Connect with Us

U arrestua për 12 mijë lekë të vjetra/ Vjen reagimi i ILD për vetëvrasjen e të burgosurit te 313

Kronika

U arrestua për 12 mijë lekë të vjetra/ Vjen reagimi i ILD për vetëvrasjen e të burgosurit te 313

Publikuar

-

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në burgun ‘313’, ku një 43-vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvaruar.

Lidhur me këtë rast ka reaguar dhe Inspekoriati i Lartë i Drejtësisë .

Artur Metani bën me dije se është njohur nga mediat me rastin në fjalë dhe thekson se do të kryhen të gjitha procedurat për verifikimin e situatës.

Reagimi i ILD

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani u njoh nga mediat me lajmin e vetëvarjes së 43 vjecarit B.H. në institucionin e vuajtjes së dënimit 313 në Tiranë, si dhe me pretendimin se i ndjeri po qëndronte me masë sigurie në burg, për shkak se kishte vjedhur 12 mijë lekë të vjetra.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Narko-qeveria fsheh vdekjen e të burgosurit

Inspektori i Lartë i Drejtësisë po vlerëson rastin për fillimin e verifikimit nëse ka patur vonesa në veprimet procedurale hetimore apo gjyqësore, si dhe nëse ka zbatim të gabuar të ligjit material apo procedural.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Mediat italiane për mbetjet kancerogjene në Vlorë/ Janë kryer të paktën 15 importime

Publikuar

-

Nga

Kapja e mbetjeve të rrezikshme, që ishin importuar nga Italia, është komentuar dhe nga mediat fqinje.

Sipas mediave italiane dy kompanitë “Delfini 1” dhe “Kormuzi” kishin kryer të paktën 15 importime të tjera nga Italia drejt Shqipërisë.

Por ende nuk dihet niveli i rrezikshmërisë së mbetjeve ndërkohë që mediat italiane thonë se përmbajtja e tyre duhet të qartësohet.
Ndër të tjera ”Delfini 1” ka deklaruar se po pastronin kimikate në Shqipëri, kurse çështja tashmë i ka kaluar SPAK-ut.

Për ngarkesën e ardhur me anë të tragetit të linjës Brindisi- Vlora janë arrestuar 6 persona, ndër të cilët Zamir Kormuzi, pronari i firmës së grumbullimit të mbetjeve, Elisabeta Çuni administratore e firmës së mbetjeve, Arbër Çuni, shofer i furgonit, Kujtim Xhafellari, Zv. kapiten i tragetit, Festim Tafa, kapiten i tragetit dhe 48-vjeçari me iniciale A.G.

LEXO EDHE:  Dhunë çnjerëzore në burgun e Shënkollit/ Ish kryeministri thirrje KE: Të merren masa ndaj Shqipërisë

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i vetëvarur 21-vjeçari

Në një operacion të planifikuar Policia gjeti në traget qese të zeza me asbest dhe fuçi të cilat mbajnë shenjën ENI, me substanca të dëmshme u grumbulluan në traget./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjykata rikonfirmon masat/ Lihen në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rikonfirmuar masat  për 6 personat e akuzuar për rrëmbimin dhe më pas zhdukjen e trupit të 49-vjeçarit Jan Prenga.

Gjykata ka vendosur që Bajram Hajri, Leonard Hajri, Olsi Turja, Elton hajri, Festim Bixhdili dhe Ardian Doçaj të qëndrojnë në burg.

Jan Prenga u rrëmbye më 17 janar në zonën e Kamzës dhe humbi jetën nga torturat.

Trupi i tij nuk është gjendur ende. Sipas hetimeve, rrëmbimi dhe vrasja e tij erdhën pas konflikteve për drogën mes grupit Hajri dhe vëllezërve të viktimës në Angli.

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i varur një 22-vjeçar

LEXO EDHE:  "Fiks Fare” zbardh skandalin në burgun 313/ I sëmuri mendor me pranga në krevat

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

U shisnin ID dhe pasaporta false kriminelëve shqiptarë/ Goditet banda e oficerëve grekë

Publikuar

-

Nga

Policia greke ka zbuluar një rrjet ku ishin të përfshirë edhe oficerët greke, të cilët i lëshonin karta identiteti dhe pasaporta të falsifikuara kriminelëve shqiptarë.

Sipas mediave greke në këtë rrjet ishin të përfshirë gjithsej 33 persona, gjashtë oficerë policie, pesëmbëdhjetë individë grekë dhe 12 të huaj.

Oficerët e policisë që shërbenin në policinë të Atikës ngritën “fabrikën e falsifikimit” të kriminelëve shqiptarë nga dhjetori 2016 deri në mars 2018 dhe ishin aktivë në lëshimin e kartave të identitetit grek dhe pasaportave kriminelëve.

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i vetëvarur 21-vjeçari

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Narko-qeveria fsheh vdekjen e të burgosurit

Tarifa për secilën letërnjoftim dhe pasaportë greke varionte nga 5000 deri në 40,000 euro për secilin rast.
Me lëshimin e kartave të identitetit dhe pasaportave, ata lëviznin të lirë, me një të kaluar “të pastër” dhe pa vepra penale./CNA.al

LEXO TE PLOTE