaja e aktorit të njohur që mbeti e plagosur nga sulmi në Turqi

Italia renditet e katërta në botë dhe e para në Europë për nurmin e të prekurve nga epidemia.

 

LEXO TE PLOTE