Connect with Us

U kap me lëndë narkotike në Qafë Botë/ Shkarkohet nga detyra doganieri

Kronika

U kap me lëndë narkotike në Qafë Botë/ Shkarkohet nga detyra doganieri

Publikuar

-

Arten Ibrahimi, doganieri i cili u kap me lëndë narkotike në Qafë Botë, është shkarkuar nga detyra.

Lajmi është konfirmuar nga drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Gjon Bardhi.

Zgjidhja e marrëdhënieve të punës me shtetasin në fjalë u bë pas ndalimit nga Policia të tij në Pikën Kufitare të Qafë Botës, ku në mjetin që ai drejtonte u gjet lëndë narkotike.

“Për vetë përgjegjësitë e veçanta që ka Dogana Shqiptare konsiderohet shkelje shumë e rëndë kur nga vetë punonjësit e ADSH shkelen ligjet që rregullojnë punën e Doganave Shqiptare, ose që kanë lidhje me të dhe për të cilat janë ngarkuar ti zbatojnë.

LEXO EDHE:  Kakavije, sekuestrohen 46 kg lende narkotike, arrestohet 37-vjeçari nga Shkodra

Në këto kushte, posedimi i lëndëve narkotike përbën shkelje shumë të rëndë të disiplinës në punë, duke ulur imazhin dhe integritetin e ADSH ,cënuar misionin e Doganës në arritjen e standardeve më të larta të etikës në fitimin e besimit të publikut.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U arrestua për 12 mijë lekë të vjetra/ Vjen reagimi i ILD për vetëvrasjen e të burgosurit te 313

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në burgun ‘313’, ku një 43-vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvaruar.

Lidhur me këtë rast ka reaguar dhe Inspekoriati i Lartë i Drejtësisë .

Artur Metani bën me dije se është njohur nga mediat me rastin në fjalë dhe thekson se do të kryhen të gjitha procedurat për verifikimin e situatës.

Reagimi i ILD

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani u njoh nga mediat me lajmin e vetëvarjes së 43 vjecarit B.H. në institucionin e vuajtjes së dënimit 313 në Tiranë, si dhe me pretendimin se i ndjeri po qëndronte me masë sigurie në burg, për shkak se kishte vjedhur 12 mijë lekë të vjetra.

LEXO EDHE:  “Shqipëri pa kanabis”/ Deputeti i PD-së: Qeveria ka humbur logjikën

LEXO EDHE:  Kalonte mallra kontrabandë/ Arrestohet punonjësi i doganës

Inspektori i Lartë i Drejtësisë po vlerëson rastin për fillimin e verifikimit nëse ka patur vonesa në veprimet procedurale hetimore apo gjyqësore, si dhe nëse ka zbatim të gabuar të ligjit material apo procedural.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mediat italiane për mbetjet kancerogjene në Vlorë/ Janë kryer të paktën 15 importime

Publikuar

-

Nga

Kapja e mbetjeve të rrezikshme, që ishin importuar nga Italia, është komentuar dhe nga mediat fqinje.

Sipas mediave italiane dy kompanitë “Delfini 1” dhe “Kormuzi” kishin kryer të paktën 15 importime të tjera nga Italia drejt Shqipërisë.

Por ende nuk dihet niveli i rrezikshmërisë së mbetjeve ndërkohë që mediat italiane thonë se përmbajtja e tyre duhet të qartësohet.
Ndër të tjera ”Delfini 1” ka deklaruar se po pastronin kimikate në Shqipëri, kurse çështja tashmë i ka kaluar SPAK-ut.

Për ngarkesën e ardhur me anë të tragetit të linjës Brindisi- Vlora janë arrestuar 6 persona, ndër të cilët Zamir Kormuzi, pronari i firmës së grumbullimit të mbetjeve, Elisabeta Çuni administratore e firmës së mbetjeve, Arbër Çuni, shofer i furgonit, Kujtim Xhafellari, Zv. kapiten i tragetit, Festim Tafa, kapiten i tragetit dhe 48-vjeçari me iniciale A.G.

LEXO EDHE:  “Shqipëri pa kanabis”/ Deputeti i PD-së: Qeveria ka humbur logjikën

LEXO EDHE:  Operacioni antikanabis-Sekuestrohen 66 bimë narkotike/ I implikuar edhe kryeplaku i fshatit, emri

Në një operacion të planifikuar Policia gjeti në traget qese të zeza me asbest dhe fuçi të cilat mbajnë shenjën ENI, me substanca të dëmshme u grumbulluan në traget./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjykata rikonfirmon masat/ Lihen në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rikonfirmuar masat  për 6 personat e akuzuar për rrëmbimin dhe më pas zhdukjen e trupit të 49-vjeçarit Jan Prenga.

Gjykata ka vendosur që Bajram Hajri, Leonard Hajri, Olsi Turja, Elton hajri, Festim Bixhdili dhe Ardian Doçaj të qëndrojnë në burg.

Jan Prenga u rrëmbye më 17 janar në zonën e Kamzës dhe humbi jetën nga torturat.

Trupi i tij nuk është gjendur ende. Sipas hetimeve, rrëmbimi dhe vrasja e tij erdhën pas konflikteve për drogën mes grupit Hajri dhe vëllezërve të viktimës në Angli.

LEXO EDHE:  Shkodër/ Zbulohet laboratori i kanabisit brenda një banese

LEXO EDHE:  Kapen me lëndë narkotike/ Në pranga dy të rinj

 

LEXO TE PLOTE