Connect with Us

Alarmi nga koronavirusi në Itali/ Rajoni Friuli Venezia Giulia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Bota

Alarmi nga koronavirusi në Itali/ Rajoni Friuli Venezia Giulia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Zëvendësguvernatori i Friuli Venezia Riccardo Riccardi dekretoi shpalljen e Gjendjes së Jashtëzakonshme për rajonin deri më 31 korrik për të “përballur rrezikun nga Koronavirusi”.

“Rajoni Friuli Venezia Giulia ka dekretuar një gjendje të jashtëzakonshme deri më 31 korrik për të “përballur rrezikun e shëndetit nga koronavirus, gjithashtu duke marrë parasysh rastet e para të infektimit në Itali dhe në veçanti në rajonin e afërt të Venetos dhe pas takimit të Komiteti i Operacioneve të Mbrojtjes Civile”, shkruan ai.

Në Itali janë shënuar dy viktimat e parë nga virusi kinez. Viktimat janë një 78-vjeçar i cili po trajtohej në spitalin e Padova-s nga patologji të mëherëshme dhe që ishte infektuar rreth 15 ditë më parë, dhe një grua nga Veneto,76 vjeçe rezidente në Lombardi.

LEXO EDHE:  Rëndohet bilanci nga koronavirusi në Itali/ 233 viktima, mbi 5000 të infektuar

Ndërsa numri i të prekurve  ka arritu në 51 persona./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Foto-Wuhan-i harron pandeminë e Covid 19/ Njerëzit dynden në klube nate

Publikuar

-

Nga

Qyteti kinez Wuhan, i cili ishte epiqendra e pandemisë raporton zero raste të reja me Covid.

Qytetarët e qytetarët e këtyij qytetin e kanë harruar Covid, ndërsa janë dyndur nëpër clube. Qyteti me 11 milionë banorë tashmë ka hapur diskotekat pa kufizime në pamje qe tashmë i ngjajnë botës që ne njihnim para epokës së pandemisë.Megjithëse Covid-19 vazhdon të infektojë gjerësisht nëpër botë, në Kinë situata duket se është shumë pranë normalitetit teksa në Vuhan nuk janë shënuar raste të transmetuara brenda komunitetit prej muajit maj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Tërmet në Greqi/ Lëkundet sërish ishulli i Kretës

Publikuar

-

Nga

Tërmet në Greqi/ Lëkundet sërish ishulli i Kretës

Një tërmet me magnitudë 4.3 i shkallës Rihter ka lëkundur sot Greqinë pak minuta më parë.

Sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet ishin në thellësi 15 kilometër, ndërsa epiqendra ishte në ishullin e Kretës. Deri më tani nuk ka njoftime për të lënduar apo dëme materiale.Kujtojmë se Kreta u trondit nga një tjetër tërmet 5.6 ballë pak ditë më parë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e rasteve të reja me Covid/ Fillon marrja e masave të tjera

Publikuar

-

Nga

Rritja e rasteve të reja me Covid/ Fillon marrja e masave të tjera

Disa shtete kanë ndërmarrë masa të reja kufizuese për shkak të koronavirusit, një ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se rastet e infektimit kanë filluar të përhapen sërish në mbarë kontinentin evroian me “ritme alarmuese”.

Në Spanjë, ku ka mbi 620 mijë raste, më shumë se në çdo vend tjetër evropian, qeveria rajonale e Madridit urdhëroi vendosjen e masave të ndalim-qarkullimit që nga e hëna në disa prej zonave më të varfëra, pas një rritjeje të ndjeshme të rasteve të atjeshme. Megjithëse do të vendosen masa kufizuese në këto zona, njerëzve do t’u lejohet të shkojnë në punë.

Autoritetet në Nisë të Francës kanë ndaluar mbledhjet e më shumë se 10 personave në hapësirat publike, si dhe kanë shkurtuar oraret e funksionimit të bareve, pasi vendosën kufizime të reja këtë javë për Bordonë dhe Marsejën. Britania tha se po shqyrton mundësinë e masave të reja izoluese në mbarë vendin pasi pati pothuajse një dyfishim të rasteve më të fundit, 6 mijë në ditë, të konstatuara gjatë javës së fundit.Ministri britanik i Shëndetësisë Matt Hancock tha se një bllokim tjetër duhet të jetë mjeti i fundit, por se qeveria do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për të përmbajtur virusin. 15 milionë njerëz ndërkohë do t’i nënshtrohen izolimeve të pjesshme lokale. Izraeli nisi të premten një izolim të dytë për shkak të një kërcimi të shpejtë nga rritja e numrit të rasteve të koronavirusit. Në Indi ndërkohë u raportuan 24 orët e kaluara 96424 infeksione të reja dhe më shumë se 1000 viktima të Covid-19.

LEXO EDHE:  Mashtrime të paprecedenta në kohën e Koronavirusit/ Platforma televizive Digitalb gënjen qytetarët

LEXO EDHE:  Mashtrime të paprecedenta në kohën e Koronavirusit/ Platforma televizive Digitalb gënjen qytetarët

Në Amerikën e Veriut, Kanadaja ka vendosur të zgjasë mbylljen e kufirit të saj me Shtetet e Bashkuara për udhëtime jo-thelbësore deri më 21 tetor, pasi ka parë një rritje të infeksioneve në javët e fundit./CNA.al

LEXO TE PLOTE